حسن بهرام‌نیا:

دولت برای اجرای سیاست‌های گام دوم راهکار ندارد/ توجه به ظرفیت‌های داخلی صرفا در حد شعار بوده است

دولت برای اجرای سیاست‌های گام دوم راهکار ندارد/ توجه به ظرفیت‌های داخلی صرفا در حد شعار بوده است

حسن بهرام‌نیا عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با سراج24 در خصوص بیانیه‌ی گام دوم رهبر معظم انقلاب گفت: بخش‌هایی از بیانیه‌ی گام اول را مطالعه کرده‌ام. این گام را در چهل سال دوم باید جوانان بردارند. در گام اول انقلاب که چهل سال از آن گذشت ما قدم برداشتیم و امروز نوبت جوانان است. گام دوم در راستای گام اول است با این تفاوت که انرژی و شور بیشتری می‌طلبد و مختص جوانانی است که با دانش جدید و نوآوری‌های روز پیش می‌روند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: جوانان امروز باید با وجود تکنولوژی‌های جدید، ادامه‌دهندگان راه شهدا باشند و با نشاط و پویایی این راه را با قدرت یپش ببرند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت: در راستای تحقق موضوع رهایی اقتصاد از نفت، آن‌چنان که باید و شاید گامی برداشته نشده است. این هدف مشخص شده است و باید در مسیر اجرای آن قرار بگیریم. نفت یک منبع تجدید ناپذیر است و ما باید در مصرف این نعمت الهی توجه داشته باشیم.

وی بیان کرد: تا چند سال قبل مبنای بودجه‌ریزی ما بر پایه‌ی فروش نفت بود ولی امروز با توجه به بیانیه‌ی گام دوم و بر اساس تاکیدات صحیح رهبر معظم انقلاب در حال تلاش هستیم تا تکیه‌ی بودجه را بر آن کاهش دهیم. بودجه‌ی کشور باید بر پایه‌ی صادرات و مالیات ریخته شود. متاسفانه تا امروز در عملی کردن این موضوعات موفق نشده‌ایم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس عنوان کرد: دولت با کاهش وجوهات مواجه است که آن را با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی یا کسر از بودجه‌های عمرانی برطرف می‌کند. اقتصاد کشور باید با تکنولوژی و نوآوری و تکیه بر نیروهای توانمند و خلاق داخلی پویا شود. اگر در این راستا حرکت کنیم از موانع کسری بودجه عبور خواهیم کرد و از طرفی از وابستگی به فروش نفت هم رها خواهیم شد.

وی ادامه داد: ایجاد اشتغال، افزایش درآمد ارزی و مقابله با تکانه‌های اقتصادی از نتایج توجه به ظرفیت‌های داخلی است. در این مسیر هنوز قدم جدی برداشته نشده و صحبت‌ها پیرامون این موضوعات صرفا در حد شعار بوده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: دولت آن‌چنان که باید برای اجرای این سیاست‌ها مصمم باشد، جدی نیست و راهکار ندارد.

بهرام‌نیا گفت: درست است که طی گزارشاتی مطرح می‌شود که ما به واسطه‌ی صادرات برخی اقلام و کالاها درآمد ارزی داریم و نسبت به سال‌های گذشته این مقدار افزایش پیدا کرده است، اما این حد کافی نیست. با توجه به این‌که 7 درصد منابع دنیا را در اختیار داریم باید این منابع بالقوه را بالفعل کنیم و به این میزان از صادرات اکتفا نکنیم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر لزوم جلوگیری از فرارهای مالیاتی در کشور اظهار داشت: اگر دولت سقف فرار مالیاتی را کنترل کند و بر آن مدیریت داشته باشد، بخش زیادی از مشکلات بودجه‌ی ما حل خواهد شد و دیگر نیازی نیست که نیمی از تامین بودجه به فروش نفت وابسته باشد. این اقدام نیاز به یک عزم جدی در ارکان نظام به خصوص دولت دارد.

وی در پایان افزود: دستگاه‌های اجرایی تا حدودی به این موضوع وارد شده‌اند اما نتایج آن ملموس نیست.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

برگزاری سلسه همایش‌های گام دوم تبلیغ در شهرستان‌های آذربایجان شرقی

گام دوم انقلاب اسلامی با تداوم راه امثال شهید بهشتی (ره) ممکن است

تحول خواهی مکمل گام دوم انقلاب است

0 نظر

ارسال نظر

capcha