نماینده مردم ابهر:

دولت باید یارانه افراد غیر نیازمند را حذف کرده و آن را در اختیار افراد نیازمند قرار دهد

دولت باید یارانه افراد غیر نیازمند را حذف کرده و آن را در اختیار افراد نیازمند قرار دهد

به گزارش سراج24، محمد عزیزی نماینده مردم ابهر در مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب افزود: دولت اختیار قانونی برای این کار را داشت اما انجام نداد مثل این مسئله بنزین که دولت مطابق قانون اختیار داشت به صورت پلکانی هرسال قیمت بنزین را مقداری بالا ببرد تا به قیمت متعادل برسد ولی یکباره و یک شبه 300 درصد قیمت آن را گران کرد؛ البته تصمیم درست بود اما نحوه اجرا عاقلانه نبود.

وی ادامه داد: بهتر از این شیوه می شد کار را انجام داد، مثلا به صورت سالیانه با شیبی مناسب می شد قیمت را به تدریج بالا برد که متاسفانه این تدبیر توسط دولت انجام نشد و به یکباره شاهد افزایش ناگهانی قیمت بنزین بودیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس خاطرنشان کرد: دربحث یارانه ها هم معتقدیم دولت باید این جرأت را داشته باشد که بیاید یارانه افراد غیر نیازمند را حذف کرده و آن را در اختیار افراد دهک های پائین و نیازمند جامعه قرار دهد، پر واضح است اختصاص 200 هزارتومان به یک خانواده تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی برای مخارج یک ماه آنها کافی نیست یعنی روزانه حدود هفت هزار تومان حتی کفاف هزینه نان روزانه را نمی دهد.

سوبسید بنزین بیشتر از بودجه عمرانی کشور است

عزیزی با بیان اینکه با وجود گران شدن بنزین هنوز کاهش محسوسی در مصرف آن در جامعه دیده نمی شود، گفت: امروز قیمت تمام شده بنزین برای کشور لیتری 9 هزار تومان است البته تا همین چندی قبل که بنزین لیتری 1000 تومان عرضه می شد. اگر روزانه 100 میلیون لیتر مصرف بنزین کشورباشد و رقم یارانه اختصاص داده شده به آن را در این رقم ضرب کنیم حدود 300 هزار میلیارد تومان یارانه بنزین می شود در صورتی که میزان بودجه عمرانی کشور امسال 50 هزار میلیارد تومان است که حتی 20 درصد از آن نیز محقق نشده است.
وی اضافه کرد: این یعنی ما سالانه 10 تا 15 هزارمیلیارد تومان خرج عمران کشورو نگه داشت و کارهای جدید عمرانی می کنیم آن وقت سالانه 280 تا 300 هزار میلیارد تومان یارانه بنزین می دهیم که بعضا هم افراد تک سرنشین در خیابان ها تردد می کنند.

نابسامانی در ناوگان حمل و نقل عمومی

نماینده مردم ابهر درمجلس شورای اسلامی با انتقاد از وضعیت نابسامان حمل و نقل عمومی، اظهارداشت: قبول داریم اوضاع حمل و نقل عمومی خوب نیست، در استاندارد دنیا برای هر 300 متر پیاده روی رسیدن به یک ایستگاه مترو، اتوبوس یا تاکسی تعبیه شده که در کشور ما این گونه نیست و شبکه مترو و اتوبوس و تاکسی ما نمی تواند پاسخگوی حجم بالای تردد عمومی مردم باشد.

وی افزود: از طرفی هم شهرداری نتوانسته خدمات خود را گسترش دهد چون یارانه های سنگینی برای اقلامی مثل بنزین و غیره می دهیم، لذا دولت آقای روحانی در4 سال دوم خود که دیگر به دنبال رأی آوری نبود باید جرأت یک جراحی اقتصادی انتحاری را برای بهبود شرایط فعلی به خود می داد.

هوای جیب مردم را داشته باشیم!

عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس درادامه گفتگوی خود با خبر24 با بیان اینکه یک رئیس جمهور با جرأت نیازداریم تا دست به یک جراحی اتحاری در حوزه اقتصاد بزند، گفت: البته باید دراین جراحی باید حواسمان به جیب مردم باشد و جراخی سفره مردم را خالی نکند.

عزیزی تصریح کرد: ما بنزین را جراحی کرده و گران کردیم و گفتیم قیمت اجناس افزایش نمی یابد، مگر می شود؟! این گونه نیست. لذا دولت باید روی ترمیم حقوق ها کار کند، سالانه 1200 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان می دهیم، اگر قصد آزادسازی این را داریم ابتدا باید فکری برای جیب مردم بکنیم، البته اگر آزادسازی انجام نشود الگوی مصرف مان هم درست نخواهد شد.

با مردم صادقانه و شفاف حرف بزنیم

نماینده مردم ابهر درمجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه همیشه صداقت و شفافیت با مردم نتیجه مطلوبی به همراه دارد، یادآورشد: اگر با صداقت و شفافیت با مردم صحبت کرده و کارهایمان را توضیح دهیم و مردم بدانند که مثلا ما روزانه 100 میلیون لیتر بنزین با ماشین هایمان می سوزانیم اما درکشورهمجوارما ترکیه با تعداد ماشین بسیار بیشتر از ما حتی یک پنجم این میزان مصرف بنزین ندارند، مردم قبول کرده و برای اصلاح همراهی می کنند پس باید با آمار و ارقام درست برای مردم شفاف سازی کرد.
عزیزی اضافه کرد: مردم باید قطعی بدانند کاری که صورت می گیرد به نفع کشورشان است. باید به سمت الگوی صحیح مصرف جهانی حرکت کنیم، درکشورهای پیشرفته بنزین به پول ما لیتری 13 هزار تومان است اما حقوق هایشان هم به پول ما حدود 50 میلیون تومان است.

الگوی مصرف مان مشکل دارد

این نماینده مجلس ادامه داد: این مسئله باید برای مردم حلاجی شود چون مردم ما دوست دارند مثل اروپایی ها زندگی کنند و حق و حقوق های شان تأمین شود اما الگوی مصرف مان مشکل دارد، عمده ماشین های ما تک سرنشین هستند، در فصل زمستان آنقدر انرژی مصرف می کنیم که مجبوریم برای تهویه و خنک شدن درها و پنجره ها را باز کنیم واین ها رفتار درستی نیست.

وی افزود: در اروپا در این فصل هنگام خواب حتما لباس مناسب گرم و زمستانی می پوشند تا از هدر رفت انرژی جلوگیری شود اما در مقابل مصرف انرژی درکشورما بالاترین و بدترین حجم مصرف را داراست. اینها باید در رسانه ملی و مطبوعات فرهنگ سازی شده و آموزش داده شود تا طی دوره ای 10 تا 15 ساله روند اصلاح الگوی مصرف را درکشور شکل داده و خداقل آیندگان مان از این وضعیت بهره مند گردند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

جبهه‌ای متحد برای مقابله با جریان «تحریف» تشکیل شود

«جهش تولید» با استفاده از ظرفیت جوانان محقق می‌شود

آیا با گرم شدن هوا ویروس کرونا از بین می‌رود؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha