چرا سپردن فرش ها به قالیشویی خطرناک است؟

چرا سپردن فرش ها به قالیشویی خطرناک است؟

به گزارش سراج24، این روزها مردم سؤالات زیادی در خصوص کرونا دارند، خصوصا اینکه نزدیک ایام نوروز هم است و مثل همیشه صحبت خانه تکانی، قالیشویی و نظافت منزل داغ است.

خبرنگار گفتگویی اختصاصی با دکتر مسعود مردانی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عضو کمیته کشوری کرونا و آنفلوانزا انجام داده و در خصوص ضدعفونی ماشین لباسشویی و سپردن فرش ها به قالیشویی در این روزها صحبت کردند؛

چند قطره وایتکس در لباسشویی بریزید

وی گفت: اگر مقدار مختصری (چند قطره) وایتکس رقیق شده به پودر یا مایع ماشین لباسشویی بریزید،  لباس ها و ماشین لباسشویی ضد عفونی می شود، چون وایتکس ویروس کش است و نیازی هم به ضدعفوفی مجدد ماشین لباسشویی نیست.

او همچنین افزود: افراد منعی برای دادن البسه به خشکشویی ها ندارند چون ماده ای که در خشکشویی ها برای شستشوی لباس ها و وسایل مختلف چون پرده و ملحفه و غیره استفاده می شود به طور کامل ویروس را از بین می برد.

سپردن فرش ها به قالیشویی ها خطرناک است!

این متخصص بیماری های عفونی خاطرنشان کرد: اصلا مردم نباید فرش ها را برای شستشو و نظافت به قالیشویی ها بسپارند و این کار در این ایام یکی از امور ممنوعه است چون جان افراد به خطر می افتد. هر زمان که ماجرای ویروس کرونا تمام شد و شرایط عادی شد می توانند فرش ها را برای نظافت به قالیشویی ها برای شستشو بسپارند.

دکتر مردانی گفت: واقعا متأسفم برای خانواده هایی که اجازه می دهند کارگران قالیشویی وارد خانه شان شوند و با دست های نشسته و کثیف خانه شان را آلوده کنند! واقعا چه لزومی دارد که در این شرایط حساس جامعه، مردم فرش و قالی های خود را برای شستشو به قالیشویی ها و به خارج از خانه انتقال دهند.

وی تأکید کرد: افراد به هیچ عنوان  نباید از خانه خارج نشوند مگر برای خرید مایحتاج بسیار ضروری چون نان، لبنیات و گوشت و غیره که فقط نیازهای اولیه زندگیشان رفع شود.
دادن لباس ها به خشکشویی مشکل ندارد به یک شرط!

در این خصوص دکتر مهرداد روانشاد، عضو مدیره ی انجمن ویروس شناسی ایران هم به بهداشت نیوز گفت: ارسال لباس یا منسوجات به خشکشویی به دلیل آنکه طی روند خشکشویی، حداقل ۷۰ تا ۸۰ درجه حرارت استفاده می شود و ویروس تحمل دمای اینچنینی را ندارد بلامانع هست.

او اضافه کرد: البته باید که لباس و منسوجات توسط کارکنان خشکشویی در محلی تمیز شده و با دستکش و ماسک، لباس و منسوجات را کاملا کاور و بسته بندی کنند و قبل از ورود به منزل با دست تمیز لباس ها را از کاور خارج کنند. لازم به ذکر است که ورود کاور و یا پوشش لباس به داخل منزل به دلیل احتمال آلودگی مناسب نمی باشد.
در این ایام ورود کارگران خدماتی به منزل توصیه نمی شود!

عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس در رابطه با ورود کارگران خدماتی برای نظافت به منزل هم اظهار داشت:  بهتر است در این ایام حتی المقدور از ورود افراد به منزل جلوگیری شود، چرا که احتمال آلودگی فرد و یا لباس کار وجود دارد. این افراد به دلیل آنکه به منازل مختلف و افراد متعدد رفت و آمد دارند، احتمال انتقال آلودگی توسط لوازم و خود آن ها بسیار محتمل هست.

وی در آخر گفت: شستشوی مبلمان و سایر خدمات، در صورت استفاده از لوازم مکانیزه شستشو در محل، به شرط تمیز کردن لوازم قبل از ورود و استفاده از ماسک و دستکش تمیز و همچنین استفاده از مواد استریل کننده بلامانع بنظر می رسد. البته در کلیه ی موارد فوق باید افرادی که خدمات مذکور را ارائه می دهند فاقد هرگونه علایم تنفسی و بیماری باشند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

دوره آموزش آنلاین پیشگیری، کنترل و درمان اختلالات رفتاری در ایام بیماری کرونا

تصمیم گیری برای برگزاری نماز عید فطر با ستاد مبارزه با کرونا است

مساجد کشور از سه‌شنبه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باز می‌شوند

0 نظر

ارسال نظر

capcha