وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی مخالف اقتصاد مقاومتی است

وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی مخالف اقتصاد مقاومتی است

به گزارش سراج24، درخصوص قطع وابستگی به درآمدهای نفتی بودجه لازم است برنامه ریزی شده و با تشویق به صادرات محصولات فرآوری شده نفتی و سایر محصولات غیر نفتی دیگر و حذف مالیات ها و موانع صدور،و اعمال مالیات سنگین بر واردات کالاهایی که مشابه داخلی دارند، زمینه ی تقویت تولید داخل و رهایی از اقتصاد نفت پایه را فراهم آوریم.

چند سال است رهبر معظم انقلاب در مناسبت های مختلف و پیام های نامگذاری سال ها مدام بر ضرورت اقتصاد مقاومتی و قطع وابستگی به اقتصاد و بودجه نفت پایه تأکید مکرر دارند. معظم له بارها در دیدار و بیانات شان با سران سه‌قوه، مردم و نخبگان به اقتصاد بدون نفت اشاره کرده و اقتصد مطلوب را اقتصادی خوانده اند که متکی بر توان وعلم جوانان است و ما را از هرگونه وابستگی به نفت و مشتقات نفتی بی‌نیاز می‌کند.همچنین ایشان اقتصاد بدون نفت را بهترین مسیر برای حذف تحریم دانسته و تاکید کرده اند که این تحریم‌ها فرصت است، به شرطی که مسئولان ما هوشیارانه عمل کنند.

در این که دشمن نمی‌خواهد ایران اقتصاد بدون نفت را تجربه کند تردیدی نیست چراکه نفت پایه بودن اقتصاد و وابسته بودن آنها به درآمد های حاصل از فروش نفت خام کشورهای نفت خیر همواره به عنوان سیاستی فراگیر علیه کشورهای صاحب این نعمت خدادادی اجرا شده و سرسپردگی مرتجعین نفتی منطقه به آمریکا از نمونه های بارز اعمال این سیاست است.

شاید به جرأت بتوان گفت اگر تقویت ساختار تولید در داخل، حمایت از صنایع و تولیدات حوزه های مختلف و متعدد داخلی، حذف مقررات و آیین نامه‌های غیر ضروری، تسهیل فضای کسب و کار جوانان و ورود فناوران به عرصه‌های اقتصادی و ایجاد تسهیل برای صادرات کالاهایی که برای اقتصاد کشور درامد زا و مفید هستند در کنار سایر نیازمندی ها به عرصه تولید و اشتغالزایی که از ضروریات اقتصاد غیر نفتی است اجرا شود زمینه گام برداشتن به این سو فراهم شود اما نکته مهم و اساسی این است که تا کنون عزم و اراده جدی و فراگیر در دولت و حتی مجلس برای این مهم وجود نداشته و توجهی به این منویات راه گشا نشده است.

بر حسب رسالت رسانه ای در روشنگری و اطلاع رسلانی این موضوع مجموعه گفتگوهایی در این خصوص را با نمایندگان مجلس، کارشناسان و صاحب نظران این عرصه انجام شده است که در این گزارش به اطلاع مخاطبان گرامی می رسد:

نرسی قربان: درآمد نفت نباید صرف هزینه های جاری شود

دکتر نرسی قربان استاد دانشگاه و کارشناس ارشد تحلیل بازار نفت و انرژی در گفت و گو با خبر24 با اشاره به ضرورت قطع وابستگی درآمدی بودجه ای کشور به نفت، گفت: عدم وابستگی به نفت در بودجه سال هاست در ایران مطرح بوده و حتی از زمانی که اولین اجحاف به ایران در جریان نهضت ملی شدن نفت شد، شاهد بحث هایی در این باب بوده ایم.

وی نفت را متعلق به آحاد مردم و نسل های آینده کشور دانست و ادامه داد: عدم وابستگی به نفت در بودجه می تواند باعث شود سرمایه گذاری ها برای توسعه کشور معطوف شده و سهم نسل آینده را نیز از منابع خدادادی در نظر داشته باشیم.

نرسی قربان با تأکید بر اینکه درآمد حاصل از فروش نفت نباید صرف هزینه های جاری کشور شود، اظهارداشت: این درآمد باید برای اموری مثل اشتغال زایی و رفاه جامعه و سرمایه گذاری برای نسل های بعدی شود.

این کارشناس اقتصاد نفت عدم وابستگی را در هزینه کرد بهینه برای توسعه و تعالی کشور و رسیدن به سطح زندگی مطلوب برای آحاد جامعه توصیف کرد و خاطرنشان نمود: ذخایر نفتی، نعمات عظیم خدادادی برای مردم ماست، اما اگر نفت خام، پالایش شده و محصولات پائین دستی و مشتقات آن فرآوری شود ارزش افزوده بیشتری گرفته و قیمت آن بالاتر می رود لذا لازم است سرمایه گذاری برای احداث پالایشگاه های تخصصی دراین زمینه انجام پذیرد.

گلمرادی: اراده ای برای قطع وابستگی به نفت وجود ندارد

علی گل مرادی نماینده مردم ماهشهر و عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبر24 با بیان این که درطول دوران نمایندگی به خوبی عدم اراده دولت برای قطع وابستگی به اقتصاد نفت پایه دیده می شود لذا نمی توان با شیوه کنونی از این وضعین نابسامان نجات یابیم،اظهارداشت: این یک حقیقت است که نفت پایه بودن اقتصاد ما عامل اصلی مصائب و مشکلات کشور است. امروز خیلی کشورها هستند که حتی یک قطره نفت هم ندارند اما کشورشان را به خوبی اداره می کنند لذا درکشور ما هم اگر این عزم و اراده در بدنه سیاسی دولت و مجلس وجود داشته باشد همین اتفاق می افتد.

گلمرادی با انتقاد از کم توجهی به و کم ارادگی بین دولت مردان برای قطع وابستگی ها، خاطرنشان کرد: باید بپذیریم به دلایل متعدد نتوانسته ایم این موضوع را محقق نماییم و کم ارادگی و بی توجهی در بین دولت مردان باعث شده که کمتر از این توصیه و تأکیدات نجات بخش برای کشوربه شکل عملی بهره ببریم.

نماینده مردم ماهشهر درمجلس شورای اسلامی با انتقاد از هزینه کرد پول نفت در هزینه های جاری به جای سرمایه گذاری درامور زیربنایی،گفت: بخش اعظم درآمدهای نفتی کشور صرف حقوق و مزایای پیکره متورم دولت - که نتیجه عملکرد همین دولت در شرایط فعلی است - می شود و لذا لازم است در مؤلفه های اقتصادی کشور مثل اقتصاد نفتی، نظام بانکی و نظام مالیاتی اصلاحاتی صورت پذیرد تا با بهره گیری از ظرفیت های بخش خصوصی، وضعیت اقتصادی مطلوبی را رقم بزنیم.

قاضی پور: فرآوری نفت سود آورتر از خام فروشی است

نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبر24 با بیان اینکه اگر به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر قطع وابستگی نفتی توجه می کردیم امروز صاحب اقتصاد توانمندی بودیم که هیچ تحریمی در آن اثرگذار نبود، اظهارداشت: امروز بیش از چهل سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی می گذرد و اگر دراین مدت هرسال 2 و نیم درصد در حوزه قطع وابستگی بودجه به نفت قدم برمی داشتیم، اقتصاد ما از نفت پایه بودن رها شده بود و نگرانی بابت تحریم های نفتی نداشتیم.

قاضی پوربا بیان این ما 106 سال است نفت را خام می فروشیم، اظهارداشت: اگر فرآورده های نفتی و پتروشیمی و صنایع پائین دستی در کشور صورت پذیرد سودآوری 100 درصدی خواهد داشت و اشتغال زایی زیادی هم ایجاد می نماید.

وی با بیان اینکه پس از پیروزی انقلاب به فضل الهی از وابستگی به آمریکا رها شدیم اما همچنان نفت محور در بخش اقتصاد ماندیم، یادآورشد: اگر در طول این سال ها منویات امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری را در اصلاح این شیوه و قطع وابستگی ها مدنظر و توجه خود قرار می دادیم امروز صاحب اقتصاد توانمندی بودیم که فشارها و تحریم ها در آن اثری نمی گذاشت.

عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی حمایت از تولید داخل را ضروری و زمینه ای برای رهایی از وابستگی ها عنوان کرد و اظهارداشت: لازم است دراین خصوص برنامه ریزی شده و با تشویق به صادرات این محصولات و سایر محصولات غیر نفتی دیگر و حذف مالیات ها و موانع صدورآنها، و همچنین اعمال مالیات سنگین بر واردات کالاهایی که مشابه داخلی دارند، زمینه ی تقویت تولید داخل و رهایی از اقتصاد نفت پایه را فراهم آوریم.

شمس اردکانی: به بازار جهانی نفت بر نمی گردیم

دکتر شمس اردکانی کارشناس ارشد اقتصاد نفت درگفت و گو با خبر24 با اشاره به کاهش تقاضای جهانی برای سوخت های فسیلی، اظهارداشت: امروز با پایان یافتن عمر موتورهای درون سوز که بر مبنای سوخت های فسیلی کار می کنند و کاهش تقاضا در این خصوص و همچنین سیاست های خصمانه ای که علیه حضور ما در بازار نفت است، کششی برای حضور مجدد ما در این بازار متصور نیست.

وی با بیان اینکه تا زمانی که سیاست جهانی بر عدم حضور ایران دربازار نفت است، به این بازار برنمی گردیم لذا باید وابستگی به نفت را تمام کنیم، گفت: آمریکایی ها با تولید نفت بسیار گران و پرهزینه از روست های نفت که به آن "شیل" گفته می شود، روزانه 12 و نیم میلیون بشکه نفت تولید می کنند تا سهم خود را ادا کنند و این میزان تولید تاکنون هرگز سابقه نداشته است، بنابراین تقاضا در بازار روند کاهشی یافته و جایی برای بازگشت ایران به این بازار تا زمانی که سیاست های جهانی بر این پایه می چرخد ، وجود ندارد پس باید به سمت اقتصاد بدون اتکاء به نفت پیش برویم.

تحلیل گر حوزه انرژی با اشاره به اینکه نفت سرمایه بین نسلی ما تلقی میگردد، اظهارداشت: اقتصاد بدون نفت به این مفهوم است که پول نفت را خرج هزینه های جاری نکنیم چون این پول یک سرمایه بین نسلی است که باید برای نسل آینده سرمایه گذاری شود و البته این سرمایه گذاری ابتدا در منابع انسانی و بعد از آن در تولید و امور زیربنایی ضروری به نظر می رسد.

دکتر شمس اردکانی با اشاره به ضرورت حرکت به سمت عصر جدید و بهره گیری از منابع انرژی کشور برای رهایی از اقتصاد نفت پایه، گفت: در این خصوص نیاز به متخصصان امور اقتصادی داریم که علاوه بر آگاهی بر مبانی اقتصاد داخلی، اساس اقتصاد بین الملل و راه کارهای ورود به اعصار جدید در حوزه اقتصاد را بشناسند و در زمینه اموال و انفاس عمومی و منابع انرژی متعلق به نسل های آینده نظرات و اقدامات کارشناسانه و مدبرانه اعمال نمایند.

خدری: باورپذیری توانایی ها گام اول پیشرفت است

حجت الاسلام والمسلمین عبدالحمید خدری نماینده مردم بوشهر درمجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبر24 با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر قطع وابستگی به اقتصاد نفت پایه، گفت: تحریم ها و فشارهایی که بر ما تحمیل شد، فرصتی مهیا کرد تا بتوانیم در داخل کشور و با اتکاء به توان و ظرفیت بومی بتوانیم وابستگی به اقتصاد نفتی را کم کنیم و این امر در بودجه سال های 98 و 99 مشهود است.

وی با اشاره به اینکه دشمنان قطع وابستگی به درآمدهای نفتی و خلاصی از اقتصاد نفت پایه را برای ما نمی خواهند، اظهارداشت: دشمنان و بدخواهان نظام قطعا از حرکت ما به سمت قطع وابستگی به درآمدهای نفتی و استقلال در اقتصاد ناخرسند بوده و درصدد کارشکنی در این رابطه برمی آیند که لزوم هوشیاری و برنامه ریزی مدون در این خصوص را نیاز داریم.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باورپذیری توان مندی مان در قطع وابستگی 50 درصد کار را حل می کند، گفت: همه امکانات لازم و بسترها و منابع انسانی مستعد و توانا برای قطع وابستگی بودجه مان به درامدهای نفتی وجود دارد اما اگر به مرحله باورپذیری این واقعیت مهم برسیم قطعا این موضوع محقق خواهد شد.

حجت الاسلام خدری در پایان لازمه تأمین مخارج و هزینه های جاری کشور را شناخت و معرفی منابع جدید درآمدزا عنوان کرد و یادآورشد: وابستگی به نفت باید کاهش یابد اما در این مسیر نباید در حوزه معیشت مردم خلل وارد شود، بنابراین تیم اقتصادی دولت باید تمام تمرکز خود را برای این موضوع به کار ببندد و دراین راه مجلس نیز همراهی های لازم را خواهد نمود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

معطل پُف فیل آمریکا نمی‌مانیم

جهت گیری نوین اقتصادی مجلس در گام دوم انقلاب اسلامی

ایران در ماجرای مین‌گذاری نفتکش عراقی نقشی ندارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha