نورافکن کرونا روی رفتار آن ور آبی ها

نورافکن کرونا روی رفتار آن ور آبی ها

به گزارش سراج24، کرونا تنها یک ویروس با علایم حاد تنفسی نیست. به نظر می رسد کرونا ویروسی است که این روزها  خوی و مرام خیلی ها را هم عیان کرده و در حال نفوذ در کشورهای مختلف جهان است. آخرین آمار مبتلایان به این ویروس از مرز 85 هزار نفر فراتر رفته و تعداد کشته‌شدگان نیز روند صعودی را طی می‌کند. در روزهای اخیر هم تعداد مبتلایان در برخی کشورها مانند ایتالیا و کره‌جنوبی افزایش چشمگیری یافته است و به تازگی و بعد از تکذیب چندین باره ترامپ درباره مبتلایان به کرونا، بالاخره اعلام شد در آمریکا هم کرونا جان یک نفر را گرفته است. با نگاهی به رخدادهای پیش آمده بعد از شیوع کرونا و دقت در رفتار دولت و مردم برخی کشورها که تا کنون برای عده ای به عنوان الگو به حساب می آمدند، درمی یابیم در مواقع حساس، در کشورهایی که به ظاهر حقوق شهروندی در آن ها اهمیت زیادی دارد هم حقوق شهروندی به راحتی نقض می شود . در اصل ویروس کرونا این روزها مانند نورافکنی شده تا ماهیت اصلی آن ها را نشان دهد. به هرحال امروز سعی داریم برخورد کشورهای دیگر را با ویروس کرونا بر اساس اخبار منتشر شده  بررسی کنیم.

هجوم به سوپر مارکت ها 

تصاویر زیادی از ایتالیا، آلمان، انگلیس، آمریکا و حتی هنگ کنگ و چند کشور دیگر در شبکه های اجتماعی در حال بازنشر است که نشان می دهد مردم برای تهیه مواد اولیه به سوپر مارکت ها هجوم برده و قفسه ها را خالی کرده اند. یورو نیوز در گزارشی که در این باره کار کرده است، از یک شهروند ایتالیایی درباره وضعیت کنونی استان لمباردی پرسیده که این شهروند ایتالیایی در پاسخ گفته است: «خیلی از سوپرمارکت‌ها خالی شده‌اند. در سوپرمارکت لیدل که من همیشه از آن خرید می‌کنم، بسیاری از قفسه‌ها خالی بود و اجناسی مثل پنیر پیتزا، ماکارونی و حتی سیب زمینی و پیاز هم تمام شده بود.» در آلمان هم مردم سوپرمارکت ها را خالی کرده اند به طور مثال در استان نورد راین وستفالن در غرب آلمان، مردم به سوپرمارکت‌ها از ترس اعلام قرنطینه شهرها هجوم آورده و قفسه ها را خالی کرده اند.  در ایالت های مختلف آمریکا هم صف های طولانی خرید مایحتاج اولیه و مواد خوراکی در فروشگاه های زنجیره ای شکل گرفته است.

رفتارهای غیر انسانی

کرونا تنها یک ویروس با علایم حاد تنفسی نیست، به نظر می رسد کرونا ویروسی است که خوی و مرام خیلی ها را هم عیان می کند. شاید باورش سخت باشد ولی در ایتالیا یک فیلیپینی به جرم شباهتش به چینی ها که بر ای اولین بار ویروس از آنجا شیوع پیدا کرده است در یک فروشگاه به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت. ویدئوی این رفتار غیر انسانی خیلی زود در شبکه های اجتماعی بازنشر شد. البته در ژاپن هم چند ژاپنی برای گرفتن ماسک به جان هم افتادند و قبل از کرونا جان و سلامتی هم را به خطر انداختند.

پنهان کاری  کاسبکارانه

خسارت ۲۲ میلیارد دلاری کرونا به گردشگری جهانی، باعث شده بسیاری از کشورها که درآمد اصلی شان از گردشگری است برای این که گردشگرانشان را از دست ندهند، دست به پنهان کاری کاسبکارانه بزنند. بسیاری بر این باورند که ترکیه با وجودی که مدعی است هیچ مورد مشکوک به کرونایی ندارد، باید مبتلای به کرونا داشته باشد. آن ها دلیل این ادعایشان را وجود تعداد زیاد گردشگر از کشورهای مختلف جهان در ترکیه بیان می کنند و معتقدند دولت ترکیه اقدام به پنهان کاری می کند تا گردشگرانش را از دست ندهد. هرچند دفتر روابط عمومی ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد ادعاهای مربوط به شناسایی موارد ابتلا به ویروس جدید کرونا در ترکیه منعکس کننده حقایق نیست.

بازهم شیوه خاص ترامپ !

برخی بر این باورند که شیوع کرونا در آمریکا می تواند باعث شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری چند ماه آینده شود و همین موضوع را دلیل اصلی پنهان کاری ترامپ و دولت آمریکا درباره شیوع کرونا در آمریکا دانستند. با این حال ترامپ چهارشنبه گذشته در گفت و گو با خبرنگاران اعلام کرده بود خطر ویروس کرونا برای مردم آمریکا خیلی کم است. او حتی مدعی شده بود از 15 مورد مشکوک به کرونا تنها یک نفر در بیمارستان بستری است. البته پیش از این هم مراجع رسمی آمریکا ابتلای دست‌کم 60 نفر از شهروندان این کشور به ویروس کرونا را تأیید کرده بودند. با این همه رویترز در گزارش مفصلی با استناد به مشاهدات سه خبرنگار خود در شیکاگو، نیومکزیکو و تگزاس از پنهان کاری و بی توجهی دولت آمریکا به شیوع کرونا پرده برداشت. در مهم ترین موارد ذکر شده در این گزارش آمده است تعداد انگشت شماری از بخش های بهداشت عمومی در سراسر کشور قادر به آزمایش ویروس جدید کرونا موسوم به کووید 19 هستند. دولت فدرال کمتر از 10 درصد ماسک‌های محافظ مورد نیاز برای محافظت از کارمندان و مردم را در اختیار دارد.  واشنگتن هنوز بودجه کافی برای حمایت از تلاش‌های بخش‌های بهداشتی در نظر نگرفته و مبلغ درخواستی ترامپ به اذعان جمهوری خواهان و دموکرات‌ها بسیار اندک است. وزارت بهداشت و درمان آمریکا هم بعد از مرگ بر اثر کرونا در آمریکا تخمین زد که ایالات متحده به 300 میلیون ماسک صورت نیاز دارد، این در حالی است که در گزارش رویترز آمده این کشور فعلا دارای کمتر از 20 میلیون نوع از ماسک‌های مورد نیاز است.

قرنطینه با ابزار جنگی

برخی کشورها که اقدام به قرنطینه شهرهای شان کرده اند برای این که مردم از شهرها خارج نشوند و قرنطینه را نشکنند اقدام به استفاده از شرایط جنگی از نیروهای مسلح گرفته تا تانک و مینی تانک و پهپاد کرده اند. به طور مثال رویترز تصویری از نیروهای نظامی ایتالیا را که برای حفاظت از قوانین قرنطینه اماکن عمومی در میلان مستقر شده‌اند، منتشر کرد. پیش از این هم چین برای کنترل رفت و آمد در ووهان از مینی تانک استفاده کرده بود. در کره جنوبی هم برای کنترل شهر دئگو که با 2.5 میلیون نفر قرنطینه شده است، از پهپاد استفاده می شود.

بازارسیاه ماسک و ضد عفونی کننده

با افزایش ترس عمومی در انگلیس، یورو نیوز نوشت: «در انگلیس ماسک مخصوص دندان پزشکان جیره بندی شده و اکنون هر مطب تنها می تواند حداکثر ۱۰۰ عدد ماسک در روز سفارش دهد.» همچنین نشریه دیلی‌میل گزارش داد که داروخانه ها تمام موجودی ژل ضد عفونی‌کننده دست را فروخته اند. در حالی که در شماری از فروشگاه‌های انگلیس برای فروش ژل ضدعفونی کننده سهمیه قائل شده و به هر مراجعه کننده حداکثر دو بطری فروخته شده است. تصاویر زیادی هم از نبود ماسک در داروخانه های ایتالیا، آلمان، انگلیس، آمریکا، فرانسه و حتی کشورهای آسیایی از جمله ژاپن و کره جنوبی دیده می شود و کار به جایی رسیده که فروشگاه آمازون ماسکی که را تا پیش از این 9 دلار می فروخت، این روزها 84 دلار می فروشد. در عربستان هم ماسک فیلتر دار تا مبلغ چهار میلیون تومان خرید و فروش می شود. در کشورهایی مثل ژاپن، کره جنوبی و ایتالیا هم صف های طولانی برای تهیه ماسک شکل گرفته که تصاویر و ویدئوهای آن در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود.

نبود امکانات لازم

در این میان برخی کشورها از جمله بعضی کشورهای همسایه خودمان و همین طور برخی کشورهای آفریقایی هم امکانات لازم برای تشخیص این ویروس را در اختیار ندارند و ممکن است ناگهان با یک اپیدمی وحشتناک و همگانی مواجه شوند که می تواند آمار مرگ و میر این ویروس را به مراتب بالا ببرد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

طرح شهید سلیمانی تاثیری اعجازگونه در کاهش آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا داشته است

موفقیت کنترل کرونا مرهون هدایت رهبر انقلاب است

هزینه‌ 200 میلیون یورویی برای واردات واکسن‌های خارجی

0 نظر

ارسال نظر

capcha