بایدها و نبایدهای مدیریت کودکان در ایام قرنطینه خانگی

بایدها و نبایدهای مدیریت کودکان در ایام قرنطینه خانگی

به گزارش سراج24، با وجود آمار بسیار اندک ابتلا  کودکان به ویروس کرونا محافظت از آن ها برای پیشگیری از آلوده شدن و جلوگیری از حضورشان در مکان های شلوغ اهمیت زیادی دارد. بنابراین این روزها شیوع کرونا ویروس سبب شده است تا برای پیشگیری از انتقال گسترده آن مدارس و مهدکودک ها هم تعطیل شود. این مسئله سبب شده است تا سرگرم کردن کودکان در ایام تعطیلات کرونایی به یکی از دغدغه های خانواده ها تبدیل شود.

سمیه کشاورز دکتری روانشناسی رشد کودک با تاکید براینکه نحوه انتقال آگاهی درباره کرونا ویروس به کودکان باید به گونه ای باشد که دچار اضطراب منفی نشوند گفت: نحوه صحبت کردن والدین با کودکان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. باید توجه داشته باشیم که حالات و هیجانات والدین بطور کامل به فرزندانشان منتقل می شود. آن دسته از والدینی که این مسئله را بزرگ می نمایند و دچار اضطراب شدید می شوند، این احساس خود را به کودکشان منتقل می کنند. درصورتی که ما به عنوان بزرگسال و والد ابتدا باید آگاهی خود را از این ویروس، روش های مراقبتی و پیشگیری از آن افزایش دهیم و سپس اطلاعاتی را که به دست آوردیم بصورت دقیق و قابل فهم برای فرزندمان توضیح دهیم. در واقع زمانی که پدر و یا مادر خودشان به درک درستی از واقعیت ها دست پیدا کنند می توانند در نحوه انتقال آن به کودکان بدون آنکه باعث اضطراب آن ها شوند موفق عمل کنند.

وی ادامه داد: باید به کودکان اجازه داده شود تا اضطراب و استرس خود را به صورت کامل با والدین در میان بگذارند تا والدین بتوانند آن را به خوبی کنترل کنند. مثلا به کودکان خود اطمینان دهید که پزشکان و محققان زیادی در حال حاضر تلاش می کنند تا بر روی درمان این ویروس کار کنند که مانع از گسترش آن شوند و اگر مدارس و مهدکودک ها هم تعطیل شده اند به این خاطر است که از سلامت ما محافظت شود. بعد از آنکه این آگاه سازی را انجام دادیم، می توانیم به بچه ها اطمینان دهیم که با اعمال نکات بهداشتی آسیبی به آن ها وارد نمی شود. اما والدین حتما این نکته را مد نظر داشته باشند زمانی که رعایت نکات بهداشتی مانند شستن دست ها، ضدعفونی کردن اشیاء آلوده و عدم حضور در مکان های شلوغ را به کودکان آموزش می دهند، باید خودشان اول از همه به رعایت این اصول پایبند باشند در غیر این صورت با توجه به اصل الگو پذیری کودکان آموزش هایشان مثمرثمر نخواهد بود.

کشاورز با اشاره بر اینکه می توان شیوع این بیماری و قرنطینه خانگی را یک فرصت تلقی کرد گفت: برای سرگرم کردن کودکان در ایام قرنطینه خانگی، یکی از بهترین راهکارها انجام بازی به خصوص بازی های دست جمعی است. انجام بازی های سرگرم کننده همواره راهی برای کاهش استرس بوده است. تا قبل از شیوع این بیماری تعداد زیادی از والدین به علت شاغل بودن فرصت مناسبی برای بازی با فرزندانشان را پیدا نمی کردند اما در حال حاضر می توان این شرایط را یک فرصت تلقی کرد برای جبران زمان هایی که در کنار آن ها نبودیم. بازی با کودکان می تواند تاثیرات مطلوبی بر ایجاد رابطه صمیمی بین والدین و کودکان بگذارد. در جهت رشد خلاقیت کودکان می توان به انجام کاردستی، نقاشی، حتی آشپزی و شیرینی پزی پرداخت. اما در مورد کودکانی که بیش فعال یا پرخاشگر هستند، با توجه به اینکه تمرکز در این کودکان در سطح پایین تری قرار دارد می توان بازی هایی را انتخاب کرد به تقویت تمرکز این ها کمک کند. کودکان انرژی زیادی دارند بنابراین اگر در انتخاب بازی و سرگرمی هایشان دقت کنیم این انرژی به صورت مثبت و سازنده تخلیه می شود و در کاهش پرخاشگری کودکان تاثیر قابل توجهی خواهد داشت.

وی گفت: با توجه به تعطیلی مدارس فعالیت های آموزشی به صورت آنلاین در شبکه های مجازی گذاشته می شود که می توان از آن استفاده مطلوبی داشت. اما والدین حتما مدیریت زمان را جدی بگیرند زیرا اگر تنها فعالیت کودکان به آموزش اختصاص پیدا کند بازدهی مفیدی نخواهد داشت و باید حتما برای زمان اوقات فراغت آن ها هم برنامه مناسبی درنظر داشته باشند. برای تشویق کودکان در جهت انجام تکالیف آموزشی هم می توان جدولی تهیه را تنظیم کرد که در ازای تکالیف انجام شده یک پاداشی به آن ها تعلق بگیرد تا انگیزه بیشتری برای انجام فعالیت های درسی پیدا کنند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

ابتلای رحیم‌پور ازغدی به کرونا کذب است

کادر درمان، جانبازان شیمیایی و معلولان تا ۲ ماه آینده واکسن کرونا می زنند

دوره‌های تربیت کودک و نوجوان برگزار می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha