50 پیام کرونایی سازمان بهداشت جهانی

50 پیام کرونایی سازمان بهداشت جهانی

به گزارش سراج24، سازمان بهداشت جهانی (WHO)از معتبرترین بخش های تخصصی سازمان ملل متحد است که نقش سامان دهی بهداشت جامعه جهانی را ایفا می‌کند. بسیاری از افراد و نهادها در جهان و برخی دولت ها، دیدگاه ها و تکالیف این سازمان را به عنوان نهادی تخصصی، فصل الخطاب بهداشتی جوامع می دانند. ما در این گزارش 50 پیام توئیتری اخیر سازمان بهداشت جهانی و دکتر تدرس  (Tedros Adhanom) مدیرکل این سازمان را که همه درباره کروناست بررسی کردیم که مرور آن ها خالی از لطف نیست. تمامی این پیام ها بر دو فضای کلی تاکید دارد:

-تعداد موارد جدید گزارش شده در دیگر نقاط جهان از تعداد موارد جدید در  چین فراتر رفته است.

- کرونا کشور و مرزهای فقیر و غنی نمی‌شناسد.

- تاکید بر مراقبت های بهداشتی و بالینی و این که کرونا مهار شدنی است.

-مردم می توانند نگرانی داشته باشند و به درستی چنین است اما ترس و وحشت کمکی نمی کند.

-مهم ترین مسئله داشتن آرامش است و این که  کارهای صحیح را انجام دهید تا بتوانید با این ویروس خطرناک مبارزه کنید. 

از میان حدود50 پیام، بخش های جذاب تر آن را با هم مرور می کنیم:

-هیچ کشوری نباید تصور کند که این ویروس را دریافت نمی کند. این می تواند یک اشتباه کشنده باشد.

-  coronavirus به مرزها احترام نمی گذارد. بین نژادها و قومیت ها فرق نمی گذارد. این ویروس به میزان تولید ناخالص داخلی یا سطح توسعه کشورها توجه نمی کند.

-لطفاً مخفی کردن اطلاعات از ما را متوقف کنید. شفافیت و صداقت مهم است. با وجود اطلاعات، ما می‌توانیم به بهترین شکل آماده شویم.

- هر کشوری باید آماده باشد:
1- در زمان کم  موارد کرونا را کشف کنید.

2- بیماران را جدا کنید.

3-ارائه مراقبت های بالینی با کیفیت.

4- پیشگیری از شیوع بیمارستانی و جابه جایی افراد در جامعه

- آیا ما آماده درمان بیماران مبتلا به کرونا و وضعیت بحرانی هستیم؟

- آیا بیمارستان ها و کلینیک های ما روش‌های مناسبی برای پیشگیری و کنترل عفونت‌های ویروس کرونا را دارند؟

- آیا مردم ما اطلاعات درستی دارند؟

- آیا  پزشکان ما می دانند که چگونه نمونه ها را به درستی از بیماران بگیرند؟

- آیا در فرودگاه ها و گذرگاه های مرزی اقدامات مناسبی انجام داده ایم تا افراد بیمار را آزمایش کنیم؟

آیا آزمایشگاه های ما مواد شیمیایی مناسبی دارند که به آن ها امکان آزمایش نمونه ها را بدهد؟

- کرونا ویروس آنفلوآنزا نیست، اما با اقدامات صحیح می توان آن را مهار کرد.

-در منطقه گوانگدونگ چین، دانشمندان بیش از 320  هزار نمونه از مردم را آزمایش کردند و تنها 0.14  برای  کرونا مثبت بود که این نشان می دهد مهار آن ممکن است.

- به کشورها درباره کرونا اطلاع دادم و از آن ها خواستم که  پرهیز از اجتماعات را برای محافظت از افرادی که بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند، ایجاد کنند.

توصیه های سازمان بهداشت جهانی درباره کرونا

در حالی که بازار شایعات داغ است توصیه های سازمان بهداشت جهانی، بهترین بسته برای پیشگیری از کروناست

این روزها بازار شایعات و اطلاعات نادرست پیرامون کرونا حسابی داغ است. بهترین راه مقابله با این شایعات مراجعه به منابع معتبر است. یکی از معتبرترین مراجع در زمینه اطلاعات مربوط به این موضوع، سازمان بهداشت جهانی است. چرا که تمامی کشورهای درگیر با این ویروس، اطلاعات خود را با این سازمان به اشتراک می‌گذارند. به این ترتیب توصیه‌های این سازمان بر مبنای تجربیات تمامی کشورها در مبارزه با کروناست و از به‌روزترین اطلاعات در این زمینه بهره می‌برد. برای کسب آخرین اطلاعات در این زمینه، به سایت این سازمان (who.int)  مراجعه کردیم و اطلاعات جامعی درباره این ویروس و مواردی که باید بدانیم، برای شما آماده کرده‌ایم. توصیه ما مطالعه این صفحه توسط همه‌ اعضای خانواده است. مهم‌ترین توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی را که روی آن ها تاکید فراوانی دارند در ادامه می‌توانید بخوانید.

 دستان خود را مکرر بشویید

به صورت مکرر و بادقت دستان خود را با مواد ضدعفونی‌کننده حاوی الکل تمیز کنید یا با آب و صابون بشویید.

چرا؟ شستن متناوب دست‌ها با آب و صابون یا تمیز کردن آن ها با مواد ضدعفونی‌ کننده حاوی الکل، باعث می‌شود ویروس‌ها روی دست شما از بین بروند.

فاصله خود را با دیگران حفظ کنید.

اگر کسی سرفه یا عطسه می‌کند، حداقل یک متر از او فاصله بگیرید.

چرا؟ وقتی کسی عطسه یا سرفه می‌کند، ذرات بسیار کوچکی از آب دهان یا بینی او در اطراف پخش می‌شود. این ذرات آب دهان یا بینی می‌تواند به این ویروس آلوده باشد. وقتی شما نزدیک فرد باشید، این ذرات پخش شده، می‌تواند با نفس کشیدن، وارد بدن شما شوند و ویروس‌های موجود در بدن فرد از جمله اگر کرونا باشد، وارد بدن شما هم خواهد شد.

از دست زدن به دهان، بینی و چشم خودداری کنید، چرا؟ دست شما می‌تواند در تماس با سطوح مختلف، آلوده به کرونا شده باشد. وقتی شما به صورت خود دست می‌زنید، ویروس می‌تواند از طریق چشم، بینی یا دهان وارد بدن شما شود.

بهداشت تنفس را رعایت کنید

مطمئن شوید که خودتان و اطرافیان شما از موضوع بهداشت تنفس اطلاع کافی دارند و آن را رعایت می‌کنند. برای این منظور در زمان عطسه و سرفه حتما با فضای داخلی آرنج، جلوی دهان و بینی خود را بپوشانید یا از دستمال کاغذی برای این منظور استفاده کنید. بعد از استفاده از دستمال، آن را فوری داخل سطح زباله دردار بیندازید.

چرا؟ ذرات آب دهان و بینی ما زمان عطسه و سرفه می‌تواند در محیط اطراف پخش شود. با پوشاندن دهان و بینی شما از پخش شدن ویروس‌های احتمالی خود مانند ویروس سرماخوردگی، آنفلوآنزا یا کرونا در محیط اطراف و ابتلای دیگران به آن، جلوگیری می‌کنید.

اگر تب، سرفه و مشکل تنفسی دارید

اگر تب دارید، سرفه می‌کنید و مشکل تنفسی دارید، در صورت لزوم اول با اورژانس یا پزشک خانوادگی تماس تلفنی بگیرید سپس اگر لازم است به بیمارستان یا پزشک مراجعه کنید. برای مراجعه به پزشک، حتما دستورالعمل مراکز بهداشتی محل سکونت خود را در نظر بگیرید. (در ایران شما برای کسب اطلاعات در این زمینه می‌توانید با شماره 4030 یا 191 تماس بگیرید.)

تماس شما پیش از مراجعه به مراکز بهداشتی کمک می‌کند تا مراکز بهداشتی با آمادگی بهتری به شما خدمات ارائه دهند. در زمان عطسه و سرفه، بینی و دهان خود را با قسمت داخلی آرنج خود یا دستمال کاغذی بپوشانید.

دستمال استفاده شده را بلافاصله در سطل آشغال دردار بیندازید.بعد از عطسه و سرفه، دست‌های خود را با ژل ضدعفونی‌کننده تمیز کنید یا با آب و صابون بشویید. اگر از فرد بیماری مراقبت می‌کنید، دست‌هایتان را مکرر بشویید.

اگر احساس ناخوشی می‌کنید، در خانه بمانید.

اگر کمی ناخوش هستید، حتی اگر سردرد یا آب ریزش بینی دارید، در خانه استراحت تا بهبود کامل حاصل کنید. چرا؟ زمانی که ناخوشی مختصری دارید، مراجعه نکردن شما به مراکز درمانی، به آن ها اجازه می‌دهد تا بتوانند با کارآمدی بیشتری کار خود را پیش ببرند. در عین حال مراجعه نکردن شما به این مراکز می‌تواند مانع از این شود که در معرض این ویروس (کووید 19) و دیگر ویروس‌ها قرار بگیرید.

چه زمانی از ماسک استفاده کنیم؟

افراد سالم تنها زمانی لازم است از ماسک استفاده کنند که از فرد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا مراقبت می کنند.اگر سرفه یا عطسه می‌کنید، ماسک استفاده کنید.پوشیدن ماسک تنها در صورتی که همراه با شستن مکرر دست‌ها با آب و صابون یا استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده باشد، موثر است.از دیگران در برابر بیماری محافظت کنیم:

بعد از سرفه یا عطسه

زمانی که از فرد بیماری مراقبت می‌کنید

قبل، هنگام و بعد از آماده کردن غذا

پیش از خوردن غذا

بعد استفاده از دست شویی

زمانی که به حیوانی دست زده‌اید

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

ورود واکسن «کووپارس»به چرخه واکسیناسیون در نیمه آبان

ورود ۷۰۰ هزار دُز واکسن اسپوتنیک به کشور

شیوع و مرگ کرونایی در افراد چاق بیشتر است/با تسریع واکسیناسیون امیدواریم بیماری مدیریت شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha