در گفت‌وگو با سخنگوی گمرک ایران بررسی شد؛

جزئیات آخرین وضعیت تجارت میان ایران و همسایگان بعد از اوج‌گیری ویروس کرونا

 جزئیات آخرین وضعیت تجارت میان ایران و همسایگان بعد از اوج‌گیری ویروس کرونا

به گزارش سراج24، سید روح‌الله لطیفی به آخرین وضعیت تجارت خارجی ایران در مرزهای مختلف کشور اشاره کرد و گفت: مرز میرجاوه پس از نزدیک به ۱۰ روزکه طرف پاکستانی معطل کرد،  باز شده است و کامیون‌های ایرانی را پذیرش می‌کند.

وی افزود: همچنین در حال حاضر مرز ایران با افغانستان نیز به طور کامل باز است و در حوزه مسافری و تجاری بدون مشکل در حال انجام فعالیت روزانه است، اما تجارت از مرز ترکمنستان در خراسان رضوی فقط به صورت ریلی انجام می‌شود که آن هم به شرطی که کالاها قرنطینه‌ای و فسادپذیر غذایی نباشد در این مرزها عبور کامیون‌ها از مرزهای خراسان رضوی و استان گلستان به سمت کشور ترکمنستان متوقف شده است.

سخنگوی گمرک کشور با بیان اینکه در تلاش هستیم تا تجارت از طریق ریلی مرز اینچه برون در استان گلستان فعال شود، گفت: تا از این طریق عبور بارها به سمت کشور ترکمنستان تسریع شود.

لطیفی با اشاره به اینکه در مرز کشور آذربایجان، کالاها به صورت جابه‌جایی کالایی کامیون به کامیون میان اتباع دو کشور انجام می‌شود و به همین صورت ادامه دارد، تصریح کرد: در حوزه مسافری اتباع دو کشور که در مرزها باقی مانده‌اند امکان بازگشت به کشورشان وجود دارد، اما مرز نخجوان و ارمنستان به طور کامل بسته شده است.

وی درباره مشکلات به وجود آمده در مرز ترکیه گفت: ترکیه اعلام کرده، تمامی محموله‌هایی که از ایران وارد خاک این کشور می‌شود باید متوقف شوند و به آن‌ها اجازه ورود نمی‌دهد حتی به اتباع خودش هم اجازه ورود نمی‌دهد.

سخنگوی گمرک کشور در همین رابطه ادامه داد: این کشور در مرز خودش قرنطینه ۱۰۰ نفره ایجاد کرده تا رانندگان را قرنطینه کند. خبر خوبی که از مرز ترکیه وجود دارد این است که تمامی کامیون‌های اتباع ترک که در داخل ایران بودند درحال ورود به این کشور هستند و هم‌اکنون تعداد کمی از آن‌ها در داخل کشور حضور دارند.

لطیفی با بیان اینکه ایران برای جلوگیری از توقف تجارت بین دو کشور پیشنهاد داده تا به حمل بار به صورت (کامیون به کامیون) انجام شود، یادآور شد: یعنی کامیون ایرانی به خاک ترکیه وارد نشوند فقط بار خود را در مرز به یک کامیون ترکی منتقل کنند، حتی در این راستا روز شنبه، هفدهم اسفند، در بازارچه مرزی ساریسو این روش به صورت آزمایشی انجام شده که موفقیت‌آمیز بود.

وی درباره آخرین وضعیت تجاری ایران و عراق از طریق مرزهای مشترک میان دو کشور تصریح کرد: مرز ایران با اقلیم کردستان باز است و تجارت از مسیر به روش‌های حمل کامیون به کامیون انجام می‌شود، اما هیئت وزیران عراق در نامه‌ای اعلام کرده تا از دوشنبه به مدت یک هفته مرزهای این کشور با ایران بسته شود تا تجهیزات لازم برای عبور تجار و کامیون‌ها، مستقر شود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

هر مرزنشین باید تبدیل به یک صادرکننده شود

معطل پُف فیل آمریکا نمی‌مانیم

ایران کدام پهپادها را صادر می‌کند؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha