یادداشت؛

انتشار اخبار جعلی از حمله احتمالی آمریکا به ایران از عراق برای افزایش قیمت نفت

 انتشار اخبار جعلی از حمله احتمالی آمریکا به ایران از عراق برای افزایش قیمت نفت

سراج24، علی لاریجانی/ در حالی که اخبار منتشر شده از عراق نشاندهنده برقراری آرامش در این کشور است اما برخی به دنبال متشنج نشان دادن اوضاع عراق و تحرکات نظامی امریکا در این کشور هستند تا شاید کمی از افت قیمت نفت در اوج شیوع ویروس کرونا که اقتصاد جهان را تحت تاثیر قرار داده، بکاهند.

در این رابطه در طی روزهای اخیر اخباری منتشر می شود مبنی بر اینکه آمریکا در حال تجهیز پایگاه های خود برای حمله به نیروهای مردمی عراق که بعد از حضور داعش و برای محافظت از مردم و تمامیت ارضی این کشور تشکیل شد، است و گروهی هم تلاش می کنند تا با مهندسی اخبار، تحرکات آمریکا را به سناریویی برای حمله به ایران تبدیل کنند.

تلاش های نافرجام فوق در حالی است که بنا بر گزارش‌ها رسمی از سوی خود امریکاییها، ارتش آمریکا برای محافظت از نیروهای خود و کاستن از هزینه ها و کم کردن نیروهای حاضر در خارج از خاک امریکا در حال متمرکز کردن آنها در چند پایگاه نظامی با توان دفاعی بیشتر است؛ در این راستا در برخی پایگاه‌های عراق که قرار است نیروها آمریکایی در ان متمرکز شوند آمریکا در حال استقرار سامانه ضدموشکی پاتریوت است.

در جریان حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد در ماه ژانویه که در واکنش به شهادت سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در حمله هوایی آمریکا انجام شد، ده‌ها سرباز آمریکایی به علت نبود سامانه های دفاعی موشکی دچار ضربه مغزی خفیف شدند. این حملات در صورتی که به دیگر پایگاه های نظامی آمریکا هم انجام شود نتیجه مشابهی در پی خواهد داشت و بر این اساس بهترین کار تجمیع و تجهیز پایگاه ها است که هم قدرت تدافعی پایگاه های نظامی آمریکا را افزایش می دهد و هم به دلیل نیاز به تعداد سیستم دفاعی موشکی کم تر با کاسته شدن تعداد پایگاه ها از هزینه های ارتش آمریکا کاسته خواهد شد.

خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه (۳۰ مارس)‌ به نقل از منابع ناشناس گزارش داد یکی از این سامانه‌ها هفته گذشته به پایگاه عین الاسد واقع در غرب عراق فرستاده شده و هم اکنون در حال آماده شدن است.

خبرگزاری فرانسه می گوید یک سامانه پاتریوت هم به پایگاهی در اربیل مرکز کردستان عراق فرستاده شده و دو سامانه دیگر قرار است از کویت به عراق برده شود.

در این  رابطه ژنرال کنت فرانک مکنزی، فرمانده نیروهای سنتکام (ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا) حدود دو هفته پیش رسما تایید کرد که آمریکا سامانه‌های ضد موشک‌های بالستیک در عراق مستقر می‌کند.

او روز سه‌‌شنبه (۱۰ سپتامبر) در جلسه علنی کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا در واشنگتن گفت: "ما همچنین در روند آوردن سامانه‌های دفاع هوایی، سامانه‌های ضد موشک‌های بالستیک به داخل عراق هستیم تا از خودمان در برابر حملات بالقوه ایران محافظت کنیم."

ژنرال مکنزی همچنین گفت هدف نهایی ایران بیرون کردن آمریکا از منطقه به خصوص از عراق است که در آن ابزارهای اعمال قدرت زیادی مانند شبه نظامیان شیعه کتائب حزب‌الله را دارد.

او در عین حال تاکید کرد که در پی کشتن قاسم سلیمانی آمریکا با اعزام نیروهای بیشتر به منطقه و حضور محسوس نظامی در برابر ایران یک نوع قدرت "بازدارندگی تقریبی" برقرار کرده است.

نتیجه گیری اینکه روند اخبار منتشر شده تنها نشاندهنده تلاش آمریکا برای افزایش قدرت بازدارندگی موشکی و تدافعی پایگاه های خود در عراق است اما کاهش بهای نفت به دلیل حمله ویروس کرونا به مردم سراسر جهان و افت اقتصاد جهانی، گویا برخی را وادار کرده تا با جهت دادن به اخبار تحرکات عادی نظامی در منطقه، از هر خبری سناریوی جنگی بسازند؛ شاید بازار نفت تکانی بخورد!!

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

دولت جدید در عراق و مانعی به نام صدر

قتل‌های زنجیره‌ای در آمریکا

«واگنر»‌‌ها از کریمه تا بانگی

0 نظر

ارسال نظر

capcha