کتاب نام علی (ع) در معماری اسلامی ایران

کتاب نام علی (ع) در معماری اسلامی ایران

به گزارش سراج24، کتاب نام علی (ع) در معماری اسلامی ایران به روش خط بنایی توسط نشر آرما منتشر شده است. در این کتاب با تمرکز بر نام مقدس علی (ع) نشان داده می شود که چگونه پدیدآورندگان آن با «جوهر» خاص معماری یا همان مواد و مصالح، ده‌ها شکل متنوع از این نام سه حرفی را به وجود آورده‌اند.دکتر غلامحسین معماریان محقق و مؤلف این کتاب در پیشگفتار کتاب نوشته است: «وجود این نام بر بدنه‌ها، پوشش‌ها، مقرنس‌ها و ... به معنای باوری است که مردم این سرزمین بزرگ به این ابرمرد تاریخ داشته‌اند و دارند. حتی در زمانی که مذهب رسمی ایران تشیع نبود، این نام مقدس بناهای مختلف آن دوران را می آراست.» مولف همچنین در توضیح خط بنایی نوشته است:

« خط بنایی، همان گونه که از نامش پیداست یک نوع خط است که با نام پدیدآورنده ­هایش یعنی «بنا» یا معمار پیوند می­خورد. آثار به ­جا­ مانده از این نوع خط از دوران سلجوقی وجود دارند اما با توجه به سادگی نگارش این خط ممکن است به دوره های پیش از این تعلق داشته باشد. این خط شباهت زیادی با خط کوفی دارد. خط بنایی با انواع مواد ساختمانی قابل اجراست؛ به سخنی دیگر مرکب آن آجر، کاشی، گچ، رنگ، سنگ، سفال، چوب و یا ترکیبی از آن­هاست.»

کتاب نام علی (ع) در معماری اسلامی ایران نوشته دکتر غلامحسین معماریان و در نوبت چاپ اول به قیمت ۶۰۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد. این کتاب را علاوه بر کتابفروشی‌ها می توانید به صورت آنلاین از سایت 4soooq.ir  تهیه کنید.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

ناهماهنگی بین کتاب و فضای تبلیغاتی زیاد است

روایاتی جذاب از زندگی همسران و فرزندان شهید

فرمانده‌ای که حاج قاسم سلیمانی بارها از فراقش گریست

0 نظر

ارسال نظر

capcha