یادداشت؛

برای انتخاب نماینده مجلس به کارنامه اجرایی او نگاه کنیم

برای انتخاب نماینده مجلس به کارنامه اجرایی او نگاه کنیم

سراج24، زهرا صادقی نیا /این روزها با نزدیک شدن به یازدهمین دوره ی انتخابات مجلس شورای اسلامی , بازار تبلیغات هر روز گرم تر و گرم تر می شود . از سخنرانی های رسمی گرفته تا صفوف نماز جماعت و حضور در انجمن ها و تشکل های مختلف مردمی همه سعی در شناساندن و ارائه ی برنامه های خود در ماراتن تبلیغات نمایندگی مجلس دارند. روشن است که ارتباط رودررو با مردم و شنیدن  دغدغه های آنان اولین گام برای شناخت مشکلات و تلاش برای رفع آنهاست. اما گاه همین جلسات میدانی برای ارائه وعده وعیدهای پوچی میشود که هیچ ارتباطی به حدود  وظایف نمایندگی ندارد.

نماینده ی شاسته نماینده ای است که اصولی و حرفه ای اندیشیده و دغدغه های مردم را بشناسد و در حدود وظایف و اختیارات خود برنامه و راهکار ارائه دهد نه اینکه چنین جلساتی را فرصتی برای برانگیختن احساسات مردم و جذب آرای آنان قرار دهد.توجه به چند نکته در این راستا میتواند به شناخت کاندیدای شایسته کمک کند.

ملی بودن نمایندگی

شاید مهم ترین اصلی که در انتخاب نمایندگان مجلس مورد غفلت قرار می گیرد اصل ” ملی بودن نمایندگی ” است نمایندگان مجلس نه تنها در مقابل مردم حوزه ی انتخابیه ی خود بلکه در مقابل ملت ایران مسئولند.تصمیماتی که در خانه ی ملت تحت عنوان قانون گرفته می شود در کل کشور لازم الاجراست . نظیر تصویب بودجه ی سالانه کل کشور, تصویب قراردادهای بین المللی و … بنابران لازم است در انتخاب کاندیدا کمی افق نگاه را از مسائل شهری و استانی فراتر ببریم و نیز در تبلیغات کاندیداها توجه کافی داشته باشیم , نماینده ی اصلح نماینده ای است که در مسائل مربوط به منافع ملی نیز مواضع آشکار داشته باشد .

مهمترین نقش قانون گذاری

چنان چه میدانیم قوه مقننه به عنوان یکی از سه رکن اساسی حکومت وظیفه ی قانون گذاری را بر عهده دارد. مهم ترین نقشی که از نماینده ی ملت انتظار میرود نقش تاثیرگذار او در قانون گذاری است. نماینده ای که واقعا به دنبال حل مشکلات مردم باشد , راهکارهای پیشنهادی خود را شفاف با مردم در میان میگذارد . متاسفانه وعده های برخی کاندیداها در حوزه کارهای اجرایی است که بیشتر در حدود وظایف شوراهای اسلامی شهر و روستاست نه نمایندگی مجلس و یا چنان کلی و مبهم است که صرفا نام شعار دارد نظیر رفع بیکاری , معیشت و … بدون اینکه برنامه و راهکاری برای رسیدن به آن مطرح شود.

سوابق و کارنامه  را نگاه کنیم

۳-اکثر نامزدهای نمایندگی مجلس, کم و بیش در کارنامه خود سوابق مدیریتی و اجرایی دارند. متاسفانه فرصت کوتاه یک هفته ای تبلیغات به احساسی شدن انتخاب کمک می کند در چنین فرصت کوتاهی بررسی کارنامه عملکرد نامزدها شاید بهترین راه شناخت باشد.

فراموش نکنیم که همان اندازه که نمایندگان وظیفه دارند از تخلف و تحریک احساسات مردم بپرهیزند , ما نیز وظیفه داریم انتخابی آگاهانه و به نفع ملت و منافع ملی خود انجام دهیم .

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

از سال‌ های خدمت شهیدان رجایی و باهنر الگو برداری کنیم

انتخابات پایان یافت ، اما آزمون الهی همچنان جریان دارد!

«انتخابات ۱۴۰۰»؛ حماسه‌ای از جنس دفاع مقدس

0 نظر

ارسال نظر

capcha