اردوهای مطالعاتی کنکور در عید نوروز به قیمت کرونا گرفتن؛

مقابله سوداگری موسسات کنکوری و کرونا

مقابله سوداگری موسسات کنکوری و کرونا

به گزارش سراج24، حدود 16 روز است که سوغاتی از چین تمام جزئیات زندگی همه ی اقشار مختلف مردم را تحت تاثیر خود قرار داده است. ابتدا که کشور به حالت نیمه تعطیل درآمد، برخی ادارات دولتی تعطیل شدند، مراکز فرهنگی و ورزشی نیز پس از آن بسته و تعطیل شدند  سپس برخی مراکز تجمعی نیز با حالتی دومینو گونه یکی پس از دیگری تعطیل شدند. اما دانشگاه‌ها و مدارس که ابتدا چند روز تعطیل بودند پس از اعلام ستاد مقابله با ویروس کرونا تا پایان تعطیلات عید نوروز 1399 تعطیل شدند. از طرفی با توجه با اینکه تمام مسئولان اعم از وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و دیگر دست اندرکاران برای مقابله با این ویروس مدام بر عدم اجتماع و رعایت موارد بهداشتی تاکید می‌کنند، برخی ها به سفر می روند و عده ای نیز همچنان دل کندن از 8 هزار میلیارد گردش مالی کنکور را طاقت ندارد و برای به دست آوردن آن برنامه ریزی دارند.

با توجه به اینکه کنکوری‌ها هم از این قاعده‌ مستثنی نیستند و آن ها نیز مانند بقیه مردم باید رعایت کنند اما چون کنکور و قبولی در رشته های آن چند سالی است که برای برخی مرگ و زندگی شده و برای برخی دیگر کسب‌وکار پُر سود! شیوع کرونا حالا روی دیگری از سوداگری این موسسات را نشان داده است. موسساتی که اردوهای مطالعاتی نوروزی خود را هنوز لغو نکرده‌اند و در حال ثبت‌نام داوطلبان کنکور هستند.

خبرنگار صنفی – آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران» طی روزهای اخیر با جستجو و تحقیقاتی میدانی رد برخی از این موسسات کنکوری را که قصد دارند در دانشجگاه های بزرگ کشور اردویی 2 هفته ای و یا حتی 20 روزه برگزار کنند را گرفته و به نکات جالبی رسیده است.

قبل از آنکه عنوان کنیم این موسسات چه حربه های برای جذب داوطلبان به کار برده اند باید بگوییم معمولا کسانی که برنامه ریزی خاصی برای مطالعه دروس را پیش میگیرند و قصد دارند در کنکور نتیجه مطلوبی به دست بیاورند از تعطیلات نوروز استفاده خاصی خواهند کرد و آن را زمان مهمی برای موفقیت در کنکور می دانند. اگر در سال‌های اخیر کنکور داده باشید یا برنامه‌های تلویزیونی مشاوران کنکور را دیده باشید می‌دانید چقدر بر استفاده از این دوران به اصطلاح «طلایی» تاکید شده است. این مشاوران در برنامه‌ها و جلسات خود مدام مثال داوطلبانی را می‌زنند که در طول سال تحصیلی هیچ نخوانده‌اند و وقتی اردوهای مطالعاتی را شرکت کرده‌اند یا در دوران نوروز خوب درس‌خوانده‌اند به رتبه‌ی دلخواه خود دست یافته‌اند!

البته این تنها حربه ای این موسسات و مشاوران نیست آنان در سالهای اخیر با اجاره کردن دانشگاه ها در ایام تعطیلات نوروز قصد دارند داوطلبان را با اسم آن دانشگاه فریب دهند و برای آنان در محل دانشگاه کلاس هایی برگزار کنند.

 

داوطلبان کنکور سراسری در ایام تعطیلات نوروز، یا اردوهای مطالعاتی مدرسه را انتخاب می‌کنند یا تصمیم می‌گیرند برنامه‌ریزی برای این دوره را به موسسات مشاوره کنکور بسپارند. دسته‌ی سومی هم وجود دارند که در خانه یا کتابخانه درس می‌خوانند. در اردوهای مطالعاتی نوروز، دانش آموزان از صبح تا شب با یک برنامه درسی مشخص درس‌های خود را مرور و جمع‌بندی می‌کنند. امسال که شرایط کشور به دلیل این ویروس خاص شده است امکان برگزاری اردوهای مطالعاتی مدرسه وجود ندارد از سویی دیگر بنابر دستور وزارت فرهنگ و نهاد کتابخانه های عمومی کشور، کتابخانه های سطح شهر تا اطلاع ثانوی تعطیل هستند و همین باعث می شود که موسسات شرایط را برای جذب داوطلبان «طلایی» ببینند و از آن نهایت سو استفاده را انجام دهند.

15 دقیقه خواب ژاپنی برای یادگیری بهتر!
همانطور که قبلتر عنوان شد برخی این موسسات را مورد بررسی قرار داده ایم که در سایت یکی از همین موسسات مشاوره کنکور که مدعی است متفاوت‌ترین و بزرگ‌ترین اردوی مطالعاتی کشور را برگزار می‌کند گفته شده که قرار است در این اردو که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود صبح‌ها پیلاتس گروهی برگزار شود و آرکوتایپ‌های یونگ به شرکت‌کنندگان آموزش داده شود تا داوطلبان به مراحل عمیق‌تری از خودشناسی دست یابند. در برنامه نوروزی این موسسه آمده که ثبت‌نام کنندگان قرار است روزانه ۱۱ ساعت درس بخوانند و صبحانه، ناهار و عصرانه هم به آن‌ها داده می‌شود. بعد از این که ده‌ها و یا شاید صدها داوطلب در کنار یکدیگر ناهار را صرف کردند باید ۱۵ دقیقه بنا بر فرهنگ ژاپنی در کنار یکدیگر با موسیقی مخصوص خواب کوتاه ظهرگاهی داشته باشند!

تماس‌ ما با این موسسه کنکوری گویای این است که این اردو با وجود شیوع کووید-۱۹ لغو نشده و به گفته‌ی آن‌ها، همچنان قرار است در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شود. این در حالی است که کلاس‌های آموزشی حضوری این دانشگاه‌ها و بقیه دانشگاه‌های تهران و برخی دیگر از شهرستان‌ها به دلیل شیوع کرونا لغو شده است.

پزشک و پرستار به اردوهای مطالعاتی آورده می‌شود!
یک موسسه‌ی دیگر مدعی است در اردوهای مطالعاتی نوروز ۹۹ قرار است با توجه به شیوع کووید-۱۹ پزشک و پرستار در اردو مستقر باشند و چینش داوطلبان با فاصله‌ی مناسب باشد. آن‌ها می‌گویند در این اردوی چند روزه برنامه غذایی داوطلبان جوری اصلاح می‌شود که ایمنی بدن شرکت‌کنندگان بالا رود. در اطلاعیه‌ای که در وب‌سایت این موسسه آمده گفته شده همه ملزم به استفاده از دستکش، مایع ضدعفونی‌کننده و ماسک هستند و محیط اردو پس از هر واحد مطالعاتی استریل می‌شود. در پایان این اطلاعیه نوشته‌اند که خودشان هم نگران این موضوع هستند اما چون ظرفیت ثبت‌نام محدود است داوطلبان ثبت‌نام را انجام دهند. شهریه پیش آن‌ها محفوظ می‌ماند و متناسب با شرایط و زمان تصمیمات اخذ می‌شود.

آموزش مجازی روزی 50 هزار تومان!
یکی از موسسات که اتفاقا در راستای عدم تجمع داوطلبان برای مطالعه اردویی به صورت مجازی برگزار می کند برای هر روز این اردو که مجازی است مبلغ 50 هزار تومان دریافت می کند. آن ها یک جلسه مشاوره حضوری، برنامه ریزی برای هدف گذاری و یک پکیج مشاوره و برنامه ریزی را به داوطلب ارائه می دهند که در مدت 20 بتواند در منزل خود مطالعه داشته باشد و در ازای آن 1 میلیون تومان به آن موسسه پرداخت کند.

طی تماس ما با این موسسه اعلام شد که با توجه به اینکه تجمع باعث انتقال ویروس می شود تصمیم گرفتیم اردو را در منزل داوطلبان برگزار کنیم که برای آنان نیز بهتر است وقتی از آنان درباره ی هزینه اردویی که قرار است در منزل داوطلب برگزار شود سئوال کردیم عنوان کردند ما برای آنان برنامه ریزی انجام خواهیم داد تا طبق آن پیش بروند!

1 میلیون و 900 هزار در صورت برگزاری اردو در دانشگاه تهران!
با شماره‌ی یکی دیگر از این موسسات تماس می‌گیرم و جزئیات برگزاری اردوی نوروزی را می‌پرسم. می‌گویند فعلا که قرار نیست لغو شود اما اگر "ماجرای کرونا" ادامه داشته باشد و این اردو لغو شود هزینه‌ای که بابت پیش‌ثبت‌نام پرداخت کرده‌اید را باز می‌گردانیم. این اردو قرار است در دانشگاه تهران برگزار شود و هزینه‌ی شرکت در آن، در صورتی که از پکیج‌های غذایی آن‌ها استفاده کنیم یک میلیون و نهصد و پنجاه هزار تومان است البته می‌توانیم ناهار و میان وعده و شام را از خانه بیاوریم و ۴۵۰ هزار تومان از مبلغ مذکور کم می‌شود.

اپراتور یکی دیگر از موسسات مطرح کنکور که آزمون‌های آزمایشی هم برگزار می‌کند درباره اردوهای مطالعاتی نوروز امسال می‌گوید هنوز مشخص نیست که این اردو برگزار شود. برخی را ثبت‌نام کرده‌ایم و اگر شما هم بخواهید ثبت‌نام می‌شوید تا ببینیم شرایط چه می‌شود.

در این که کنکور در سال‌های اخیر تبدیل به تجارت پُر سود همین موسسات کنکوری و برخی دبیران و مشاوران کنکوری شده است هیچ شکی نیست، اما در شرایط فعلی که کسب‌وکارهای بسیاری تحت تاثیر شیوع کرونا قرار گرفته‌اند و در آستانه سال نو معیشت بخش قابل توجهی از مردم و به خصوص طبقه متوسط و پایین جامعه متاثر از کووید-۱۹ است برگزاری اردوهای مطالعاتی نوروزی که در آن‌ها تعداد زیادی از افراد ساعت‌های طولانی قرار است کنار یکدیگر باشند جای تعجب است.

نکته قابل توجه در این میان، مشارکت برخی دانشگاه‌ها در این بازار است. دانشگاه‌هایی که با دریافت مبالغی محیط آموزشی خود را در اختیار این موسسات می‌گذارند، در حالی که اعلام کرده‌اند کلاس‌های آموزشی حضوری دانشگاه‌ را به دلیل شیوع کرونا تا نیمه فروردین لغو کرده‌اند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پوشش انتخابات ایران توسط 500 خبرنگار خارجی از 226 رسانه

همسر سردار شهید محمد ناظری دار فانی را وداع گفت

فراخوان همایش بین‌المللی «کرونا؛ شعر و ادبیات داستانی» منتشر شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha