نماینده مردم آمل و لاریجان:

اختیار بانک مرکزی در مقابل بانک‌ها، اختیار همراه با ضمانت اجرا نیست

اختیار بانک مرکزی در مقابل بانک‌ها، اختیار همراه با ضمانت اجرا نیست

به گزارش سراج24، عزت‌الله یوسفیان، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری و تحلیلی شمانیوز، با بیان اینکه آقای همتی کارنامه قابل قبولی در دوره ریاستش بر بانک مرکزی از خود نشان داده است، اظهار کرد: همتی با توجه به اختیاراتی که داشته، توانسته تا حدودی به وضعیت ارز سامان‌ ببخشد و اگر این اقدامات را انجام نمی‌داد، امروز وضعیت ارزی کشورنسبت به گذشته شرایط به مراتب بدتری داشت.

وی با اشاره به نقش آقای همتی در سامان بخشیدن به وضعیت بانک‌ها گفت: اختیار بانک مرکزی در مقابل بانک‌ها، اختیار همراه با ضمانت اجرا نیست.

نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با مقرراتی که در کشور وجود دارد، واقعاً نمی‌توان وضعیت بانک‌های کشور به خصوص بانک‌های خصوصی را سامان‌دهی کرد، مگر اینکه مقرراتی در مجلس و دولت تصویب شود و اختیارات بانک مرکزی را افزایش دهد تا بانک مرکزی از ضمانت اجرایی برخوردار باشد؛ در ععیر اینصورت بانک مرکزی نمی‌تواند در سامان‌دهی بانک‌ها موفق باشد.

یوسفیان ادامه داد: این ضمانت اجرا باید به‌نحوی باشد که اگر یک کدام از بانک‌ها به دستورالعمل‌های بانک مرکزی توجه نکرد، توانایی برخورد با بانک خاطی را داشته باشد، اما متأسفانه این شرایط در حال وجود ندارد.

وی ادامه داد: حتی برخی بانک‌ها آن‌قدر از قانون تخطی می‌کنند که گاهی اوقات جواب استعلام بانک مرکزی را نمی‌دهند؛ بنابراین اختیار بانک مرکزی در حوزه نظارت بر بانک‌ها محدود است. مثلاً احکام مدیران بانک‌های به خصوص دولتی‌ها از جای دیگر صادر می‌شود و در جای دیگری هم بر بانک‌ها نظارت می‌شود و همین مشکلات، دوگانگی‌هایی را به وجود می‌آورد که نمی‌گذارد بانک مرکزی به وظایفش درست عمل کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اما باز با این شرایط و با وجود برخی اختیارات محدود، آقای همتی عملکرد بسیار مطلوبی داشته است و انتظار داریم که اختیار ایشان بیشتر شود تا قدرت بانک مرکزی افزایش یابد.

یوسفیان درباره عوامل افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر گفت: اگر افزایش قیمت ارز با تصمیمات سیاسی همراه باشد، قابل کنترل است، ولی اگر افزایش ارز ناشی از گردش اقتصادی باشد، خطرناک است؛ یعنی باید یک کالایی صادر می‌شد تا از این طریق ارز وارد کشور شود، اما چنین عملی صورت نگرفت و همین مسئله منجر به کاهش ورود ارز به کشور می‌شود.

وی یادآور شد: افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر ریشه سیاسی ندارد؛ چون بانک مرکزی توانسته به خوبی تأثیر عوامل سیاسی بر قیمت ارز را خنثی کند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

باید به نکات رهبر انقلاب در بیانیه‌ی گام دوم عمل شود تا نتیجه‌ی آن در جامعه دیده شود

اگر سپاه نبود شر داعش تا اروپا می‌رسید و بسیاری از کشورها متلاشی می‌شدند

پیام مسلم راهپیمایی امسال این بود که ملت ایران، حساب اصل نظام را با مسببان مشکلات جدا می‌داند

0 نظر

ارسال نظر

capcha