فوق تخصص بیماری های ریوی:

تنها کسانی نگران کرونا باشند که بیماری نقص ایمنی دارند/ مردم از تعطیلی‌ها به عنوان فرصتی برای مسافرت استفاده نکنند

تنها کسانی نگران کرونا باشند که بیماری نقص ایمنی دارند/ مردم از تعطیلی‌ها به عنوان فرصتی برای مسافرت استفاده نکنند

به گزارش سراج24، حمید سهراب پور فوق تخصص بیماری های ریوی در گفتگو با خبرنگار ... در خصوص شایعاتی که در فضای مجازی منتشر و روش های غیر منطقی که برای مقابله با بیماری «کرونا» عنوان می شود اظهار داشت: روش جلوگیری از ابتلا به این بیماری بسیار ساده است و بارها از سوی مسئولان وزارت بهداشت اعلام شده است اما مردم همچنان به دنبال راه های غیر عادی و سخت برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری می گردند.

وی در ادامه افزود: اگر مردم از رفتن به جاهای شلوغ خودداری کنند و حتی الامکان در خانه های خود به جز موارد ضروری بیرون نروند، این بیماری کنترل می شود؛ دلیلی ندارد وقتی مدارس تعطیل می شود مردم از آن به عنوان فرصتی برای مسافرت استفاده کنند و این بیماری را با خود به شهرهای دیگر منتقل کنند.

این فوق تخصص بیماری های ریوی با بیان اینکه ماسک تنها برای افراد دارای نشانه های بیماری توصیه می شود عنوان کرد: کسانی که مستقیما با بیماران در ارتباط هستند تنها می توانند از ماسک فیلتر دار استفاده کنند و استفاده از ماسک های فیلتر دار و پیشرفته برای عموم مردم توصیه نمی شود. همچنین افراد عادی که با بیماران در تماس نیستند ضرورتی ندارند که از ماسک استفاده کنند.

سهراب پور با اشاره به نحوه رعایت در فضاهای عمومی مانند مترو و اتوبوس اظهار داشت:‌ در چنین فضاهایی که جمعیت زیاد است بهتر است که از ماسک استفاده شود چرا که فاصله افراد نسبت به هم کمتر از یک متر است. یکی از مهمترین روش های انتقال کرونا آلودگی دست ها و تماس با دهان بینی و صورت است به همین خاطر توصیه می شود مکررا با آب وصابون دست ها به مدت 20 ثانیه شسته شود.

وی در ادامه افزود:‌ برای مدتی مردم باید خودشان به رعایت همگانی کمک کنند مثلا جاهای که ضرورت ندارد مردم جمع نشوند؛ مدتی مهمانی های خود را تعطیل کنند و غیر از موارد ضروری از مترو و اتوبوس استفاده نکنند.

این فوق تخصص بیماری های ریوی با بیان اینکه علائم این ویروس شبیه سرماخوردگی است تصریح کرد: برخی از افراد و در حد یک یا دو درصد از مردم ممکن است علائم شدیدی نسبت به این ویروس نشان بدهند و از همین جهت نباید نگران ابتلا به ویروس کرونا بود چرا که 99 درصد مردم که زمینه نقص ایمنی و یا ... ندارند هیچ مشکلی با این بیماری نخواهند داشت.

سهراب پور در ادامه افزود: این بیماری اصلا جای نگرانی ندارد و ممکن است بسیاری از ما این بیماری را تجربه کرده باشیم و یا در ادامه تجربه کنیم اما بدون اینکه مشکل خاصی برای ما به وجود بیاید بهبود پیدا کنیم؛ تنها کسانی که علائم مانند تنگی نفس، سرفه خشک و یا تب بالا دارند باید به مراکز درمانی برای تست کرونا مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه شانس ابتلا کودکان زیر 9 سال بسیار کم است بیان کرد: این ویروس سابقه قبلی نداشته است و ممکن است درصدی از کودکان با بیماری های زمینه ای که زیر 9 سال دارند را نیز درگیر کند. اما در سنین بالا هم لازم نیست همه مردم نگران باشند بلکه تنها کسانی که دیابت داشته و یا نقص ایمنی دارند باید کمی نگران باشند.

این فوق تخصص بیماری های ریوی در پایان تأکید کرد: استرس و اضطراب همیشه باعث نقص ایمنی بدن می شود و مردم بدانند که افزایش اضطراب و استرس درباره کرونا بدن آنها را در مقابل این بیماری آسیب پذیر تر خواهد کرد در همین راستا لازم نیست تا این اندازه از نام بیماری بترسند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

روشی مؤثر برای شستشوی حلق و بینی که در برابر کرونا مقاومتان می‌کند

سواد رسانه / بمباران خبری در بحران کرونا

هر خانه یک پرستار/ مراقبت از خانم های باردار در مقابل کرونا 

0 نظر

ارسال نظر

capcha