یادداشت؛

درس‌های روان شناسانه شیوع کـــــــرونا

  درس‌های روان شناسانه شیوع کـــــــرونا

سراج24، نگار فیض‌آبادی /کرونا در ایران، مهمان آسیب‌زننده‌ و سمجی است که باعث شده بسیاری از برنامه‌ریزی‌های‌مان به‌هم‌ بریزد و دچار هیجان‌های ناخوشایند مختلفی بشویم. اما تمام این موارد، فقط یک روی سکه هستند؛ روی دیگر سکه مربوط به درس‌هایی است که از شیوع این ویروس در کشورمان یاد می‌گیریم. در این مطلب، برخی نکته‌های مفید را باهم مرور می‌کنیم.

1- اگر قبلاً درباره زنده ‌بودن‌مان احساسی نداشتیم، الان وقت تجدیدنظر است. صرف‌نظر از این‌که چه عملکردی در زندگی داریم، همین‌که زنده‌ایم مهم است. حتماً همه ما روزهای زیادی را با بی‌تفاوتی و حتی خشونت نسبت به بدن مان سپری کرده‌ایم. این روزها فرصت خوبی است تا بدانیم در قبال بدن‌مان مسئول هستیم.

2- شیوع کرونا، ما را چشم در چشم مرگ قرار می‌دهد. بااین‌حال، خیلی‌ از ما همچنان زنده هستیم. اما برای چه چیزی؟ پاسخ به این سؤال، معنای زندگی را برایمان مشخص می‌کند.

3- شاید اگر قبلاً کسی می‌گفت فقط ما می‌توانیم مراقب خودمان باشیم، مخالفت می‌کردیم. اما حالا قرار است به این فکر کنیم که چقدر برای خودمان کافی هستیم؟

4- این روزها یاد می‌گیریم از آن چه همین حالا داریم، استفاده کنیم. با مرور این‌که چه‌کارهایی بیرون از خانه ‌داریم، فقط خودمان را کلافه‌تر می‌کنیم. یک فکر کارآمد جایگزین، مرور‌کارهایی است که می‌خواستیم در منزل انجام دهیم اما امکانش را نداشتیم. حالا وقت انجام دادن همان کارها  ست.

5- یک باور اشتباه درباره استرس این است که نمی‌توان آن را مدیریت کرد، زیرا از کنترل ما خارج است! حالا می‌توانیم این باور ناکارآمد را به چالش بکشیم. مثلاً می‌شود با «خودمراقبتی»، تنش‌های جسمی و روانی‌مان را با کارهای هرچند کوچک اما مؤثر، کاهش دهیم. مطالعه، تماشای فیلم، رسیدگی به کارهای عقب‌افتاده، تماس تلفنی با عزیزان، ورزش در خانه، مرتب کردن فایل‌های رایانه ای و ... تعدادی از کارهای مفید هستند.

6- یک‌بار دیگر کمبودها و توانایی‌هایمان، جلوی چشم هرکدام از ما ردیف شدند. حالا می‌توانیم ببینیم در مقابل بحران‌ها چند مرده حلاجیم؟ بلدیم استرس مان را مدیریت کنیم؟ چه مهارت‌هایی را بلد نیستیم؟ چه موانعی اجازه نمی‌دهند مهارت‌ها را به کار ببندیم؟

7- این روزها با قرنطینه، فرصت خلوت کردن با خودمان فراهم‌شده است. فکر کردن به این موضوع که: «بیماری، مرگ و...، چه معنای منحصربه‌فردی برای من دارند؟» کمک می‌کند تا خودآگاهی بیشتری کسب کنیم.

8- در بین اطلاعات مختلف، «شایعه‌ها»، بخش مهمی از خوانده‌ها و شنیده‌های ما هستند. اما چرا ما به باور کردن و بازنشر شایعه‌ها علاقه داریم؟ خوب است مهارت «تفکر نقادانه» را یاد بگیریم تا با آغوش باز از هر شایعه‌ای استقبال نکنیم.

پیشنهادهای قرنطینه ای

این روزها که مجبوریم در خانه بمانیم خوب است اوقات‌مان را در کنار خانواده با تفریحات سالم سپری کنیم. در مجموعه پیشنهادهایی که در این ستون مطرح می شود، هر روز به شما کمک می‌کنیم لحظات خوبی در کنار عزیزان‌تان داشته باشید.

پیشنهاد پادکست

سفر خیال‌انگیز با رادیو دیو
احتمالا هر کدام از ما اسفند و فروردین را از پیش انتخاب کرده بودیم که با خانواده به سفر برویم. اما حالا که در شرایط ویژه‌ای قرار داریم و به اتفاق خانواده مجبوریم در خانه بمانیم بد نیست با گوش کردن به پادکست‌های خوب در خیال‌مان سفر کنیم. پادکست «رادیو دیو» تا کنون 24 قسمت‌اش منتشر شده است. این پادکست در بسیاری از قسمت‌هایش شهرها و کشورهای مختلفی را انتخاب کرده و بیشتر از آن‌ها، فرهنگ‌ و موسیقی‌شان را روایت کرده است. قسمت‌هایی مانند «به تهران گوش کنید»، «دامن پرچین سبلان»، «جرعه‌ای چای در صحرای آفریقا» و ... به شما کمک می‌کند لحظات خوبی در کنار هم داشته باشید.

پیشنهاد بازی

وقتی شادی و سرعت، جفت‌وجور می‌شود
امروز یک بازی فکری شاد برای کودکان تدارک دیده‌ایم. «جفت و جور» یک بازی شاد، شلوغ و تند و تیز است برای آن‌هایی که می‌خواهند قدرت بینایی، پردازش اطلاعات و سرعت عمل خود را محک بزنند. این بازی شامل ۱۰۰ کارت است که روی آن‌ها دو تصویر متفاوت وجود دارد و بازیکنان باید یکی از کارت‌های دست خود را با کارت‌های وسط جور کنند. از ویژگی‌های بسیار جالب این بازی دو تا پنج نفره، امکان اضافه یا کم شدن بازیکن هنگام بازی بدون خدشه وارد شدن به آن و احتمالاً شنیدن غرولند بازیکنان در حال بازی است. می‌توانید از والدین بخواهید این بازی را به صورت اینترنتی برای شما سفارش دهند.

پیشنهاد  پویانمایی

نقشه‌های جدید بره ناقلا
گوسفند زبل 2: فارماگدون
محصول سال 2019
این پویانمایی یک فیلم کمدی و شاد است که قبلا به صورت سریالی برای کودکان منتشر شده بود و البته در بین بزرگ ترها هم طرفداران زیادی داشت. داستان این قسمت از پویانمایی بره ناقلا، درباره دیده شدن نورهای عجیب و غریب در دهکده ساحلی و آرام ماسینگهام است که از ورود مهمان ناخوانده‌ای از آن سوی کهکشان خبر می‌دهد. «شاون» همان بره ناقلا و شیطان مزرعه است که از اوقات تلخی‌های سگ مزرعه خسته شده و مشغول طراحی نقشه‌های دردسرساز دیگری می‌شود. این فیلم را  از طریق تلویزیون‌های اینترنتی تماشا و همراه با خانواده خود اوقات مفرحی را تجربه کنید.

پیشنهاد فیلم

 پیام مهمی که باید برسد
فیلم 1917
محصول سال 2019
اگر علاقه مند به فیلم‌های جنگی باشید، فیلم 1917 یکی از جدیدترین پیشنهادهایی است که می‌توانید در این ژانر ببینید. این فیلم به کارگردانی «سم مندس» روایت دو سرباز در زمان جنگ جهانی اول است که باید پیام مهمی را به لشکریانی که در خط مقدم قرار دارند، برسانند. در صورتی که این پیام به موقع نرسد ممکن است نیروهای زیادی از آن‌ها مورد هجوم آلمان‌ها قرار بگیرند و جان‌شان را از دست بدهند. قاب‌های زیبای فیلم و لحظات پرهیجان و هولناک می‌تواند کمک کند دو ساعتی سرگرم شوید. این فیلم را می‌توانید از طریق تلویزیون‌های اینترنتی ببینید.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

ناشران دفاع مقدس در تدارک نمایشگاه کتاب مجازی

پساکرونا فصل خدمت‌رسانی اجتماعی مساجد است

بخشش اجاره‌بهای موقوفات به همت اهالی مسجد چهارسوق

0 نظر

ارسال نظر

capcha