رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران:

نام ویروس کرونا بزرگتر از اثراتش معرفی شده است

نام ویروس کرونا بزرگتر از اثراتش معرفی شده است

به گزارش سراج24، دکتر جلیل کوهپایه زاده اصفهانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه نام ویروس کرونا بزرگتر از اثراتش معرفی شده، گفت: باید سعی کنیم با آرامش و دقت و بدون اضطراب و نگرانی به این بیماری نگاه کنیم چراکه نام ویروس کرونا بزرگتر از اثراتی که می‌تواند بر سلامت انسان داشته باشد، جا افتاده است.

وی ادامه داد: این ویروس به لحاظ آسیب رسانی به انسان خیلی تهاجمی عمل نمی‌کند اما قدرت انتقال بالایی دارد لذا مردم باید در موضوع پیشگیری و آموزش‌های مربوط به رعایت اصول بهداشت فردی و جمعی دقت لازم را به کار ببرند.

مطالب کانال‌های اجتماعی واقعیت ندارد

دکتر کوهپایه زاده با اشاره به اینکه بسیاری موارد مطروحه در خصوص کرونا که در کانال‌های اجتماعی بیان می‌شود واقعیت ندارد، اظهارداشت: واقعیت این است که در خصوص کرونا باید بیشتر پیشگیرانه عمل کنیم چون این بیماری ضد ویروس مشخصی ندارد و درمان های آن بیشتر مراقبتی بوده و اصطلاحا علائم درمانی است.

وی اضافه کرد: تاکنون واکسنی برای پیشگیری از این بیماری معرفی نشده و لذا بهترین راه پیشگیری رعایت بهداشت فردی است و مردم با شستشوی مکرر و پاکیزه نگهداشتن دست‌ها می‌توانند از ابتلا به بیماری مصون بمانند.

مراقب دست‌های تان باشید !
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران با تأکید بر پایداری 3 ساعته تا 9 روزه ویروس کرونا، خاطرنشان کرد: بیشتر از این که نگران ماسک و انتقال از طریق عطسه و قطرات تنفسی باشیم، باید مراقب دست‌های مان باشیم و دست آلوده به سمت دهان و غذا نبریم. البته عدم دست دادن هم در شرایط فعلی مانع انتقال ویروس می‌شود.

وی تأکید کرد: از تماس دست‌ها با مکان‌هایی که احتمال الودگی دارند جدا باید پرهیز شود چراکه این ویروس قدرت پایداری چندین روزه دارد و به شدت باید مراقب دست‌ها‌یمان باشیم.

کمپین پیشگیری از کرونا شکل داده‌ایم

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه کمپین و بسیج برای آگاه سازی مردمی در حال شکل‌گیری است، گفت: از هفته‌ها پیش دانشگاه علوم پزشکی ایران با همکاری وزارت بهداشت و نهادهای متولی فعالیت های مداومی برای آموزش و پیشگیری از این بیماری انجام شده است و دراین خصوص تولید منابع مختلف آموزشی به اشکال متعدد از مدیاها گرفته تا مکتوبات و کلیپ های آموزشی برای کارکنان و دانشجویان و عامه مردم تهیه و ارائه شده است.

وی تصریح کرد: سعی داریم یک مپین و بسیج گسترده برای پیشگیری از کرونا را در هفته های پیش رو برای جمعیت تحت پوشش مان به کمک نیروهای اموزشی و درمانی در بخش های دولتی و خصوصی فعال کنیم و مردم را در امر پیشگیری بهتر راهنمایی نماییم.

هر تب و سردردی نشانه کرونا نیست
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران از آمادگی بیمارستان های این دانشگاه برای پذیرش بیماران مبتلا به کرونا خبر داد و افزود: مراکز درمانی دانشگاه و بیمارستان ها اماده ارائه خدمات به بیماران مشکوک به این بیماری هستند اما مردم توجه کنند با هردرجه تب خفیف و یا مقداری علائم اولیه سرما خوردگی لازم نیست مراجعه اضطراری به اورژانس ها داشته باشند چراکه باعث ازدحام و یا سردرگمی افراد می شود.

وی یادآورشد: تب خیلی بالا همراه با علائم تنگی نفس و سختی در تنفس از علائمی است که باید نسبت به ان حساس بود اما قطعا نشانه کرونا نیست.

میزان کشندگی در سنین بالا بیشتر است

دکتر کوهپایه زاده فراوانی بیماری کرونا در اطفال را خیلی کم عنوان کرد و ادامه داد: آسیب های رسیده شده به افراد در سنین بالا قابل مشاهده تر و میزان کشندگی در مسن ترها با توجه به اقتضای سن و فیزیولوژی افراد بیشتر است و لذا کنترل و پیشگیری در این اشخاص باید مورد اهتمام بیشتری واقع شود.

وی با بیان اینکه 9 وزارت خانه و 14 سازمان دولتی در فرآیند کنترل و پیشگیری از این بیماری با وزارت بهداشت همکاری دارند، عنوان کرد: همه بیمارستان ها پذیرش بیمار دارند اما 3 بیمارستان دولتی و 3 بیمارستان خصوصی در تهران برای بستری و خدمات دهی به بیماران مبتلا به کرونا تعیین شده اند که ایزوله های تنفسی فشار منفی دارند و اگر نتیجه آزمایش کسی مثبت باشد می تواند در این مرکز بستری شود.

کمتر از 24 ساعت تشخیص می دهیم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران بیمارستان شهدای یافت اباد را بیمارستان مرجع این دانشگاه برای بستری مبتلایان به کرونا معرفی کرد و افزود: در بیمارستان های ما ظرف کمتر از 24 ساعت افراد مشکوک به این بیماری شناسایی شده و تعیین تکلیف برای بستری شدن می شوند لذا اگر فردی باعلائم بیماری مراجعه و درخواست آزمایش داشت پس از اعلام نتیجه اگر منفی بود در بخش های عادی و اگر مثبت بود در بخش های ایزوله بستری و تحت مراقبت قرار خواهد گرفت.

استفاده از ماسک در سطح جامعه ضرورت ندارد

دکتر کوهپایه زاده در پایان گفتگوی خود با خبر24 با بیان اینکه استفاده همگانی آحاد جامعه از ماسک ضرورت و معنایی ندارد، گفت: استفاده از ماسک و مراقبت های ویژه و شستن مکرر دست ها با محلول های شوینده و صابون برای بیماران و همراهانی در ارتباط مکرر با بیمار هستند مثل پزشکان، پرستاران، اعضای خانواده فرد و سایر افرادی که مرتبط بوده اند، ضروری است اما اینکه همه افراد در سطح شهرها ماسک بزنند در حال حاضر غیر ضروری و به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

کنترل تردد از مرزهای کشور ضروری است/ تداوم واکسیناسیون تا رسیدن به شرایط اطمینان‌بخش

۸۵ درصد از مردم واکسن زدند

تصویب دستورالعمل قرنطینه هوشمند در ستاد ملی کرونا

0 نظر

ارسال نظر

capcha