سید رضا میرزائی:

هنوز برنامه‌ای برای تحقق گام دوم انقلاب ریخته نشده است/ ریل‌گذاری اصلی برای تحقق گام دوم انقلاب بر عهده مجلس است

هنوز برنامه‌ای برای تحقق گام دوم انقلاب ریخته نشده است/ ریل‌گذاری اصلی برای تحقق گام دوم انقلاب بر عهده مجلس است

سید رضا میرزائی کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با سراج24 درباره‌ی دستاوردهای مدیران کشور در اجرای برنامه‌های اقتصادی گام دوم انقلاب گفت: اگر عملکرد مجریان در گام اول انقلاب به خوبی انجام می‌گرفت، رهبر معظم انقلاب هیچگاه گام دوم را ارائه نمی‌کردند. کاستی‌هایی که در گام اول برطرف نشده و نکات مهم اقتصادی که از آن‌ها غفلت شده است در بیانیه گام دوم به صورت کاملاً واضح بیان شده و با اجرای گام دوم کاستی‌های گام اول نیز برطرف می‌شود.
وی با تأکید بر لزوم اجرای اقتصاد مقاومتی عنوان کرد: سال‌هاست که یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های اقتصادی رهبر انقلاب و برخی از کارشناسان اقتصادی کشور موضوع اقتصاد مقاومتی است که متاسفانه به آن بی‌توجهی شد و از همین جهت در گام دوم انقلاب بیشتر از قبل روی آن تأکید شده است.

این کارشناس با بیان این‌که محوریت اقتصاد در گام دوم جوانان در کشور هستند یادآوری کرد: یکی از مهم‌ترین نکاتی که در گام دوم به آن پرداخته شد بنگاه‌های اقتصادی زودبازده و مشاغل خانگی تولیدی بود که در همین راستا اساساً از سوی متولیان برنامه‌ای برای تحقق مبانی اقتصادی گام دوم انقلاب صورت نگرفته است.

وی ضمن بیان این‌که اگر اقدامی در مسیر گام دوم صورت گرفته شخصی و انفرادی بوده خاطرنشان کرد: اگر بیانیه‌ی گام دوم در زمینه اقتصادی به ویژه اشتغال، پیگیری می‌شد می‌توانستیم شاهد اتفاقات مهمی در عرصه‌ی تولید در سراسر کشور باشیم اما امروز متولیان امر خود را کنار کشیده‌اند.

این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به فعالیت جهادی بسیجیان در عرصه‌ی مشاغل خانگی بیان کرد: مشاغل خانگی یکی از راه‌های برون‌رفت از مشکلات اقتصادی هم برای خانواده‌ها و هم جامعه است که در بیانیه‌ی گام دوم نیز به رونق آن اشاره شده اما در حال حاضر تنها گروه‌های جهادی بسیجی هستند که مشاغل خانگی را به مردم کشور معرفی و برای توسعه این مشاغل به آن‌ها کمک می‌کنند.

میرزائی ضمن بیان این‌که گام دوم انقلاب هنوز وارد مرحله‌ی اجرا نشده است اظهار داشت: در یک مورد شاهد بودیم فعالیت مشاغل خانگی توانست باعث از بین رفتن تهدید امنیت غذایی مردم در زمینه‌ی گوشت شود و یا بافت تابلو فرش و ارائه این محصولات به تاجران خارجی باعث ارزآوری گسترده برای کشور شد.

وی در ادامه افزود: یک ماهی اوزون‌برون حدود یک و نیم سال می‌تواند خاویار تولید کند که در صورت صادرات این محصول ارزش و آورده ارزی آن بسیار بیشتر از صادرات نفت است. سالانه می‌توان چندین هزار تن خاویار صادر کرد که به تنهایی چندین برابر یک محموله‌ی نفتی می‌تواند به کمک اقتصاد کشور بیاید و همه‌ی این موارد با تحقق سیاست‌های گام دوم اقتصادی به نتیجه می‌رسد.

این کارشناس مسائل اقتصادی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که علت عدم اجرای سیاست‌های اقتصادی گام دوم ناشی از کم‌کاری کدام دستگاه یا متولیان در کشور است گفت: اگر بخواهیم به مردم توجه کنیم باید اقتصاد را مردم‌محور کنیم؛ تحریم‌ها اگرچه سخت هستند اما می‌توانستیم با اجرای گام دوم انقلاب در یک سال گذشته از تحریم‌ها به راحتی عبور کنیم.

میرزائی در ادامه افزود: بیانیه‌ی گام دوم انقلاب قانون بوده و برای همه‌ی مسئولان لازم‌الاجرا است. در کنار دولت که وظیفه اجرای سیاست‌های گام دوم انقلاب را دارد، مجلس نیز متولی اصلی پیگیری و رفع خلأهای قانونی برای تحقق سیاست‌های گام دوم انقلاب است.

وی هم‌چنین گفت: دولت و نقش آن برای اجرای سیاست‌های گام دوم انقلاب بسیار پراهمیت است اما ریل‌گذاری اصلی با وضع قوانین بر عهده‌ی مجلس است و باید در وهله‌ی اول از مجلس سوال کرد که چرا نمایندگان مجلس فعلی دغدغه‌ی اجرای سیاست‌های گام دوم انقلاب را نداشتند.

این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به نزدیکی زمان انتخابات عنوان کرد: بر کسی پوشیده نیست که مجلس فعلی نتوانست آن‌گونه که باید مطالبه صحیحی از دولت داشته و یا پیگیر تحقق سیاست‌های اقتصادی گام دوم انقلاب باشد اما اکنون زمان انتخابات است و مردم می‌توانند با انتخابی صحیح، افرادی را که دغدغه‌ی مردم و مشکلات آن‌ها را دارند انتخاب کنند.

وی ادامه داد: اگر کسانی که به عنوان نماینده مردم وارد مجلس می‌شوند بر اساس فرموده‌های رهبر معظم انقلاب دارای ایده‌های نو باشند طبیعتاً می‌توانند راهکارهای عملی برای اجرای سیاست‌های اقتصادی گام دوم را شناسایی و برای افزایش سرعت رسیدن به این اهداف در کشور قوانین لازم را وضع کنند.

میرزائی با تأکید بر این‌که دولت هم نقش مهمی در تحقق سیاست‌های اقتصادی گام دوم انقلاب دارد تصریح کرد: دولت پیشگام اجرای این سیاست‌ها بوده اما اگر مجلس قوی باشد حتی اگر دولت نخواهد می‌تواند با ابزارهای قانونی که در دست دارد دولت را برای اجرای قوانین کشور به خط کند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

برگزاری سلسه همایش‌های گام دوم تبلیغ در شهرستان‌های آذربایجان شرقی

گام دوم انقلاب اسلامی با تداوم راه امثال شهید بهشتی (ره) ممکن است

تحول خواهی مکمل گام دوم انقلاب است

0 نظر

ارسال نظر

capcha