حجت‌الاسلام حمیدرضا دانایی:

سربازان ملت در جبهه فرهنگی مانند دوران دفاع مقدس وسط میدان مبارزه با کرونا هستند/ عملیات‌های میدانی و محله‌محور در حال انجام است

سربازان ملت در جبهه فرهنگی مانند دوران دفاع مقدس وسط میدان مبارزه با کرونا هستند/ عملیات‌های میدانی و محله‌محور در حال انجام است

حجت‌الاسلام حمیدرضا دانایی دبیر جبهه فرهنگی اجتماعی انقلاب اسلامی تهران (خاتم الاوصیا) در گفت‌وگو با سراج24 درخصوص اقدامات انجام شده در زمینه‌ی مقابله با کرونا گفت: حدودا 10 روز است که در قرارگاه مدافعان سلامت شهروندان شهر تهران در حال تدوین برنامه‌هایی هستیم که نیروهای عملیاتی که به صورت میدانی فعالیت دارند، به صورت شبکه‌ای عملیات‌های محله‌محور انجام دهند. در گام اول قرارگاه امام رضایی‌ها، قرارگاه خاتم الاوصیا و مجموعه‌های مردم‌نهاد با هم ارتباط گرفتند و در اثر گفت‌وگوهایی که برقرار شد نوعی هم‌افزایی هم بین این نیروها شکل گرفت.

وی ادامه داد: قرارگاه مدافعان سلامت برای هر منطقه از تهران یک رابط دارد و این افراد هم در هر منطقه برای محله‌های جداگانه رابطین دیگری دارند. رابطین و زیرمجموعه‌های آن‌ها به صورت شبکه‌ای نیازها را مطرح می‌کنند و رفع مشکلات آن‌ها در دستور کار قرار می‌گیرد. تاکنون اقداماتی نظیر گندزدایی از معابر و اماکن عمومی، توزیع اقلام بهداشتی و ضدعفونی‌کننده و نیز خرید برای افراد ناتوان و تهیه‌ی اقلام مورد نیاز سالمندان که در خانه‌ها هستند، انجام شده است.

دبیر بنیاد خاتم الاوصیا تصریح کرد: ما تلاش داریم تمام ظرفیت‌های محلات را به واسطه‌ی مسئولان مناطق فعال کنیم و عملیات در این مناطق بر اساس این ظرفیت‌ها پیشنهادی است تا خود نماینده و رابط محله چگونگی اجرای عملیات را انتخاب کند.

دانایی بیان کرد: در قرارگاه مدافعان سلامت یک اتاق وضعیت طراحی کردیم که اکثر مجموعه‌هایی که در این زمینه در تهران فعالیت می‌کنند رابطین خود را به قرارگاه می‌فرستند و با شرح آخرین وضعیت خود نیازهای خود را مطرح می‌کنند.

وی در خصوص حضور نیورهای مردمی در قرارگاه مدافعان سلامت اظهار داشت: در قرارگاه مدافعان سلامت مجموعه‌های مردم‌نهاد از جمله قرارگاه امام رضا(ع)، قرارگاه امام رضایی‌ها، بنیاد خاتم الاوصیا، کانون فرهنگی مساجد تهران، حوزه‌های علمیه خواهران و برادران و اتحادیه انجمن اسلامی دانش‌آموزان شهر تهران و تعدادی از ائمه جماعت و طلاب حضور دارند که نماینده طلاب استان تهران، بخش فعالیت‌ها و عملیات‌ها روحانیون را مدیریت می‌کند.

دبیر بنیاد خاتم الاوصیا افزود: نمونه‌ای از فعالیت روحانیون در این قرارگاه شامل این است که به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند و جهت روحیه‌دهی به بیماران و همراهانشان در بیمارستان‌ها حضور دارند.

دانایی درباره‌ی همیاری در ایجاد نقامتگاه در شهر تهران گفت: اخیرا پیشنهادی داشتیم که برای مراکز نگهداری و نقاهتگاه‌ها کمک و همیاری کنیم که در این زمینه هم اعلام آمادگی برای همکاری کردیم و به محض این‌که دوستان در سطح شهر تهران مراکز نگهداری طراحی کنند و این فضا را برای ناقلین ایجاد کنند تا در آن‌جا نگهداری شوند، ما هم علاوه بر کارهای تخصصی مسئولان وزارت بهداشت و هلال احمر به فعالیت در زمینه‌های ممکن بپردازیم.

وی در خصوص سایر فعالیت‌های این قرارگاه افزود: در زمینه‌ی تولید ماسک با تعدادی از کارگاه‌ها صحبت شده است و البته پارچه‌های ماسک در اختیار آن‌ها قرار داده شده تا به تولید ماسک بپردازند. از طرفی عملیات‌هایی داشته و داریم که مواد ضدعفونی را درب منزل به شهروندان ارائه می‌کنیم.

دبیر بنیاد خاتم الاوصیا در ادامه بیان کرد: در برنامه‌ای که به زودی آن را اجرایی خواهیم کرد تعدادی از دوستان به پمپ بنزین‌ها منتقل می‌شوند تا عمل بنزین زدن را برای مردم عزیز بدون این‌که آن‌ها از خودرو پیاده شوند و با جایی تماس داشته باشند، انجام می‌دهند.

دانایی در پایان خاطر نشان کرد: مردم عزیز شهر تهران بدانند که مانند دوران دفاع مقدس که رزمندگان به ملت می‌گفتند در پناهگاه‌ها بمانید و خودشان زیر حجم گلوله‌ها و آتش‌ها می‌رفتند و مقابل دشمن می‌ایستادند، امروز هم سربازان آنان در جبهه‌ی فرهنگی شهر تهران همین کار را انجام می‌دهند. این عزیزان که خود موارد بهداشتی را به دقت رعایت می‌کنند در وسط میدان حضور دارند تا به مردم تسکین دهند و ناآرامی و ناپاکی را از آنان و محیط زندگیشان دور کنند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

تکذیب اطلاعیه لزوم تعطیلی ۲هفته‌ای کشور

پنجمین محموله واکسن روسی کرونا وارد کشور شد

شبکه هوشمند اقلام ضروری "هست اینجا"

0 نظر

ارسال نظر

capcha