کرونا و قدرت‌ رسانه‌ها

کرونا و قدرت‌ رسانه‌ها

به گزارش سراج24، این روزها که ویروس کرونا روز به روز گسترده تر می شود رسانه ها در شکل گیری فضای روانی حاکم بر جامعه اهمیت بیشتری پیدا می کنند، رسانه در چنین شرایطی مسئولیت ها و وظایف به مراتب سنگین تری خواهد داشت.

 برخی از رسانه ها تلاش می کنند وضعیت بیماری کرونا در کشور را خطرناک تر از واقعیت موجود جلوه دهند و با سیاه نمایی و انتشار اخبار نادرست ترس و نگرانی مردم را چندین برابر می کنند.

این رسانه ها درصدد هستند با اسفناک نشان دادن  شرایط، ضعف و ناکارآمدی مدیریت و کنترل ببماری کرونا در کشور را به مخاطب القا کنند، در این شرایط اهمیت آموزش سواد رسانه ای برای عموم مردم بیش از پیش مشخص می شود.

 این رسانه ها فضای یاس و ناامیدی را در جامعه گسترش داده و از تزریق ترس و استرس و القای ناتوانی در مقابله با ویروس کرونا سود می برند.

 مخاطبان نیز به دلیل شرایط پرتنش و استرس زای حاکم بر جامعه تحت تاثیر اخباری که از هر سو آنها را محاصره کرده است قرار می گیرند و هرخبری که از رسانه های مختلف درخصوص بیماری کرونا منتشر می شود را با دقت رصد کرده  و نسبت به آن واکنش نشان می دهند، مسئله ای که شرایط را برای سو استفاده این رسانه ها بیشتر فراهم می کند.

 رسانه های رسمی و معتبر در شرایط بحران کرونا می توانند با اطلاع رسانی های دقیق و به موقع و‌آموزش های لازم به شهروندان و انعکاس واقعیت های موجود در خصوص ویروس کرونا مانع از غلبه برخی  رسانه ها بر افکار مخاطبان و تزریق یاس و ناامیدی در جامعه شوند.

 مردم نیز با افزایش سواد رسانه ای و پیگیری اخبار دقیق از منابع رسمی و معتبر مانع از برهم زدن آرامش فکری در جامعه شوند تا دست در دست هم در فضایی آرام و بدون تنش بیماری کرونا را شکست دهیم.

انتهای پیام/ 

اخبار مرتبط

گزارشی از اقدامات اولیه قرارگاه مدافعان سلامت شهر تهران

پیشگیری را باختیم کنترل کرونا را نبازیم!

گردهمایی اصحاب رسانه استان همدان

0 نظر

ارسال نظر

capcha