کارشناس پدافند غیرعامل مطرح کرد:

نکات مهم برای حذف ویروس کرونا از گوشت و شیر

نکات مهم برای حذف ویروس کرونا از گوشت و شیر

به گزارش سراج24، دکتر سجاد ایمانی دبیر امنیت غذایی قرارگاه زیستی سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان این مطلب، اظهارداشت: در فرآیند اولیه و چرخه تولید فرآورده های خام گوشتی امکان انتقال بیماری هایی مثل کرونا به محصولات گوشتی وجود ندارد اما در بحث ثانویه در صورتی که دستی به ویروس کروید - 19 آلوده باشد می تواند محصول را نیز آلوده نماید.

وی اضافه کرد: در روند تولید فرآورده های خام گوشتی و لبنی اگر فرد، محیط و یا وسائل مورد استفاده در کشتارگاه و قصابی مثل کارد و وسائل کاربردی در جمع آوری مرغ، تخم مرغ و فرآورده های لبنیاتی آلوده به ویروس باشد می تواند عامل انتقال بیماری به مصرف کنندگان شود که البته این مسئله در کارخانه های تولید این فرآورده ها که استانداردهای بهداشتی رعایت می شود، امکان پذیر نیست اما مراکز غیر مجاز ممکن است عامل انتشار بیماری باشند.

سلامت شیر و گوشت در مراکز مجاز و تحت نظارت

ایمانی امکان آلودگی محصولات به ویروس کرونا در فرآیند تولید شیر و گوشت در کارخانه جات تولیدی کشور را غیرممکن عنوان کرد و گفت: انتقال ویروس غیرمستقیم و از طریق فرد آلوده و یا وسائل آلوده امکان دارد که در کارخانه ها و مراکز مجاز و تحت نظارت دامپزشکی و وزارت بهداشت به دلیل رعایت کامل استاندارد های بهداشتی و ایمنی غذایی و بازدید های مستمر، این مسئله منتفی بوده و محصولات سالم هستند.

وی ادامه داد: در شرایط حاضر شیرهای پاستوریزه و هموژنیزه شده که در کارخانه های برخوردار از استاندارد تولید و بسته بندی مورد اطمینان هستند اما استفاده از لبنیات فله به خصوص در مکان هایی که تحت نظارت نیستند، مجاز نبوده و اصلا توصیه نمی شود.

گربه سانان عامل مؤثر انتقال ویروس هستند

کارشناس قرارگاه زیستی پدافند غیرعامل درادامه گفتگوی خود با خبر24 با اشاره به اثبات زئوتوز ( بیماری مشترک قابل انتقال بین انسان و دام ) بودن کرونا، گفت: متاسفانه فرهنگ نابجای زندگی با حیواناتی مثل سگ و گربه در کشور ما رسوخ کرده و عامل ایجاد مشکلاتی شده که به مرور زمان نمایان خواهد شد چراکه این حیوانات به ویژه گربه سانان عاملی مؤثر در انتقال بیماری های ویروسی مثل کرونا هستند.

وی افزود: ورود این حیوانات خانگی به محل زندگی مخصوصا اماکن خصوصی، اتاق خواب، آشپزخانه، میزغذا و سایر اماکن تردد ما امکان انتقال آلودگی های مختلف از جمله مبتلا شدن به کرونا را بسیار افزایش می دهد چراکه این انتقال درکشور چین و کره جنوبی به اثبات رسیده است.

مصرف گوشت نیم پز ممنوع!

دکتر ایمانی با اشاره به از بین رفتن ویروس کروید19 در حرارت بالا و پخت کامل مواد گوشتی، خاطرنشان کرد: غذایی که در دمای بالاتر از 24 درجه سانتیگراد پخته شود، عاری از ویروس کروناست چون این ویروس در دما و حرارت بالا ظرف 15 دقیقه از بین می رود.

وی افزود: در پخت مواد خام مثل گوشت های سفید و قرمز نهایت دقت اعمال شود و حتما از پخته شدن کامل آنها اطمینان حاصل کنید لذا بایستی به جد از مصرف گوشت نیم پز، بخار پز و درکل غیرپخت کامل که می توناد ما را در معرض تهدید به ابتلا به کرونا  قرار دهد، پرهیز کرده تا با پخت کامل غذا این تهدید برطرف گردد.

ایمانی تصریح کرد: هنگام پاک کردن و قطعه کردن گوشت های قرمز و سفید شستشوی گوشت، استفاده از دستکش بهداشتی مناسب، شستشوی کامل دست ها پس از اتمام کار و توجه به پخت کامل غذا ضروریست.

حرارت 70 درجه برای سلامت شیر الزامیست

کارشناس امنیت غذایی توجه به سلامت محصولات لبنی را ضروری توصیف کرد و یادآور شد: محصولات ارائه شده در کارخانجات تولید لبنیات استاندارد بوده و حرارت کافی را می بینند اما توجه کنیم که برای از بین بردن ویروس کرونا در شیر حرارت 60 و 70 درجه به بالا الزامیست و با توجه به انجام این پروسه در تولید شیرهای پاستوریزه، توصیه می شود از محصولات لبنی پاستوریزه و هموژنیزه استاندارد استفاده شود.

وی اضافه کرد: استفاده از لبنیاتی که در اماکن و مراکز غیر بهداشتی و عاری از نظارت مستمر وزارت بهداشت عرضه می گردد مجاز نبوده چراکه ممکن است عاملی برای انتقال بیماری ها و تهدید سلامت افراد شود.

متولیان بهداشت امنیت و ایمنی غذا را تضمین کرده اند

دبیر امنیت غذایی قرارگاه زیستی سازمان پدافند غیرعامل در پایان با اشاره به اینکه نهادهای متولی بهداشت جامعه امنیت و ایمنی غذایی ما را همواره مورد توجه، رصد و ضمانت خود قرار می دهند، گفت: وزارت بهداشت، سازمان دامپزشکی، سازمان غذا و دارو و سایر متولیان بهداشت و سلامت جامعه همواره در حوزه نظارت بر امنیت غذایی مردم اهتمام ویژه ای به خرج داده و تذکرت لازم در عرصه های مختلف را ارائه می دهند لذا در شرایط حاضر در این مقوله جای نگرانی نیست.

دکتر ایمانی سلامت، ایمنی و امنیت غذایی مردم را برای همه متولیان به ویژه سازمان پدافند غیرعامل و قرارگاه زیستی دارای اهمیت ویژه و خاص عنوان کرد و اظهارداشت: در حوزه امنیت غدایی از منظر کمی، کیفی و بحث حلیت ( حلال بودن ) مواد غذایی مورد استفاده آحاد جامعه همواره مورد رصد ویژه بوده و از اهتمام خاصی برخوردار است لذا این تضمین داده می شود که استفاده از محصولات و فرآورده هایی که در مراکز مجاز و تحت نظارت عرضه می شوند هیچ گونه مشکلی ندارد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

مشکلات جانبازان دست‌ به دست می‌شود/کرونا نگیریم از نبود دارو می‌میریم

کمک‌رسانی ۳ گروه جهادی دانشجویی به بیمارستان‌ها

وضعیت داروی منتسب به امام کاظم(ع) برای درمان کرونا

0 نظر

ارسال نظر

capcha