ایران کشوری با پتانسیل بالا در صنعت توریسم درمانی

ایران کشوری با پتانسیل بالا در صنعت توریسم درمانی

به گزارش سراج24، به نقل از فرهنگ‌سار، توریسم درمانی یکی از شاخه های گردشگری سلامت است. در این نوع گردشگری، شخص برای دریافت خدمات درمانی به کشور دیگری سفر می‌کند. سازمان جهانی گردشگری (WTO)، گردشگری سلامت را چنین تعریف میکند: استفاده از خدماتی که به بهبود یا افزایش سلامتی و افزایش روحیه فرد (با استفاده از آب‌های معدنی ، آب و هوا یا مداخلات پزشکی) منجر می‌شود و در مکانی خارج از محل سکونت فرد – که بیش از ۲۴ ساعت است – به طول می‌انجامد.

توانمندی های شاغلان حرفه پزشکی، تکنولوژی های روز و استانداردهای جهانی، اقتصاد و هزینه های درمانی و مقررات داخلی کشورها از جمله مهم‌ترین ویژگی های موفقیت در جذب گردشگر به حساب می‌آید.

برداشتن گام های اولیه در ایران برای توریسم درمانی

کشور‌های زیادی، از جمله ایران، به عرصه ی توریسم درمانی ورود کرده اند. کشور ما به نسبت کشورهای همسایه، زیرساخت مناسب تری برای توریسم درمانی دارد اما هنوز به جایگاه مطلوبی در این زمینه نرسیده است. درمان های پزشکی، طب سنتی، لجن درمانی و آب درمانی چند نوع از خدماتی است که به گردشگر ارائه می شود.

امروزه صنعت توریسم درمانی در جهان بالاتر از صنایع نفت و طلا قرار دارد. این صنعت با هزینه‌ی کم، سود زیادی با خود به همراه دارد. همین موضوع باعث ترغیب شدن کشورها برای توسعه ی این صنعت در کشورشان شده است. صنعت توریسم درمانی در ایران سال هاست اجرایی شده و به نتایج خوبی هم رسیده است. با این حال، بسیاری از استان ها قابلیت گسترش بیشتر توریسم درمانی را دارند.

منابع طبیعی بسیاری در کشور ما موجود است؛ هم چنین از گذشته های دور، طبیبان ماهری در ایران فعالیت می‌کردند. امروزه نیز، پزشکان ایرانی جایگاه خوبی در مقایسه با پزشکان جهان دارند. اگر این صنعت به صورت جدی‌تری پیگیری شود، می‌تواند وضعیت اقتصادی کشور را بهبود ببخشداین صنعت ارزآوری بالایی برای کشور دارد.

بهترین مراکز پزشکی کشور در تهران

تهران را میتوان یکی از استان های مهم در توریسم گردشگری دانست. مراکز درمانی ای مثل نور و بصیر در زمینه ی چشم به موفقیت های زیادی دست یافته اند. مرکز سلول درمانی و پوست رویان، مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا و بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی زنان، زایمان و نازایی از جمله بهترین مراکز درمانی در تهران هستند.

میتوان آبگرم لاریجان را به عنوان یکی دیگر از جاذبه های این استان نام برد. آبگرم به علت خواص درمانی ای مثل تسکین درد عضلانی، رفع بیماری های پوستی، خاصیت ضد قارچی و غیره بسیار مورد توجه گردشگران درمانی قرار گرفته است.

یزد، قطب درمان ناباروری خاورمیانه

استان ایلام به علت نزدیک بودن به کشور عراق از موقعیت خوبی برای توریسم گردشگری برخوردار است. هرساله، گردشگرهای زیادی از عراق به این استان سفر می کنند. پیشرفت سطح درمانی این استان در چند دهه اخیر قابل چشم پوشی نیست. وجود چندین بیمارستان، شبکه سلامت و کلینیک بر بهبود خدمات رسانی این استان تاثیر زیادی گذاشته است.

آب گرم دهلران، استخر بهداشتی و لجن درمانی کم نظیر این استان نیز بر جذابیتش افزوده است. یزد را نیز بسیاری از گردشگران درمانی برای سفر انتخاب می‌کنند. اولین مرکز ناباروری خاورمیانه در این استان شروع به فعالیت کرده است. هم چنین این استان توانسته، جایگاه خوبی را در زمینه ی جراحی قلب به خود اختصاص دهد.

به طور کلی، کشور ایران پتانسیل های زیادی برای پیشرفت در این صنعت پرسود دارد.از طرفی، در وضعیت کنونی که هر روز بر شدت تحریم ها افزوده می شود، بهتر است مسئولین به دنبال راه چاره ای برای تعدیل فشار تحریم ها باشند. توجه به گسترش این صنعت یکی از راهکارهایی است که می تواند به بهبود وضعیت کمک کند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

جشن هالووین پس از مهدکودک‌ها در تورهای گردشگری

درآمد ۸۰ هزار تومانی متکدیان یزد در هر ساعت!

یک شب اقامت در سرعین چقدر خرج دارد؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha