سید حسن نصرالله: آمریکا از مقابله با کرونا عاجز است

سید حسن نصرالله: آمریکا از مقابله با کرونا عاجز است

به گزارش سراج24، «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان در ابتدای سخنرانی امشب خود تأکید کرد: دوست داشتم امشب تنها درباره ماه شعبان صحبت کنم اما برخی رویدادها و تحولات در سطح منطقه و لبنان موجب شد تا تصمیم بگیرم درباره این تحولات و همچنین مسأله مقابله با کرونا نیز سخنانی را مطرح سازم.

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به فرا رسیدن ماه شعبان، تصریح کرد: ماه شعبان، ماه پیامبر اکرم (ص) است. در شب نیمه شعبان است که درهای دعا به روی بندگان خداوند باز می‌شود.

سید حسن نصرالله در ادامه به مسأله لبنانی‌های مقیم دیگر کشورهای جهان اشاره کرد و گفت که در شرایط فعلی و در سایه شیوع ویروس کرونا بازگشت این افراد [لبنانی‌های مقیم خارج] به کشور خود، لازم است. در این مسأله جای هیچ‌گونه شک و تردیدی وجود ندارد.

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه یادآور شد: از اساس هم هیچگاه مسأله بازگشت یا عدم بازگشت لبنانی‌های مقیم خارج مطرح نبوده است، زیرا اصل بر بازگشت آنهاست؛ آنچه که تاکنون مطرح بوده، زمان و شیوه بازگشت لبنانی هاست.

نصرالله اظهار داشت: متأسفانه برخی صداها و فریادها در داخل کشور شنیده شد که با بازگشت لبنانی‌های مقیم خارج مخالفت کردند. واقعیت این است که عمل کردن دولت به مسئولیتهایش و موفقیت آن در این مأموریت تاریخی، یک مدال افتخار برای دولت کنونی خواهد بود.

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه تأکید کرد: ما باید به صورت جدی وارد مسأله بازگشت لبنانی‌های مقیم خارج به کشور خود، شویم. آنچه که اکنون اهمیت دارد، تلاش برای بازگرداندن لبنانی‌ها به کشور خود به صورت حساب شده و سریع است. این اتفاق باید در شرایطی کاملاً امن رقم بخورد. ما باید مقدمات لازم جهت بازگشت عزیزانمان به کشور را فراهم آوریم.

نصرالله ادامه داد: مبارزه با کرونا یک جنگ طولانی مدت است و معلوم نیست که تا چه زمانی به طول می‌انجامد و باید در این میان مقدمات لازم جهت بازگشت عزیزان لبنانی به کشورشان فراهم شود. باید از تجربه بین المللی در عرصه مقابله با کرونا استفاده کرد. تمامی اقشار لبنان برای مقابله با کرونا باید بسیج شوند. ما به یک بسیج ملی نیاز داریم.

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه تأکید کرد: می‌توان گفت که حقیقتاً یک جنگ جهانی در جریان است و جهان در حال مقابله با کرونا است. دولت‌های بزرگی نظیر آمریکا، انگلیس و… با عجز و دستپاچگی مبارزه با کرونا را دنبال می‌کنند.

نصرالله یادآور شد: در مجموع وضعیت لبنان در نبرد با کرونا در مقایسه با برخی کشورهای دیگر، مورد قبول است. وی سپس از تمامی کسانی که ثروت یا امکانات پزشکی یا اماکنی برای قرنطینه دارند، خواست تا آن را در اختیار دولت قرار دهند.

وی اظهار داشت: از آنجایی که هویت این دشمن [ویروس] برای ما همچنان نامعلوم است، باید بگوییم که ما هم اکنون در ابتدای راه قرار داریم اما باید بدانیم که نبرد با کرونا به روحیه بالا نیاز دارد. باید به این نکته توجه داشته باشیم که ملت‌های ما مصائبی بزرگ‌تر از آنچه که اکنون وجود دارد را پشت سر گذاشته‌اند. باید بر روی این دشمن مشترک تمرکز کرد.

نصرالله در ادامه اظهار داشت: شرایطی که امروز با آن مواجه هستیم به مراتب سخت‌تر از شرایط جنگ ۳۳ روزه است، زیرا امروز شهرها به کلی تعطیل شده‌اند. بانک‌ها باید در این زمینه کمک کنند. اینکه بانک‌ها تاکنون در این مسیر ۶ میلیون دلار هزینه کرده‌اند، محل اشکال است، زیرا برخی افراد برای مجالس عروسی فرزندان خود تنها ۲ یا چند میلیون دلار هزینه می‌کنند.

وی در ادامه گفت: من خطاب به بانک‌ها می گویم که شما در طول سالیان گذشته دهها میلیارد دلار پول به جیب زدید و اکنون تنها ۶ میلیون دلار برای مبارزه با کرونا اختصاص می‌دهید؟! همچنین خطاب به ثروتمندان می گویم که در سایه خسارت‌های بزرگ اقتصاد جهانی، ممکن است روزی بیاید که اموالتان هیچ ارزشی نداشته باشد، بنابراین اگر طالب دنیا و آخرت هستید این اموال را امروز در مسیر مبارزه با کرونا صرف کنید. پیامدهای وضعیت امروز ممکن است خطرناک‌تر از جنگ جهانی باشد.

درهمین ارتباط، سید حسن نصرالله تأکید کرد که تأثیرات شیوع ویروس کرونا بزرگ‌تر از جنگ جهانی اول و دوم است و چه بسا که با این بحران، یک نظم جهانی جدید بروز کند؛ چرا که آن‌چه رخ داده تمامی دنیا را در برگرفته و امروز با بحث و جدل‌های فرهنگی، دینی، عقایدی و فلسفی مواجه هستیم.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه به مسأله احتکار کالا و افزایش قیمت‌ها پرداخت و گفت که این موضوع به طمع و قدرت برخی تجار باز می‌گردد و ارگان‌های دولتی باید در این خصوص فعال باشند و در این خصوص باید وزارتخانه‌ها، نهادهای امنیتی و قضائی وارد عمل شوند. وی از تجار با انصاف و با اخلاق نیز خواست تا وارد معرکه شده و سودشان را کم کنند و احتکار و افزایش قیمت‌ها را بشکنند. او این اقدام را به یک عمل اخلاقی، انسانی و میهن دوستی دانست.

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین تأکید کرد: آنچه که امروز اتفاق می‌افتد بزرگ‌تر از اتفاقات جنگ‌های جهانی است؛ امروز با وضعیتی مواجه هستیم که نمی‌دانیم آیا اتحادیه اروپا باقی می‌ماند یا نمی‌ماند؛ آیا ایالات متحده آمریکا فرو می‌پاشد یا خیر؟ وضعیت نظام سرمایه داری لیبرالی در هاله‌ای از ابهام است.

سید حسن نصرالله در ادامه سخنان خود عنوان کرد: ما امروز در مرحله‌ای جدید که مشابه آن در گذشته مشاهده نشده است، قرار گرفته‌ایم. جهان در برابر تجربه‌ای قرار دارد که در ۱۰۰ یا ۲۰۰ سال گذشته مانند آن وجود نداشته است

وی افزود: شما نگاه کنید که چگونه یک میکروب یا ویروس کوچک، میلیاردها انسان را در خانه‌هایشان حبس کرده است… پس بیایید از این ماجرا عبرت بگیریم. تمامی عقل‌ها در سراسر جهان نیز از رمزگشایی از ماهیت این ویروس عاجزند و در این مسأله نیز عبرتی نهفته است.

دبیرکل حزب الله لبنان تأکید کرد: پناه بردن به خداوند و متوسل شدن به او از قوی‌ترین سلاح‌ها در نزد ماست. ایالات متحده آمریکا با عظمتی که ادعای آن را دارد، در مواجهه با کرونا عاجز و دستپاچه شده است.

سید حسن نصرالله در بخش دیگری از سخنان خود به جنگ علیه یمن نیز اشاره کرد و گفت: بار دیگر خطاب به متجاوزان علیه یمن و به ویژه عربستان سعودی می گویم که تجاوزگری‌ها علیه این کشور را پایان دهید. به دلایل انسانی، امروز همه دنیا باید مطالبه توقف جنگ علیه یمن را از عربستان سعودی داشته باشد.

وی همچنین به ابتکار اخیر «عبدالملک الحوثی» رهبر جنبش أنصارالله یمن مبنی بر مبادله اسرای سعودی با بازداشتی‌های حماس در عربستان، گفت: ما از برادران یمنی خود به دلیل ارائه چنین طرحی به غایت قدردانی می‌کنیم.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

حمله آمریکا به هواپیمای مسافربری ایرانی فرصتی برای بازنمایی جنایات آمریکاست

بخشی از اعتراضات ضد نژاد‌پرستی آمریکا /فیلم

آمریکا به دنبال اختلاف افکنی در ایران بود اما دامن خودش را گرفت

0 نظر

ارسال نظر

capcha