اقتصاد دانش‌بنیان با فکر و خلاقیت جوانان گره خورده است/ جایگاه دانش و پژوهش در گام دوم انقلاب

اقتصاد دانش‌بنیان با فکر و خلاقیت جوانان گره خورده است/ جایگاه دانش و پژوهش در گام دوم انقلاب

به گزارش سراج24، داراب ظفری، با بیان اینکه بیانیه گام دوم انقلاب را به دقت مطالعه کرده‌ام، گفت: مطالبات رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم برای کار در پارک علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان بسیار کارآمد بوده و مرتبط با نسل جوان است.

معاون پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته و مقام معظم رهبری برای تشکیل یک چشم‌انداز دقیق در جهت ادامه راه، این بیانیه را صادر کردند؛ ایشان تبیینی از گذشته و تجربیات انقلاب داشته و این تجربیات را چراغ راه آینده دانستند.

شعارهای انقلاب اسلامی، غنی، استوار و انعطاف‌پذیر

وی با بیان اینکه هر انقلابی بر اساس یک سری مبانی شکل می‌گیرد که اگر این مبانی دارای استواری، انعطاف‌پذیری و غنای لازم باشد، در حین فراز و فرودهایی که دارد، سقوط نمی‌کند، خاطرنشان کرد: خوشبختانه شعارهای انقلاب اسلامی بر این مبانی استوار است.

ظفری عنوان کرد: زمانی تجربیات گذشته برایمان ارزشمند خواهد بود که فهم دقیقی از آن داشته باشیم.

معاون پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری ادامه داد: بعد از انقلاب اسلامی، ضمن برخورداری از ظرفیت‌های بسیار، با چالش‌هایی نیز مواجه بودیم، لذا باید به درستی از ظرفیت‌ها استفاده و به چالش‌ها پاسخ داده می‌شد.

وی با تأکید بر اینکه جوانان باید بدانند که شرایط قبل از انقلاب چه بود، چگونه انقلاب شکل گرفت، چه ظرفیت‌ها و چالش‌هایی وجود داشت و اکنون باید چه اقداماتی انجام شود، افزود: پیروزی انقلاب اسلامی در شرایطی اتفاق افتاد که با میراث فاسد پهلوی رو به رو بودیم، قدرت‌های بزرگ مقابل ما بودند و یک الگوی عملی نظام اسلامی نداشتیم، بنابراین باید طرحی مبتنی با اندیشه‌های دین اسلام طراحی می‌کردیم.

گذر از بحران‌ها با اتکا به توان داخلی و مدیریت جهادی

ظفری تصریح کرد: با مدیریت جهادی و با اتکا به باورهای داخلی، حوادث و مشکلات را پشت سر گذاشتیم.

معاون پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه این ۴۰ سال انقلاب اسلامی برکات زیادی داشته است، گفت: پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه توسعه عمرانی، شرکت‌های دانش‌بنیان، سلول‌های بنیادی، فناوری نانو، صنایع دفاعی و زیست فناوری در این ۴ دهه داشته‌ایم.

وی بیان داشت: رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم ابزارها و سرفصل‌هایی را بیان کردند که توجه به این سرفصل‌ها و استفاده از ابزارها ما را در پیمودن مسیر آینده و توسعه مبتنی بر اندیشه‌های اسلام راهنمایی می‌کند.

ظفری اضافه کرد: یکی از مهمترین ابزارهای گام دوم انقلاب که برای پارک علم و فناوری نیز حائز اهمیت است، جوانان هستند، برخی افراد به ثروت، پول و اموال جوانان نگاه می‌کنند در حالیکه در اقتصاد دانش‌بنیان به اندیشه، فکر و خلاقیت جوان دقت می‌شود.

ابزار توسعه کشور تولید دانش است

معاون پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری اصلی‌ترین ثروت برای توسعه کشور را انسان خلاق، توانمند، مبتکر و تولیدکننده دانش دانست و افزود: پارک علم و فناوری باید بسترها را برای جوانان فراهم کند تا بتوانند آموخته‌های خود را در سطوح مختلف به کار بگیرند، فارغ‌التحصیلان پذیرفته شده در پارک علم و فناوری دارای ایده خلاق هستند که باید تجاری‌سازی شود.

وی ادامه داد: این سازمان، مشاوره‌ها و آموزش‌هایی در سطح عالی برای این افراد انجام داده و از طرق مختلف همچون انعقاد تفاهم‌نامه با بنیاد برکت، راه‌اندازی صندوق شکوفایی و نوآوری و رایزنی با بانک‌ها، زمینه دریافت تسهیلات و کمک‌های مالی را فراهم کرده است.

ظفری یادآور شد: در آموزه‌های دینی، والاترین جایگاه به دانش و دانایان تعلق دارد، یکی از محورهای بیانیه گام دوم انقلاب نیز توجه به علم و دانش و پژوهش است.

معاون پارک علم و فناوری در پایان اظهار داشت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، در چهارمحال و بختیاری تنها یک دانشکده محدود وجود داشت و همه پیشرفت‌ها و توسعه‌های علمی مربوط به بعد از انقلاب است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha