گزارش مردمی؛

مردم از بیانیه گام دوم انقلاب چه می‌دانند؟/ سیاست‌هایی که مسئولان شنیدند اما به آنها عمل نکردند

مردم از بیانیه گام دوم انقلاب چه می‌دانند؟/ سیاست‌هایی که مسئولان شنیدند اما به آنها عمل نکردند

به گزارش سراج24، حدود یک سال از ابلاغ سیاست های گام دوم انقلاب از سوی رهبر انقلاب می‌گذرد؛ عبور از چهل سالگی انقلاب و وارد شدن به 40 سال دوم آن حاکی از ریشه دواندن نظام جمهوری اسلامی و رسیدن به بلوغ است. قدم نهادن انقلاب با برکت اسلامی نیازمند راهبردهایی بود که این بار این راهبردها تحت عنوان سیاست‌های گام دوم انقلاب اسلامی توسط رهبر انقلاب مشخص شد.

این بیانیه خطاب به ملت ایران صادر شد و همین مساله حاکی از نقش مهم مردم در اجرا و به سرانجام رساندن اهداف مهم انقلاب اسلامی در سال های آتی است.

در همین راستا دیدگاه های مردم درباره اهمیت بیانیه گام دوم و نحوه عملیاتی کردن سیاست های آن با یکدیگر متفاوت است؛ حاجی آبادی یکی از فعالان عرصه رسانه در خصوص میزان اجرایی شدن سیاست های گام دوم در کشور طی یک سال گذشته معتقد است که نمی توان به صورت مطلق اعلام کرد که سیاست های گام دوم انقلاب در یک سال گذشته در کشور اجرا شده است یا خیر؛ چرا که عملکرد مردم و مسئولان در این خصوص متفاوت بوده است.

وی با بیان اینکه برخی از مسئولان در نهادهای نظامی و انقلابی بیشتر از سایر دستگاه ها دغدغه اجرایی شدن گام دوم را داشته اند و بر همین اساس برنامه ریزی هایی نیز در این خصوص انجام داده اند اما نهادها و سازمان هایی مانند مجلس، دولت و نهادهای دارای بروکراسی اداری از پرداختن عملی به این سیاست ها غافل شده اند.

این فعال رسانه با اشاره به وظایفی که در بیانیه گام دوم انقلاب به عهده مردم گذاشته شده است گفت: بیشتر وظایفی که در بیانیه گام دوم بر عهده مردم گذاشته شده است ناظر به وظیفه جوانان است که جوانان در قالب گروه های مختلف علمی، دانشجویی، جهادی و ... در این یک سال به میزانی که باید با مبانی، روشها و غایات سیاست نامه گام دوم آشنا نشده اند.
حاجی آبادی همچنین افزود: این تشکل ها و گروه های جوان در کشور به سهم خود اقدام به گفتمان سازی کرده اند اما این گفتمان سازی ناقص باز هم بسیار کامل تر از گفتمانی بود که دستگاه های دولتی و ... سعی در ارائه آن داشتند.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه مردم در اجرای گام دوم بیشتر موفق بوده اند یا مسئولان گفت: همانطور که در سوال قبل هم گفتم مسئولان تلاش خاصی برای حرکت در مسیر تبیین و تحقق گام دوم انقلاب نکردند اما مردم در برهه های مختلف در یک سال گذشته مانند حوادث آبان، تشییع حاج قاسم سلیمانی و ... نشان دادند که بیشتر از مسئولان دغدغه این نظام و انقلاب اسلامی را دارند.

مرتضوی نیا که اخیراً در یکی از ادارات دولتی مشغول به کار شده است در خصوص عملکرد یک ساله مسئولان و مردمدر اجرای گام دوم گفت: مسئولین تنها گامی که برداشتند این بود که با چشم اندازی که در بیانیه گام دوم وجود دارد کمی ترسشان از دشمن کاسته شده است و دیگر مانند گذشته باعث ایجاد نگرانی از آینده برای مردم نمی شوند.

وی در خصوص وظایف مردم برای تحقق گام دوم انقلاب هم گفت: هرکسی بر اساس توانایی های خود وظایفی هم بر عهده دارد؛ افراد مختلف در حوزه های مختلف می توانند پیشتاز تحقق اهداف گام دوم شوند اما سایرین که به گمان خود توانایی پیشتازی ندارند می توانند در این مسیر از گروه های پیشتاز در جامعه حمایت کنند.

مرتضوی با بیان اینکه تلاش مردم و مسئولان برای تحقق سیاست های گام دوم انقلاب اندک بوده عنوان کرد: اگرچه در یک سال گذشته عملاً کار بسیار زیادی در راستای تحقق سیاست های گام دوم انقلاب صورت نگرفته اما گام دوم بیانیه ای امیدبخش است که مطمئناً می تواند به عنوان یک چشم انداز در آینده به صورت جدی در نهادهای آموزشی و مدارس تدریس شده و منشا اصلاحات همه جانبه ای در کشور باشد.

امیر مینایی که به گفته خود چندین بار بیانیه گام دوم را مطالعه کرده است در توضیح این بیانیه اظهار داشت: این بیانیه کاملاً ایده آل تدوین شده ولی در قواره مسئولان فعلی کشور نیست.
وی در توضیح این موضوع گفت: مسئولان فعلی کشور توانایی تحقق بیانیه گام دوم را ندارند و از آنجایی که دلسوز مردم نیستند از این بیانیه هم در راستای رسیدن به امیال و اهداف خود بهره می برند.

این جوان 34 ساله که به گفته خود دو سال است کار خود را از دست داده در خصوص نقش مردم در عملیاتی شدن بیانیه گام دوم معتقد است: این روزها اولین دغدغه مردم تلاش برای رفع مشکلات معیشتی خودشان است و برای تأمین معاش خانواده خود، تلاششان را چندبرابر کرده اند در همین خصوص اگر در بیانیه گام دوم راه حلی برای معیشت خود بیابند قطعاً به آن عمل می کنند اما اگر آن را کاربردی ندانند طبیعی است که نسبت به آن بی توجه باشند.

مینایی با بیان اینکه در ظاهر بهره برداری زیادی از بیانیه گام دوم انقلاب شده است گفت: آنچه که مشخص است مسئولان از این به بعد روش جدیدی برای هزینه بودجه های خود پیدا خواهند کرد و با برگزاری همایش‌های بی فایده سعی در پر کردن گزارش کار خود در راستای بیانیه گام دوم انقلاب خواهند داشت اما عملاً مشکلی از مشکلات مردم حل نشده است.

وی در خصوص آینده بیانیه گام دوم انقلاب هم گفت: تا زمانی که روند مسئولان در اداره امور کشور همین باشد آینده این بیانیه روشن است؛ اگر مسئولان به وظایف خود درست عمل می کردند امروز شاهد این نابه سامانی ها نبودیم.

امیری یکی از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی است که به گفته خود در سال گذشته در کنار تحصیل در یک رشته انسانی به فعالیت های تولیدی هم پرداخته است؛ وی در خصوص بیانیه گام دوم انقلاب می گوید مسئولانی که دغدغه انقلاب را دارند بیانیه گام دوم را مانند یک دفترچه راهنما در مقابل خود قرار داده و بر اساس آن برنامه ریزی و عمل می کنند.

وی در ادامه یادآوری کرد: برخی مسئولان هستند که دغدغه انقلاب اسلامی و عزتمندی نظام را ندارند و بر اساس منافع شخصی خود به قدرت رسیده اند از همین جهت از این مسئولان توقعی نمی توان داشت که نسبت به بیانیه گام دوم انقلاب احساس مسئولیتی داشته باشند.

این دانشجوی مقطع تحصیلات تکمیلی با بیان اینکه در یک سال گذشته بهترین تبیین کننده بیانیه گام دوم خود رهبر انقلاب بودند، اظهار داشت: اگرچه مخاطب بخش زیادی از بیانیه گام دوم انقلاب مردم و جوانان بودند اما این نافی وظایف نخبگان جامعه در تبیین این بیانیه و ساده سازی آن برای مردم نمی شود.

امیری همچنین گفت: با یک نگاه کلی به این بیانیه متوجه شده ام که باید در مسیر تولید قدم بردارم و این راه پیشرفت کشور من است به همین جهت بدون توجه به رشته تحصیلی ام با همراهی چند نفر دیگر یک کار تولیدی راه انداخته ام که به نظرم هر کسی می تواند در جای خود در راستای اجرای بیانیه گام دوم انقلاب قدم مثبتی بردارد.

وی در پایان صحبت های خود هم گفت: مردم و مسئولان تلاش هایی در راستای بیانیه گام دوم انقلاب انجام داده اند اما بایستی بیشتر در این حوزه تلاش شود. استراتژی بسیار روزآمد است اما عمل کافی نیست.

نظری یکی دیگر از کسانی است که درباره بیانیه گام دوم انقلاب حرفهای شنیدنی دارد؛ وی در این خصوص اظهار کرد: بیانیه گام دوم انقلاب خطاب همه مردم به خصوص جوانان است که متاسفانه مسئولان فعلی انگیزه کافی برای اجرای گام دوم انقلاب ندارند.

وی در ادامه گفت: البته باید به این نکته توجه کرد که مسئولانی هستند که در جایگاه خود قرار ندارند و از همین جهت حتی اگر بخواهند هم نمی توانند این بیانیه را اجرا و عملیاتی کنند.
این شهروند معتقد است در یک سال گذشته تنها در حوزه تبلیغ این بیانیه اقداماتی صورت گرفته و هنوز عده زیادی از مردم هستند که اطلاع کافی از اهمیت و یا نقشه راه دهه پنجم انقلاب اسلامی ندارند.

نظری با بیان اینکه بیانیه گام دوم می تواند آینده کشور را بیمه کند عنوان کرد: مسئولان فعلی غالباً برای انجام کارهای اجرایی بسیار پیر هستند از همین جهت طبیعی است که تمرکز بیانیه گام دوم انقلاب بر روی جوانان است.

وحیدی یک کارشناس حوزه فناوری ارتباطات است که سالهاست با هم دانشگاهی های خود در این حوزه فعالیت می کند، وی در خصوص بیانیه گام دوم انقلاب و حرکت مسئولان در این مسیر گفت: مهمترین موضوعاتی که باید برای یک مدیر انقلابی ملاک قرار بدیم و حرکت آنها را در مسیر بیانیه گام دوم انقلاب بسنجیم  این سه کلمه خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی است.

وی در ادامه اضافه کرد: تا زمانی که مسئولان ما باور نداشته باشند که خودمان می توانیم کشور را بسازیم و دست از خودسازی می کشند، پس جامعه پردازی و تمدن سازی هم با مشکل مواجه خواهد شد.

این کارشناس حوزه فناوری اطلاعات همچنین بیان کرد: این مسئولان هستند که موتور محرک مردم خواهند بود تا نسبت به گام دوم انقلاب شناخت پیداکنند پس اگر شناخت حاصل نشود اجرای آن توسط مردم هم کند خواهد شد و در نتیجه آینده روشنی نمی‌توان برای این بیانیه تصور کرد.

گفتگو پیرامون بیانیه گام دوم انقلاب با مردم نشان می دهد که اگرچه مردم خود را برای اجرای این بیانیه مسئول می‌دانند و حتی در مواردی از آن بهره جسته اند اما در نهایت چشم آنها متوجه حرکت مسئولان در این زمینه است.

اگرچه مردم از عملکرد مسئولان در زمینه های مختلف راضی نیستند و این عدم رضایت در خصوص پیگیری بیانیه گام دوم بیشتر به چشم می خورد اما امید به سیاست های کلی کشور و برنامه ریزی‌های کلان انقلاب اسلامی همواره وجود داشته و مشکلات فعلی نتوانسته مردم را از این مسیر منحرف کند.

در شرایطی که نخبگان و خواص جامعه بیانیه گام دوم را از روی کاغذ به متن جامعه انتقال ندهند نمی توان از مردم انتظار داشت که در این مسیر حرکت کنند.

از طرف دیگر رفتار ناامیدانه برخی از مسئولان در اداره کشور باعت افزایش حس ناامیدی مردم شده است اما نکته مثبت و قابل توجه در این میان این است که غالب مردم خود را در قبال کشور و اتفاقاتی که در آن رخ می دهد مسئول دانسته و روحیه مطالبه گری خود از مسئولان را از دست نداده اند.

بیانیه گام دوم انقلاب به عنوان یک دستورالعمل میان مردم پذیرفته شده است اما از آنجایی که برای مردم ملموس و عینی نشده است نسبت به آن در یک سال گذشته آگاهی جامع و کاملی میان گروه های مختلف مردمی به وجود نیامده است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

فیلم/اولین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیش بینی رهبر انقلاب

جبهه‌ی عدل و حق با این توان و آرایش الهی به پیروزی‌های بزرگ دست خواهد یافت

حجت الاسلام والمسلمین ممدوحی عالمی انقلابی و وارسته بودند

0 نظر

ارسال نظر

capcha