دفاع در برابر دشمن نامرئی با " خرید جنون آمیز"

دفاع در برابر دشمن نامرئی با " خرید جنون آمیز"

به گزارش سراج24، بیماری " خرید جنون امیز" با سرعتی بیشتر از کرونا در جهان پیشروی میکند تا جایی که این بحران حتی در کشور های توسعه یافته و ثروتمند با ابعادی بزرگتر نسبت به بقیه کشور ها ظاهر شده است .

این موضوع را میتوان از جنبه های مختلفی ریشه یابی کرد. به عقیده کارشناسان آنچه امروز می بینیم ، مبین این واقعیت است که علم روانشناسی در شناخت نارسایی های روانی مانند "پانیک و استرس"، نقش وتاثیر جدی استیصال نسبت به کنترل وقایع را دست کم گرفته است.

ویروس، دشمنی بسیار کوچک با توانایی های اعجاب اور است که هرچند سلامت انسان را تهدید میکند، اما نامرئی است و فرار قطعی از آن نا ممکن است.

انچه امروز در فروشگاه ها میبینیم، حاصل استیصال مردم از دفاع در برابر دشمنی است که آن را نمیبینند. این امر باعث میشود همه تلاش کنند که ضعف خود را از راههای دیگری جبران کنند و از این طریق توانایی شان در برابر این دشمن را بالا ببرند.

اما حدس این مساله سخت نیست که راه حل مبارزه با این دشمن مرموز، نه خرید بیش از اندازه لوازم بهداشتی بلکه شناخت کافی و دقیق از آن است. اگر ما بدانیم با چه دشمنی روبرو هستیم، این دشمن کجا کمین میکند و راههای دور ماندن از آن چیست، دیگر احساس نا امنی نخواهیم داشت و رفتار هایمان کنترل شده تر خواهد بود.

اما چنانچه گفته شد این شناخت حتما باید کافی و دقیق باشد. ‌در صورتی که شناخت و آگاهی مردم نسبت به ابعاد واقعی بیماری موجب اقناع نشود، به جای کمک به بهبودی، ممکن است به وسواس و نگرانی انها دامن بزند.

"غرق شدن در شبکه های اجتماعی" در شرایط کنونی یکی دیگر از بحرانهایی است که ریشه در ناآگاهی نسبت به ابعاد تهدید داشته و "بحران خرید جنون آمیز" را تشدید می کند. شبکه های اجتماعی که مملو از اخبار متفاوت و بعضا متناقض و غیر واقعی است میتواند عاملی برای تحریک مردم در هجوم برای خرید بیش از اندازه باشد. افراد با دیدن فروشگاه های خالی، به طور قهری برای خرید بیشتر و انبار کردن کالاها وسوسه میشوند.

جهان به تازگی بحران اپیدمی " سارس " را پشت سر گذارده است اما بر خلاف این روزها ، شیوع بیماری حاد تنفسی سارس در سال ۲۰۰۳، معضل " خرید جنون امیز" را به همراه نداشت. شکل گیری "بحران نو پدید خرید جنون امیز" باید از زاویه تاثیرپذیری جامعه از "خلاء اطلاعات اقناع کننده" و" رفتارهای اجتماعی ناشی از ادراک غیر واقعی" مورد بررسی قرار بگیرد.

ابعاد وگستره ایجاد بحران خرید جنون آمیز که به صورت غیر قابل باوری در کشورهای غربی در حال توسعه است و مقایسه آن با شرایط نسبتا آرام جامعه در ایران نشان می دهد که روند شکل گیری ادراک جامعه ایرانی که سالها با بحرانهای ناشی از تحریمهای ظالمانه مواجه بوده به مراتب واقعی تر و آگاهانه تر پیش رفته است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

روحانی: اپیدمی کرونا طولانی خواهد بود

سازمان ملل: ۲۰ میلیون یمنی با گرسنگی و کرونا روبرو هستند

فعال یمنی: ایران به فضا رسید، اما عربستان هنوز به صنعا هم نرسیده است

0 نظر

ارسال نظر

capcha