گزارشی از چرایی و چگونگی قرنطینه خانگی؛

چرا قرنطینه خانگی بهترین راه است؟ چرا شهرها قرنطینه نشدند؟

چرا قرنطینه خانگی بهترین راه است؟ چرا شهرها قرنطینه نشدند؟

به گزارش سراج24، امروزه نقل همه محافل و سرتیتر همه خبرها، منفی یا مثبت حول محور ویروس کرونا می چرخد. ویرسی که مهم ترین مسیر پیشگیری از آن خودداری و رعایت موارد بهداشت شخصی است. اما مهم ترین خواسته مسئولین و جامعه پزشکی از مردم خارج نشدن از خانه هاست، به عبارتی قرنطینه خانگی مهم ترین خواهش دولتی ها از مردم است. اما قرنطینه چگونه و در چه ابعادی ؟

قرنطینه چند سطح دارد:
۱- حداقلی‌ترین سطح، ایزوله کردن مریض در منزل یا درمانگاه هست. به این نوع قرنطینه isolation می گویند.

۲- سطح بعد، قرنطینه کردن افرادیست که به دلیل تماس نزدیک با مریض، مشکوک به بیماری هستند. این دسته افراد تا مشخص شدن نتیجه تست در قرنطینه می‌مانند.به این نوع قرنطینه quarantine می گویند.

۳- سطح وسیعتر قرنطینه جاییست که می‌دانیم عده زیادی در شهر مریض هستند، ولی نمی‌دانیم چه کسانی و تعداد زیادی هم ناقل هستند که حتی خودشان هم خبر ندارند.

در این شرایط، توصیه به رعایت «فاصله اجتماعی» میشود. مثلا سینماها و مدارس تعطیل میشود، پارکها و مساجد بسته میشود، و همایش ها لغو میشود. شرکتها هم جلسات رو غیرحضوری برگزار می‌کنند و حتی‌المقدور کارمندهایشان از خانه کار می‌کنند. علاوه بر این موارد، سفرهای قطارهای مسافربری، پروازها، و حتی اتوبوسهای بین‌شهری هم کاهش پیدا می‌کنند.به مجموعه این اقدامات social distancing یا رعایت «فاصله اجتماعی» گفته میشود و داوطلبانه‌ست.

۴- شدیدترین شکل قرنطینه، برقراری حکومت نظامی و منع تردد در شهر است. در این حالت، اگه کسی از خانه خارج شود دستگیر می شود.به این اقدام lock down یا cordon sanitaire میگویند و در ووهان و چند شهر دیگه ایالت هوبِی، و همینطور چند شهر ایتالیا اجرا شد.

قرنطینه مدنظر مسئولان برای مردم غیر بیمار و غیر مشکوک قرنطینه نوع سوم هست، اما سوالات بسیاری مطرح می شود که چرا قرنطینه نوع ۴ که در کنه ان چین انجام شد در ایران نسبت به قم و الان نسبت به شهرهای شمالی صورت نمی پذیرد؟

رسانه های چینی تخمین زده اند که از وقتی دولت اعلام کرد شهر ووهان را قرنطینه می‌کند، تا وقتی منافذش ورود و خروج شهر را بست، حدود ۵ میلیون نفر از شهر خارج شدند و به شیوع کووید-۱۹ در چین کمک کردند. از ۸۰ هزار مورد ابتلا در چین، ۳۵ هزار تا خارج از ایالت هوبِی بوده است.

امروز هم در نشریات درز کرد که دولت ایتالیا میخواهد ۱۶ میلیون نفر را در منطقه لامباردی تا یک ماه قرنطینه کند، در حالیکه هنوز اعلام رسمی نشده، همین الان مردم در حال فرار از منطقه، و عملا بسط کووید-۱۹ به بقیه ایتالیا و اروپا هستند.

اگر دولت ایران هم قصد قرنطینه شهری را میکرد، مردم آن شهر در سطح کشور پخش می‌شدند و صدالبته که جامعه ایرانی تفاوت های بسیار زیادی با جامعه چینی دارد و احتمالا هر گونه قرنطینه ابعاد ناگوار دیگری هم خواهد داشت.

در آغاز، غذا رسانی به سکنه ووهان خوب پیش نمی‌رفت و مردم شاکی شده بودند، تا اینکه خبر رسید که یک مقام عالیرتبه حزب میخواهد از شهر دیدار کند. مسوولان محلی سریع غذای توزیعی را بیشتر کردند و قدری هم به سر و وضع شهر رسیدند. وقتی این مقام مسوول بازدید می‌کرد، مردم از پنجره‌ها فریاد میزدند «همش ساختگیه» که اشاره مردم به نظم حاضر در شهر و توزیع غذا بود.

در صورت قرنطینه باید غذای مردم توسط حکومت تامین می شد که عملا ما می دانیم در کوتاه مدت این اتفاق توسط دولت امکان پذیر نبوده و همچنین اعلام قرنطینه مطمئنا باعث فشارهای روانی و درنتیجه فرار از قم به تمام شهرها می شد، خصوصا که شهر قم شهریست با سکنه ای از سراسر ایران!

قرنطینه‌ای که چین اجرا کرد در تاریخ بی‌سابقه بوده است. اما ارزیابی کارشناس‌ها نشان می دهد که کاهش سرعت شیوع کووید-۱۹ در چین بخاطر قرنطینه نبوده است‌ بلکه طبق نظر یک کارشناس سازمان بهداشت موفقیت چین بخاطر شناسایی سریع مریض‌ها، ردیابی افرادی که با او در تماس بودند، تست کردن سریع آنها، و همینطور تعطیلی تجمعات عمومی بوده است. در واقع آنچه از تجربه چین یاد میگیریم این است که سطح سوم قرنطینه به مراتب از سطح چهارم در مهار شیوع موثرتر است.

شناسایی سریع، کلیدی‌ترین رمز مهار کرونا
کره جنوبی با جمعیت ۵۲ میلیون نفری، ۱۴۰ هزار تست انجام داده و در نتیجه حدود ۷ هزار مریض را شناسایی کرده است. از نظر تعداد تست نسبت به جمعیت کشور، کره با فاصله، رکورددار دنیاست.

دولت در سراسر کشور گیشه‌هایی ایجاد کرد که شبیه فست‌فودهایی که مردم از ماشین سفارش می‌دهند. مردم با ماشین حضور پیدا می کنند بدون ای که پیاده شوند. بهیار یا کادر پزشکی از همان پنجره ماشین تست میگیرد، و نتیجه تست بعدا به اطلاع مردم می رسد. از ماشین پیاده نشدن و به بیمارستان نرفتن، هم برای مردم آسان تر است، هم ریسک سرایت بیماری را به شدت کاهش می دهد.

جمع بندی:
قرنطینه به معنی منع اجباری تردد بی‌فایده‌ست، چه اقداماتی لازم است ؟

۱) کاهش تجمعات عمومی، ۲) اقناع و آموزش مردم برای در خانه ماندن داوطلبانه و رعایت بهداشت، ۳) تست سریع و زیاد، ۴) انتشار روزانه آمار اپیدمیولوژیک

توصیه های رییس انجمن فیزیوتراپی ایران
احمد موذن زاده رییس انجمن فیزیوتراپی ایران گفت: با توجه به لزوم پرهیز از هرگونه مواجهه انسانی و ضرورت اجرای قرنطینه خانگی در این ایام و پرهیز از مسافرت و دید و بازدید‌های نوروزی، هموطنان میبایست به حفظ روحیه و نشاط اعضای خانواده توجه داشته و از انجام فعالیت‌های ورزشی و تفریحی غافل نشوند.

او یادآور شد: انجام چهل دقیقه پیاده روی روزانه و انجام تمرینات ورزشی تقویتی و کششی توصیه شده و برای حفظ ظرفیت تنفسی نیز روزانه چند بار تنفس عمیق انجام دهید به این نحو که با بینی نفس عمیقی کشیده و قسمت‌های پایین ریه را کاملا پر کنید و پس از چند ثانیه نفس را از راه دهان و با فشار خارج کنید ضمنا اگر در حین انجام این تمرین تنفسی، سرفه کردید یا احساس تنگی نفس داشتید به شرط داشتن علایم دیگری مانند تب، خستگی و سرفه خشک حتما با پزشک مشورت کنید.

موذن زاده گفت: در هنگام ورود به منزل خط قرمزی را برای حفاظت از خانواده در درب ورودی خانه تعریف کرده و کفش‌ها را بیرون از این خط قرار دهید و وسایل همراه و خرید‌ها را در یک سبد قرار داده و پس از شستشو با آب و صابون یا ضدعفونی با مواد مناسب مانند آب ژاول رقیق در مکان مناسب قرار دهید.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نماهنگ| زیباترین شادی در خانه به روایت لبنانی ها

اصول یک قرنطینه کرونایی خوب و جذاب

بایدها و نبایدهای مدیریت کودکان در ایام قرنطینه خانگی

0 نظر

ارسال نظر

capcha