نماینده مشهد:

مردم به خاطر شایعات کرونایی آرامش ندارند

مردم به خاطر شایعات کرونایی آرامش ندارند

به گزارش سراج24، حجت الاسلام پژمانفر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و نماینده مشهد در خصوص راهکار افزایش میزان تسلط مسئولان کشور برای کنترل شایعات مرتبط با کرونا در فضای مجازی اظهار داشت: شبکه ملی اطلاعات به معنای تحقق حاکمیت جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی کشور است که در حال حاضر چنین حاکمیت و تسلطی برای ما در فضای مجازی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه حاکمیت در فضای مجازی به این معناست که توانایی این را داشته باشیم که به مردم تمامی خدمات ایترنتی مورد نیاز آنها را ارائه دهیم خاطرنشان کرد: در این حاکمی فضای مجازی باید قدرت پاسخگویی به نیازهای مردم را داشته باشیم؛ یعنی در قبال مردم در فضای مجازی هم احساس مسئولیت داشته و هم پاسخگو باشیم؛ اما متاسفانه در حال حاضر چنین حاکمیتی در فضای مجازی از سوی کشور ایران وجود ندارد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به لزوم وجود زیرساخت های کافی برای کنترل شایعات کرونایی در فضای مجازی بیان کرد: آنچه وزیر ارتباطات ادعا کرده است مبنی بر اینکه ۸۰ یا ۸۵ درصد از طرح شبکه ملی اطلاعات راه اندازی شده، تنها یک مغالطه است.

پژمانفر در ادامه افزود: شاید بتوان گفت در واقع صرفا ۸۵ درصد از عملیات کشیدن فیبر نوری در کشور محقق شده است؛ اما آنچه که حداقل انتظارات و حق مردم بوده این است که دولت بتواند جان، مال و فرهنگ مردم را در فضای مجازی حفظ کند که امروز شاهد هستیم آرامش مردم به خاطر شایعات کرونایی در کشور به هم ریخته است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: وقتی شبکه ملی اطلاعات وجود ندارد فضای مجازی کشور مانند فرودگاهی است که برج مراقبت آن در اختیار ما نیست و هر هواپیمایی که بخواهد می تواند در آن فرود بیاید در همین راستا نمی توان از چنین فضایی امروز انتظار داشت که بتواند شایعات در مورد ویروس کرونا را کنترل کند.

نماینده مردم مشهد در ادامه گفت: در حال حاضر نبود شبکه ملی اطلاعات باعث شده است که ما هیچ نوع نظارت بر محتوایی که وارد فضای مجازی می شود نداشته باشیم و همانگونه که شاهد هستیم صوت ها و توصیه های متعددی از جانب افراد مختلف در این فضا منتشر می شود.

پژمانفر همچنین یادآوری کرد: در موضوع کرونا به جای اینکه مردم از اخبار و واقعیات مورد نیاز مطلع شوند به خاطر عدم امکان نظارت بر فضای مجازی غالبا اخبار نادرست و نگران کننده در اختیار مردم قرار می گیرد. این اتفاقات برای مردم روشن می‌کند که تا مادامی که نظارتی بر فضای مجازی وجود نداشته باشد جان، مال، آبرو و امنیت روانی مردم در معرض تهدید است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: نکته دیگر این است که مردم ما بیشترین هزینه را برای تهیه اینترنت می‌پردازند اما بی کیفیت ترین خدمات در اختیار آنها قرار می گیرد. علت این امر این است که درآمد فروش اینترنت برای دولت مهم است و دیگر اینکه اهداف سیاسی خود را در این فضا دنبال می‌کند.

نماینده مردم مشهد در مجلس یادآوری کرد: برخلاف چیزی که برخی مطرح می کنند شبکه ملی اطلاعات به معنای اینترانت و اینترنت داخلی نیست. بیشتر نیازهای مردم به راحتی در بستر پهنای باند داخلی قابل انجام است.

پژمانفر در پایان تصریح کرد: به خاطر نبود شبکه ملی اطلاعات با وجود اینکه مردم نباید از خانه های خود خارج شوند، مجبور هستند برای حتی یک تراکنش بانکی از پهنای باند بین المللی استفاده کنند و این جفا و ظلم در حق مردم ایران است؛ چرا که اگر شبکه ملی اطلاعات راه اندازی شود مردم بسیاری از امور اینترنتی خود را با اینترنت ارزان و هزینه بسیار کمتری انجام می دهند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

فعال یمنی: ایران به فضا رسید، اما عربستان هنوز به صنعا هم نرسیده است

سی‌ان‌ان: نارضایتی از عملکرد ترامپ در مبارزه با کرونا افزایش یافته است

نظامیان آمریکایی به کمک غذایی نیاز دارند

0 نظر

ارسال نظر

capcha