عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

کمتر از 30 درصد از موانع تولید در کشور برطرف شده است/ خلاء قانونی در حوزه تولید وجود ندارد

کمتر از 30 درصد از موانع تولید در کشور برطرف شده است/ خلاء قانونی در حوزه تولید وجود ندارد

به گزارش سراج24، سید حسن حسینی شاهرودی، نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی در خصوص جهش تولید و ملزومات تحقق این شعار و همچنین نحوه عبور از رونق تولید اظهار داشت: سال گذشته تجربه خوبی در حوزه رونق تولید داشتیم اما میزان تولید در کشور آنگونه که باید و شاید افزایش پیدا نکرد و این شعار کمتر از آنچه که فکر می کردیم محقق شد. 

وی در ادامه افزود: با تحریم هایی که آمریکایی ها علیه ایران روا داشتند تلاش تولیدکنندگان در کشور به سمتی رفت که حداقل وابستگی به واردات را داشته باشیم در همین راستا میزان تولید بیشتر شد و پیش بینی میشد که امسال نیز حجم و مقدار تولید در کشور افزایش چشمگیری داشته باشد. 

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر لزوم اجرای اقتصاد بدون نفت در کشور عنوان کرد: این سیاست مدتی است در کشور راه افتاده است و با بازگشایی کارخانجات تولیدی که مدتی بود از محور تولید خارج شده بودند، اتفاقات خوبی در عرصه تولید رخ داد که امیدواریم ثمره آن را در سال جاری ببینیم. 

حسینی شاهرودی در ادامه با بیان اینکه در سال گذشته موانع تولید در کشور به خوبی ارزیابی و شناسایی شد تأکید کرد: اگرچه این موانع شناسایی شد اما همچنان از نظر ما این موانع رفع نشده است و شاید بتوان گفت کمتر از 30 درصد این موانع رفع شده و بالغ بر 70 درصد موانع بنابر گفته مسئولان و کارشناسان اقتصادی در حوزه های کلان همچنان پیش پای تولید کنندگان قرار دارد. 

وی همچنین افزود: اگر بخواهیم از تجارب سال گذشته استفاده کرده و جهش تولیدی ایجاد کنیم، لازمه آن این است که موانع شناسایی شده که غالب آنها نیز قانونی نبوده و در حوزه ضوابط و اجراییات است، برطرف شوند. برخی از آیین نامه ها و مقررات داخلی وزارت خانه ها وجود دارد که بیشترین مشکلات را برای تولید در کشور به وجود آورده است. 

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین یادآوری کرد: برای رفع این آیین نامه ها و مقررات، کمیته‌ای در وزارت اقتصاد تشکیل شد که بعد از شروع کار این کمیته، مشخص شد مصوبات آن هیچگونه ضمانت اجرایی نداشته و اجرای مصوبات این کمیته در ادارات، سازمان ها و دستگاه های کشور مورد غفلت واقع شده است. 

حسینی شاهرودی با تأکید بر لزوم وجود اراده محکم برای پیگیری دستورات کمیسیون مقررات زدایی در وزارت اقتصاد همچنین عنوان کرد: موانع ویژه و خاصی که در حوزه تولید برای تولید کنندگان به وجود آمده است باید برطرف بشود تا بتوانیم شاهد جهش تولید باشیم. 

وی در پایان خاطرنشان کرد: هیچگونه خلاء قانونی در کشور وجود ندارد و عدم رونق تولید و یا محقق نشدن افزایش تولید در کشور را نمی توان به کمبود قانون در کشور گره زد؛ خود دولت بارها اعلام کرده است که بیشتر از 30 درصد از قوانین رفع تولید در کشور اجرا نشده و این نشان دهنده ضعف در اجرای قوانین در کشور است. اگر این 25 درصد به 100 درصد برسد طبیعی است که جهش در تولید هم محقق می شود. 
 
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

متأسفانه پروازهای برخی از شرکت‌های هواپیمایی به شرق آسیا متوقف نشده است

تراز تجاری ایران مثبت است

کرسنت باید ابطال شود/ تاخیر دولت در ارجاع پرونده ایران به دادگاه لاهه

0 نظر

ارسال نظر

capcha