اگر مشکوک به کرونا هستیم چه کنیم؛کجا بریم؟+ لیست و آدرس مراکز درمانی

اگر مشکوک به کرونا هستیم چه کنیم؛کجا بریم؟+ لیست و آدرس مراکز درمانی
به گزارش سراج24، احتمالا شما هم مثل بقیه، از ویروس کرونا و انتشار سریع آن نگرانید! در این مقاله علائمی که میتوانند باعث نگرانی شوند را به همراه لیست همه بیمارستان های مورد تایید سازمان وزارت بهداشت را در تمام شهرهای ایران به همراه آدرس آن‌ها معرفی میکنیم تا بتوانید در صورت مشاهده هرکدام از این علائم به مرکز مربوطه مراجعه کنید. در ادامه نیز اطلاعات کلی درباره ویروس کرونا را مطرح میکنیم تا نگرانی هایی که بر اساس شایعات به وجود آمدند از بین بروند و بر اساس واقعیت تصمیم بگیرید. چند روش اصلی و کاربردی را برای پیشگیری از این ویروس مطرح میکنیم.
 
علائم ابتلا به کرونا چیست؟
چنانچه علائمی از قبیل: تب، سرفه، مشکل در نفس کشیدن ( نفس تنگی ) دارید، سریعا به پزشک مراجعه کنید. در ادامه میتوانید بیمارستانها و مراکز تجهیز شده را همراه با آدرس آن‌ها جهت شناسایی سریع بیماری کرونا (Coronavirus) را مشاهده و به نزدیکترین آن‌ها در صورت داشتن علائم ذکر شده مراجعه کرد.
 
لیست آدرس مراکز درمانی اعلام شده از طرف سازمان وزارت بهداشت:
به طور کلی همه مراکزی که در ادامه ذکر میشوند، به دو بخش بیمارستان های ریفرال ( بیمارستان هایی با قابلیبت انتقال سریع بیماران به سایر مراکز درمانی) و بیمارستان هایی با قابلیت تخلیه اضطراری تقسیم بندی میشوند.
 
“مراکز درمانی تهران” : (برای مشاهده آدرس هر کدام از موارد زیر، روی نام آن کلیک کنید.)
بیمارستان‌های ریفرال تهران:
بیمارستان‌های تهران با قابلیت تخلیه اضطراری:
 
 
“مراکز درمانی گیلان” : (برای مشاهده آدرس دقیق هر کدام از موارد زیر، روی نام آن کلیک کنید.)
بیمارستان‌های ریفرال گیلان:
مرکز اموزشی درمانی رازی رشت ( گیلان بلوار سردار جنگل )
بیمارستان‌های گیلان با قابلیت تخلیه اضطراری:
بیمارستان امینی لنگرود  ( گیلان- لنگرود- خیابان امام خمینی )
بیمارستان شهید نورانی تالش ( ساعت کاری تا ساعات 23)
بیمارستان نیکوکار املش ( گیلان- بلوار امام- 24 ساعته )
بیمارستان رسالت ماسال (گیلان- جاده ماسال-شاندرمن)
بیمارستان شهدای رضوانشهر ( گیلان- رضوانشهر- امام خمینی )
 
 
“مراکز درمانی مشهد” : (برای مشاهده آدرس دقیق هر کدام از موارد زیر، روی نام آن کلیک کنید.)
بیمارستان‌های مشهد با قابلیت تخلیه اضطراری:
 
 
“مراکز درمانی مازندران” : (برای مشاهده آدرس دقیق هر کدام از موارد زیر، روی نام آن کلیک کنید.)
بیمارستان‌های ریفرال مازندران:
بیمارستان‌های مازندران با قابلیت تخلیه اضطراری:
 
“مراکز درمانی البرز” : (برای مشاهده آدرس دقیق هر کدام از موارد زیر، روی نام آن کلیک کنید.)
بیمارستان‌های ریفرال البرز:
 
 
بیمارستان‌های البرز با قابلیت تخلیه اضطراری:
 
 
“مراکز درمانی  یزد” : (برای مشاهده آدرس دقیق هر کدام از موارد زیر، روی نام آن کلیک کنید.)
بیمارستان‌های یزد با قابلیت تخلیه اضطراری:
 
 
“مراکز درمانی  قم” : (برای مشاهده آدرس دقیق هر کدام از موارد زیر، روی نام آن کلیک کنید.)
بیمارستان‌های قم با قابلیت تخلیه اضطراری:
 
 
“مراکز درمانی  کرمان” : (برای مشاهده آدرس دقیق هر کدام از موارد زیر، روی نام آن کلیک کنید.)
بیمارستان‌های ریفرال کرمان:
بیمارستان‌های کرمان با قابلیت تخلیه اضطراری:
 
 
“مراکز درمانی  زاهدان” : (برای مشاهده آدرس دقیق هر کدام از موارد زیر، روی نام آن کلیک کنید.)
بیمارستان‌های ریفرال زاهدان:
 
بیمارستان‌های زاهدان با قابلیت تخلیه اضطراری:
 
 
“مراکز درمانی  هرمزگان” : (برای مشاهده آدرس دقیق هر کدام از موارد زیر، روی نام آن کلیک کنید.)
بیمارستان‌های ریفرال هرمزگان: 
 
بیمارستان‌های هرمزگان با قابلیت تخلیه اضطراری:
 
 
“مراکز درمانی اهواز” : (برای مشاهده آدرس دقیق هر کدام از موارد زیر، روی نام آن کلیک کنید.)
بیمارستان‌های ریفرال اهواز:
 
بیمارستان‌های اهواز با قابلیت تخلیه اضطراری:
 
 
“مراکز درمانی فارس” : (برای مشاهده آدرس دقیق هر کدام از موارد زیر، روی نام آن کلیک کنی
 
 
“مراکز درمانی تبریز” : (برای مشاهده آدرس دقیق هر کدام از موارد زیر، روی نام آن کلیک کنید.)
بیمارستان‌های ریفرال تبریز:
 
بیمارستان‌های تبریز با قابلیت تخلیه اضطراری:
 
 
“مراکز درمانی کرمانشاه ” : (برای مشاهده آدرس دقیق هر کدام از موارد زیر، روی نام آن کلیک کنید.)
 
 
ویروس کرونا (Coronavirus )چیست؟
 
ویروسی که با آمدنش دنیا را ملتهب و متشنج کرد. بله، ویروس نوظهور کرونا(Coronavirus )که از خانواده ویروسهایی با نام سندرم تنفسی خاورمیانه (CoV-MERS)و همچنین ویروس سارس و یا سندرم حاد تنفسی (CoV-SARS) میباشد و در بیرحم و کشنده بودن آنها شکی نیست. پیش از آنکه درباره ویروس کرونا و راهکاری مقابله با آن توضیح داده شود اجازه بدهید تا درباره سوابق این ویروسهای مرگبار توضیح مختصری بیان شود تا با خانواده ویروس کرونا بیشتر آشنا شویم. سندرم حاد تنفسی (CoV-SARS) که به سارس نیز معروف است در سال 2002 در کشور چین اولین علائم خود را نشان داد و در نهایت به 17 کشور دنیا گسترش پیدا کرد و سبب شد بسیاری از انسانها جان خود را از طریق این ویروس از دست بدهند. ویروس بعدی یعنی سندرم تنفسی خاورمیانه (CoV-MERS)نخستین بار علائم آن در سال 2012 در عربستان گزارش شد و این ویروس جان یک سوم از مبتالیان به خود را گرفت. از مهترین عاملهای سندرم تنفسی خاورمیانه میتوان به تب، سرفه و تنگی نفس اشاره کرد. پزشکان با تحقیقات و انجام آزمایشات فراوان، منشاء این بیماری را ابتدا خفاش اعالم کردند و نحوه انتقال آن را از طریق گربههای ولگرد و در نهایت انتقال آن به انسان بیان کردند. بله، این ویروس چقدر عالئمی شبیه به بیماری ویروس کرونا (Coronavirus)دارد که این روزها دغدغه هریک از افراد دنیا شده و در روزهای اول شیوع این بیماری خبرهایی مبنی بر اینکه ویروس کرونا در ابتدا از طریق خفاش، گسترش پیدا کرد به گوش همه ما خورده است. ویروس کرونا (Coronavirus)یک بیماری تنفسی است که به سرعت از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا میکند. اینبیماری ابتدا در شهر ووهان که مرکز استان هوبئی واقع در کشور چین میباشد در 1 دسامبر سال 2019 اولین علائم خود را نشان داد. سازمان بهداشت جهانی این ویروس را کرونا و با نام علمی 19-COVID مطرح کرد. اما علائم این بیماری چیست؟ از مهترین عالئم بیماری کرونا ویروس میتوان به تنگی نفس، تب و سرفه اشاره کرد که در صورت عدم مراقبت، پیشگیری و همچنین درمان، این بیماری میتواند باعث عفونت ذات الریه، سارس (سندرم حاد تنفسی شدید)، نارسایی کلیه و در نهایت منجر به مرگ شود. کرونا ویروسها در گونههای مختلف حیوانات از قبیل: شتر، گاو، گربه و خفاشها دیده شده است اما کرونا ویروسهای فعال در این حیوانات به ندرت میتوانند بر روی انسان تاثیر گذار باشد. اما اینکه ویروس کرونا(Coronavirus) چطور و از چه طریقی گسترش پیدا کرد، جای بسی تامل دارد. محققان و پزشکان به طور شبانه روز و با انجام آزمایشهای متعدد قصد داشتند منشاء این ویروس را پیدا کنند که در نهایت موفق شدند. در ابتدای شیوع، این بیماری شامل تمامی افرادی بود که در بازارهای محلی وهان چین، فروشنده غذاهای دریایی و حیوانات زنده بودند و این سرنخی بزرگی بود که پزشکان به این نتیجه برسند که بیماری ویروس کرونا از طریق حیوانات به انسان منتقل شده است. با گذشت زمان اندکی این ویروس گسترش پیدا کرد به طوری که بیماران مبتلا به این ویروس افرادی بودند که حتی برای یکبار هم در بازارهای محلی ذکر شده حضور نداشته و این مورد نیز سبب شد پزشکان پی ببرند که انتقال این ویروس از طریق فرد به فرد بوده و به شدت مسری میباشد. بله تحقیقات درست بود، تا این لحظه حداقل 30 کشور در سر تا سر دنیا از جمله کشور خودمان ایران با این ویروس دست و پنجه نرم میکند. شکل زیر آمار کشورهایی است که تا تاریخ 22 فوریه 2020 عالئم ویروس کرونا در آنها دیده شده و با رنگ سبز مشخص شده است.
 
راه‌های موثر پیشگیری از ابتلا به کرونا بنا به گفته سازمان بهداشت جهانی:
 
پیشگیری بهتر از درمان است! بله این شعاری است که به گوش همه ما خورده است اما چه باید کرد تا از این ویروس مرگبار در امان باشیم. در ادامه به مهمترین مواردی که سازمان بهداشت جهانی جهت پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا منتشر کرده است اشاره میکنیم:
 
1– شستن مکرر دستان وضدعفونی کردن آن:
بله، اولین عامل به بهداشت فردی هر شخص اشاره دارد. شستن دستان با آب و صابون و پس از آن استفاده از ژل ضدعفونی کننده با حداقل 60 درصد الکل تا حد بسیار زیادی در مقابله با ویروس کرونا موثر است. اما چگونه از ژل ضدعفونی کننده استفاده کنیم؟ بهداشت و نظافت دست مهمترین عاملی است که در عدم گسترس و انتشار ویروسها میتواند کمک شایانی کند. شاید با گفتن این آمار هولناک اهمیت این مورد بیشتر ملموس شود که سالانه در حدود 2 میلیون عفونت ویروسی از طریق عدم رعایت بهداشت دست رخ میدهد که منجر به فوت 90 هزار نفر میشود. با پیشگیری و استفاده از ژلهای ضد عفونی کننده میتوان از شر این ویروسها درامان ماند.
چرا و چگونه باید از ژلهای ضدعفونی کننده استفاده کرد؟
با پیشرفت علم پزشکی و تولید ژلهای ضدعفونی کننده و ورود این محصوالت به بازار موجب شد که در بازه زمانی نه چندان زیاد، اهمیت استفاده از این مواد ضد عفونی کننده فراتر از انتظار رود به طوری که برتری این نوع مواد ضدعفونی کننده نسبت به آب و صابون مورد تایید و تاکید پزشکان قرار گیرد و بتوان در کمتر از 15 ثانیه با میکروبها خداحافظی کرد. اما نحوه استفاده از ژلهای ضدعفونی کننده به چه صورت است؟ پس از آغشته کردن دست خود به ژلهای ضدعفونی کننده این مواد را به کل دست از جمله  لای انگشتان، زیر ناخنها و پشت دست منتقل کرده و در حدود حداقل 30 ثانیه به مشابه حرکت دستان در زمان شستن با آب و صابون، برای ژلهای ضدعفونی کننده نیز همین عمل تکرار میشود.
 
2 – استفاده از ماسک:
محافظت از خود در برابر شخصی که به این ویروس مبتلا است، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار میباشد؛ بنابراین استفاده از ماسک، نقش بسزا و بازدارنده‌ای در جلوگیری از انتقال ویروس کرونا (Coronavirus) دارد که توسط پزشکان توصیه میشود. اگر سرفه و یا عطسه می‌کنید، استفاده از ماسک لازم و ضروری است. زمانی استفاده از ماسک موثر میباشد که با عامل اول یعنی شستن دست و استفاده از مواد ضدعفونی کننده همراه باشد و یا به عبارتی میتوان گفت که این دو عامل یعنی شستن دست و استفاده از ماسک مکمل یکدیگر میباشند که این نکته بسیار مهم و قابل توجه است.
مواردی که قبل از استفاده از ماسک باید رعایت شود:
 
قبل از استفاده از ماسک دستانتان را با آب و صابون شسته و با ژلهای مخصوص ضدعفونی کنید.
ماسک باید به گون‌های بر روی صورت قرار گیرد که به طور کامل دهان و بینی را پوشش دهد و هیچ فضای بازی
بین صورت و ماسک وجود نداشته باشد.
در زمان استفاده از ماسک، به هیچ وجه آن را لمس نکنید و اگر این کار را انجام دادید به سرعت دستان خود را
با ژل ضدعفونی کننده مالش داده و یا با آب و صابون شستشو دهید.
اگر ماسک در حال استفاده خیس و یا مرطوب شد فورا آن را با ماسک جدید جایگزین کنید.
تعویض ماسک از طریق بندهای قرار گرفته بر روی آن انجام شود و به هیچ وجه از جلوی ماسک که بر روی صورت
قرار دارد این کار انجام نشود و بلافاصله آن را درون سطل دربدار بیاندازید و مجدد دستان خود را با آب و
صابون و سپس با ژلهای الکلدار، ضدعفونی کنید.
 
 
3 – مراقبت هنگام عطسه و سرفه:
در زمان عطسه و یا سرفه حتما جلوی دهان و بینی خود را با استفاده از دستمال کاغذی پوشانده و بلافاصله دستمال را در سطل زباله بیاندازید و سپس دستان خود را با آب و صابون شسته و با ژل ضدعفونی کننده، دستان خود را از میکروب و ویروس پاکسازی کنید. شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که در صورت عدم دسترسی به دستمال کاغذی چه باید کرد؟ نگران نباشید! در صورت عدم دسترسی به دستمال کاغذی میتوان آرنج خود را به حالت خمیده کرده و جلوی دهان و بینی خود را پوشاند. اما چرا باید این کار انجام دهیم؟ پوشاندن دهان و بینی خود در هنگام عطسه و یا سرفه از شیوع میکروبها جلوگیری میکند و در صورت عدم رعایت این مورد سبب میشود از طریق همان دستی که هزاران و یا شاید میلیونها میکروب بر روی آن جا خوش کردهاند، اشیاء و یا افرادی را لمس کرده و به طور ناخواسته عامل و ناقل بیماری شویم.
 
4 – حفظ فاصله:
حداقل فاصله خود با فرد دیگر برای جلوگیری از انتشار و یا مبتال شدن به ویروس کرونا (Coronavirus )مقدار فاصله یک متر میباشد. اما به چه دلیل فاصله باید حفظ شود؟ بگذارید با مثالی ساده این مورد را شرح دهیم. فرض کنید فردی که دارای بیماری کرونا ویروس میباشد؛ با عطسه و یا سرفه کردن، قطرات کوچک حاوی ویروس را در هوا پخش میکند و با نفس کشیدن این ویروس وارد بدن فرد مقابل میشود. بله، به همین سادگی و در کمال ناباوری این ویروس بسیار سریعتر از آنچه که فکرش را میکنیم وارد بدن ما میشود. پزشکان معتقدند که در صورت لزوم وارد محیطهای پرجمعیت نشده زیرا در این مکانها ویروس به سرعت منتقل میشود.
 
5 – پرهیز از لمس چشم، بینی و دهان:
لمس سطوحی که در آن ویروس قرار دارد، سبب میشود تنها با لمس کردن، چشم، بینی و دهان خود، این بیماری و ویروس را به خود منتقل کنیم.
 
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

دوره آموزش آنلاین پیشگیری، کنترل و درمان اختلالات رفتاری در ایام بیماری کرونا

تصمیم گیری برای برگزاری نماز عید فطر با ستاد مبارزه با کرونا است

مساجد کشور از سه‌شنبه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باز می‌شوند

0 نظر

ارسال نظر

capcha