نقاشی برای شهید؛

آزادنیا: شهید سلیمانی پهلوانی حقیقی‌ست که در عرصه انقلاب ظهور کرد

آزادنیا: شهید سلیمانی پهلوانی حقیقی‌ست که در عرصه انقلاب ظهور کرد

به گزارش سراج24، دبیر خانه هنر حماسی به مناسبت یادبود چهلمین روز شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی از اثر نقاشی هنرمند محمود آزادنیا رونمایی کرد.

محمود آزادنیا از نقاشان صاحب نام خراسانی در رابطه با این نقاشی اظهارداشت: شنیدن خبر شهادت حاج قاسم سلیمانی برای من بسیار تلخ بود و دوست داشتم کاری در حد توان خودم برای گرامی‌داشت جایگاه ایشان انجام دهم.

وی ادامه داد: دو روز بعد از شهادت سردار ایده و کلیت اثر در ذهن من شکل گرفت و در روز هفتم شهادت سردار، نقاشی کامل شد.

آزادنیا در رابطه با جزئیات این اثر هنری گفت: این نقاشی روی بومی با ابعاد یک و نیم در دو متر و با تکنیک رنگ روغن کار شده است و مضمونی حماسی دارد.

این نقاش افزود: اثر در فضایی سورئال اجرا شده است، که در آن چهره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی مصمم و قاطع نقاشی شده که بیانگر «اشداء علی‌الکفار» است و تصویری که باید از او در یادها بماند. در ادامه چهره شهید به کوه متصل شده که نماد ایستادگی و مقاومت است. همچنین سیمرغ که مضمونی عرفانی دارد و نشانه رسیدن جمع به وحدت است بر روی شانه‌های شهید آرام گرفته و در مقابل عظمت او کوچک به نظر می‌رسد.

همچنین آزادنیا تاکید کرد: حاج قاسم هیچ وقت فراموش نمی‌شود، به همین دلیل من برای ایشان از فعل گذشته استفاده نمیکنم.

وی افزود: تلاش داشتم تا او را پهلوانی حقیقی و نه افسانه‌ای معرفی کنم که ریشه در تاریخ و فرهنگ ایران دارد و در عصر انقلاب اسلامی ظهور کرده است، تا از یک‌سو مدافع دین و حرم اهل بیت‌علیهم‌السلام و از سویی دیگر مدافع شرف و عزت و امنیت کشور و منطقه باشد.

این نقاشی به سفارش دبیرخانه هنر حماسی حوزه هنری خراسان رضوی تولید و همزمان با یاد بود چهلم شهید حاج قاسم سلیمانی منتشر شده است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نقاشی چهره‌ شهدای مقاومت بر دیواره حریم حرم حضرت زینب(س) نقش بست +ویدئو

مسابقه نقاشی روز جهانی قدس در کرمانشاه برگزار می‌شود

جهادگر شهیدی که به حاج قاسم اقتدا کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha