شایعه‌های خطرناک شبکه‌های مجازی پیرامون کرونا را باور نکنیم

شایعه‌های خطرناک شبکه‌های مجازی پیرامون کرونا را باور نکنیم

به گزارش سراج24، کرونا این روزها در سراسر جهان در حال یکه‌تازی بوده و به تنهایی صدر اخبار جهان را از آن خود کرده است. این ویروس حتی اگر خودش هم در جایی نباشد، ترس بودنش مهم ترین اضطراب این روزهای مردم جهان شده است. معمولا در این لحظات، بازار شایعه ها داغ می شود. درخصوص موضوع کرونا، علاقه به حفظ سلامتی و ابهامات زیاد درباره این ویروس جدید و ناشناخته، باعث شده رواج شایعات درباره این ویروس ناخوانده و خطرناک سرعت زیادی به خود بگیرد. هرچند ریشه این شایعات اغلب غیرعلمی و غیرکارشناسی است و در بسیاری از اوقات برای گرفتن لایک یا به وحشت و اضطراب انداختن جامعه منتشر می شود اما می توان با اطلاع رسانی دقیق و به موقع جلوی ایجاد وحشت را گرفت و از دامن زدن به شایعات جلوگیری کرد. این روزها فضای مجازی هم با هشتگ کرونا پر شده از خبرها و شایعه هایی که در بسیاری از موارد قابل تایید نیستند اما هر کاربری بدون توجه به منبع خبر، آن را باز نشر می‌کند. امروز سعی کرده ایم برخی از این شایعه ها را باهم مرور کنیم و درباره چگونگی مقابله با شایعات بنویسیم.

از شایعه ابتلا تا جعل نامه

حتما تا کنون با اخباری تحت این عناوین در یکی دو ماهه اخیر مواجه بوده اید: «شایعه ابتلا به کرونا در جنوب سیستان و بلوچستان تکذیب شد.» یا «شایعه ابتلای یک نفر به ویروس کرونا در بندر جاسک درست نیست». حتی درنمونه هایی عجیب تر نامه هایی هم از زبان معاون وزیر به رئیس جمهور و وزیر کشور به وزیر بهداشت  درباره بیماری کرونا، به ناشیانه ترین شکل ممکن جعل و منتشر شد. بعد از خبر فوت دو بیمار قمی مبتلا به ویروس کرونا هم در شایعه ای اعلام شد که راه ‌های منتهی به قم بسته شده و شهر در قرنطینه قرار گرفته است که پلیس راه اعلام کرد تمام محورهای قم باز است. به نظر می رسد این گونه شایعه ها برای به وحشت انداختن جامعه منتشر می شود که تاکنون اطلاع رسانی ها؛ از شیوع شایعات تا حدودی جلوگیری کرده است.

شایعاتی برای دیده شدن

یکی دیگر از مشکلاتی که بسیار در شبکه های اجتماعی به چشم می خورد این است که بسیاری تا یک آمبولانس می بینند، گوشی خود را بر می دارند و از آن فیلم می گیرند و می نویسند ویروس کرونا در فلان شهر و فلان منطقه! این کاربران برای جمع کردن لایک حاضرند حتی خودشان نقش بیمار مبتلا به کرونا را بازی کنند تا کمی به لایک هایشان اضافه شود.

شایعاتی به نقل از متخصصان مشهور

پیش از این هم بارها شاهد توصیه های پزشکی به نقل از پروفسور سمیعی بودیم که به هیچ عنوان صحت نداشته و به تازگی هم عده ای با شیوع کرونا توصیه هایی از این پروفسور نام آشنا که متخصص جراحی مغز و اعصاب است، در خصوص مقابله با کرونا منتشر کرده اند که توصیه به پرهیز از خوردن مواد غذایی با طبع سرد می کند و مردم را به خوردن مواد غذایی با طبع گرم تشویق می کند. در حالی که با یک نگاه ساده به تخصص پروفسور سمیعی، در می یابید این گفته به هیچ وجه نمی تواند صحت داشته باشد.

ماسک های کرونایی

یکی دیگر از شایعه هایی که باعث کاسبی عده ای سود جو شده لزوم استفاده از ماسک برای جلوگیری از ابتلا به ویروس است. شاید ماسک به شما احساس امنیت ببخشد اما ماسک برای کسانی است که به بیماری کروناویروس واقعی مبتلا شده اند ، نه برای فرد سالم. حتی استفاده بیش از 2 ساعت از ماسک می تواند زمینه تکثیر باکتری ها و بیمار شدن افراد را فراهم کند. بنابراین در واقع اثربخش ترین روش سلامتی، شستن دست هاست. حتما باید 20 ثانیه را صرف شستن دست ها کنید و اگر بیمار هستید در خانه بمانید.

کرونا و سیر و آنتی بیوتیک

ویروس ها و باکتری ها دو میکروب مختلف هستند. بنابراین ما از آنتی بیوتیک ها برای باکتری ها و از داروهای ضد ویروسی برای ویروس ها استفاده می کنیم. بنابراین آنتی بیوتیک های موجود در این زمینه بر این نوع ویروس مؤثر نیستند. در بسیاری از شبکه های اجتماعی هم از ویژگی سیر برای جلوگیری از ابتلا به کرونا نوشته اند. اما سازمان جهانی بهداشت گفته است هیچ مدرکی دال بر اثر آن در برابر ویروس کرونا در دست نیست. در برخی کانال ها هم از افزایش خطر ابتلا به کرونا با تزریق کورتون و دگزا نوشته بودند که دلیل آن را سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز این گونه توضیح داد: «تزریق این موارد در چنین شرایطی که ویروس کرونا وارد کشور شده موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن فرد سرماخورده می‌شود.»

کرونا و مواد مخدر

از ابتدای انتشار و شناسایی ویروس درچین، در فضای مجازی شایعه شد کسانی که کوکائین مصرف می کنند به این ویروس آلوده نمی شوند این در حالی است که اعتیاد به مواد و سیگار، باعث بیماری های ریوی می شود و فرد معتاد در برابر این ویروس، خیلی زودتر از فرد سالم از پای در می آید.

کودکان و کرونا

یکی دیگر از شایعه هایی که این روزها در رسانه های مختلف می توان آن را دید، این است که «کودکان به کرونا مبتلا نمی شوند.» این شایعه آن قدر فراگیر شده که حتی خبرگزاری های داخلی هم آن را بازنشر کرده اند. این در حالی است که سازمان جهانی بهداشت گفته همه افراد در هر سنی امکان مبتلا شدن به این ویروس را دارند و حتی از شناسایی یک مورد نوزاد 9 ماهه هم خبر داده است.

افراد مسن  و سرعت ابتلا

این یک فرضیه 50-50 است. ویروس کرونا همه افراد ، حتی کودکان را نیز تحت تأثیر قرار می دهد اما در افراد مسن، احتمال ابتلا به بیماری شدید یا جدی تر بیشتر است. بنابراین همه افراد مسن باید مراقب باشند.

وایتکس و کرونا

مواد ضد عفونی کننده ساخته شده از کلر و بلیچ (وایتکس)، حلال‌های شیمیایی، اتانول ۷۵ درصدی، اسید پراستیک و کلروفرم می‌توانند ویروس جدید کرونا را روی سطح اشیا از بین ببرند اما در صورتی که آن ها را روی پوست بدن بگذاریم، تاثیرگذاری خیلی کمی دارند یا هیچ تاثیری ندارند. گذشته از این، قرار دادن مواد شیمیایی به طور مستقیم روی پوست بسیار خطرناک است و حتی می تواند کشنده باشد.

کرونا و حیوانات خانگی

سازمان جهانی بهداشت  گزارش داده است هیچ شواهدی مبنی بر آلودگی حیوانات خانگی مانند پشه‌ها و سگ‌ها به ویروس کرونا گزارش نشده است اما شستن منظم دستان با آب و صابون پس از لمس این حیوانات که باعث جلوگیری از آلوده شدن به باکتری‌های معمول می‌شود، توصیه می شود.

مایع دهان‌شویه ضد کرونا

خیلی ها فکر می کنند با غرغره کردن مایع دهان‌شویه، مانع ورود ویروس و ابتلا به کرونا می شوند. هرچند ممکن است برخی موادی که برای شستن دهان به کار می‌رود، در برابر برخی میکروب‌ها اثر داشته باشد اما سازمان جهانی بهداشت می‌گوید این مواد مانع آلودگی به ویروس کرونا نمی شود.

آب نمک بی تاثیر

در شمار زیادی از پست‌های رسانه‌های اجتماعی، ادعا شده که یک کارشناس ارشد تنفسی چینی به مردم محل توصیه کرده است استفاده از محلول آب نمک برای شست وشوی بینی، مانع آلوده شدن آن ها به این ویروس می‌شود اما سازمان جهانی بهداشت می‌گوید هیچ مدرکی برای تأیید این ادعا وجود ندارد.

روش چینی علیه  شایعات

به نظر می‌رسد همچنان باید منتظر گسترش لحظه‌به‌لحظه اخبار و شایعات درباره ویروس کرونا باشیم. شایعاتی که در بیشتر موارد، کشنده تر از خود ویروس کرونا عمل می کند. حامد وفایی، عضو هیئت علمی گروه زبان و ادبیات چینی دانشگاه تهران، درباره «ویروس شایعه» در ایسنا نوشته است به نظر می رسد توجه به اصل تبلیغات در مواقع بروز بحران که طبعا نیازمند زیرساخت های قدرتمند است، نه تنها یک کار بنیادین که یک ضرورت غیرقابل انکار برای دولت ها باشد. اطلاع رسانی در مواقع بحران باید سریع، صحیح و صادقانه باشد. نتیجه فقدان هر یک از این سه اصل حیاتی در ضلع تبلیغاتی مثلث یاد شده برای مدیریت بحران، تقویت شریان های شایعه و جایگزینی مجاری غیررسمی اطلاع رسانی و طبعا ضربه پذیری جامعه از اخبار بی اساس خواهد بود. مدیران بحران در چین، با انتشار گسترده خبر فراگیری کرونا، درخصوص مدیریت فضای رسانه‌ای در این کشور اقدام کردند. شبکه های اجتماعی در چین به رغم برخی ادعاها بسیار قدرتمند، فراگیر و کاربردی هستند و در چنین شرایطی عملا مانند تیغی دو لبه عمل و به همان میزان که انتشار یک شایعه را تسهیل می کنند، در اطلاع رسانی سریع و صحیح نیز کاربرد دارند. چند صباحی پس از انتشار ویروس کرونا در شهر ووهان چین، تمام موتورهای جست وجوی بومی و رسانه های رسمی این کشور درخصوص درج پنجره ای ویژه برای پرداختن به اخبار این ویروس اقدام کردند؛ بازوی رسانه‌ای – تبلیغاتی دولت چین با طراحی نرم افزاری ویژه، امکان رصد آنلاین وضعیت کرونا در سراسر کشور را فراهم کرد و آمار لحظه ای افراد مبتلا، مشکوک، درمان شده و فوتی در دسترس عموم قرار گرفت.در مواردی حتی امکان مشاهده نزدیک ترین موارد ابتلا روی نقشه آنلاین برای افراد فراهم شد و همزمان ویدئوهای کوتاه آموزشی،  بسیاری از  شبکه های مجازی و رسانه های چینی را پر کرد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

دوره آموزشی تربیت راهنمایان سواد فضای مجازی ویژه بانوان

کنشگری بانوان در فضای مجازی و رسانه

۷۰ درصد مطالبات رهبری درباره فضای مجازی محقق نشد

0 نظر

ارسال نظر

capcha