یادداشت؛

بالاخره کرونا ما را می‌کشد یا نه؟

بالاخره کرونا ما را می‌کشد یا نه؟

سراج24، امیر محمد بهامیر/ روزهای گذشته جهان در تب و تاب خبرهای ارسال شده از کشور چین قرار گرفت. خبرهایی نگران‌کننده از قرنطینه کردن شهرهای چین که هر کدام ده‌ها میلیون جمعیت دارد. خبرهایی که انگار بازنمایی فیلم‌های هالیوودی است که در آن‌ها شهرها به خاطر ویروس‌های خطرناک قرنطینه می‌شوند و مردم یک به یک در انتظار مرگ هستند. ویروس کرونا نامی است که این روزها مو بر تن همگی سیخ می‌کند، ویروسی که احتمالا اگر به آن مبتلا شوید در کسری از ثانیه خواهید مرد. انگار که مثلا سکته قلبی کنید، هرچند که سکته قلبی هم شما را در کسری از ثانیه نمی‌کشد.

اما واقعیت چیست که ویروس کرونا و وضعیت آن در چین تا به این حد خطرناک جلوه کرده است. تقریبا از حدود ده روز پیش افکار عمومی جهان درگیر مسئله‌ی ویروس ناشناخته کرونا شده است. البته این ویروس آنچنان ناشناخته نیست و اطلاعات زیادی درباره این ویروس موجود است، ولی تا به حال برای آن واکسنی تولید نشده و این ویروس به علت عدم شیوع گسترده‌ی خود - که از سال 2012 کشف شد - ناشناخته تلقی می‌شود. واکنش بسیار عجیب و سخت چین از همان روزهای ابتدایی درباره این ویروس که به قرنطینه شدن شهر ووهان چین منجر شد جرقه هایی از اتفاقات عجیب و غریب این روزهای جهان را رقم زد. از آمارهای عجیبی که میزان مبتلایان و مرگ آن‌ها را مخابره می‌کرد تا فیلم‌هایی از افتادن انسان‌ها بر روی زمین که ناشی از ابتلا به این ویروس بود همگی فضای مجازی جهان را پر کرد.

اما چرا می‌گویم عجیب است؟ بیایید نگاهی به وضعیت این بیماری بیاندازیم. این ویروس از راه تنفس و هوا قابلیت سرایت به افراد را دارد. به همین دلیل ویروس‌هایی که قابلیت انتشار از طریق سیستم تنفسی را دارند به عنوان ویروس‌های با قابلیت شیوع بالا در نظر گرفته می شوند، همچون ویروس کرونا. تا به این لحظه که این مطلب را می نویسم آمار مبتلایان به این ویروس حدود 20 هزار نفر است و تعداد افرادی که بر اثر این بیماری مرده اند تعداد 425 نفر. با یک محاسبه ساده می‌توانیم بفهمیم که میزان مرگ و میر این ویروس در ده روز گذشته 2 درصد است!
این آمار کمی عجیب به نظر می‌رسد که مرگ و میر ویروس کرونا تنها 2 درصد است و این در حالی است که ویروس آنفولانزای خوکی در زمان شیوع خود میزان مرگ و میری 10 درصدی را از خود نشان داده است؛ یا ویروس سارس که درصد مرگ و میر آن در هشت ماه، 11 درصد بود. یا مثلا ویروس ابولا 50 درصد و ویروس زیکا در بهترین شرایط 70 تا 90 درصد باعث مرگ و میر می‌شود. حتی کرونا میزان سرایت پذیری کمتری نسبت سایر ویروس‌ها از جمله سرخک، آبله، فلج‌اطفال، اوریون و اچ آی وی دارد.

آمارها نشان می‌دهد که کرونا آن‌چنان خطرناک نیست و در واقع این ویروس به تنهایی کشنده نیست و داشتن بیماری‌های پیش‌زمینه است که منجر به مرگ و میر می‌شود. یعنی یک انسان سالم در صورت ابتلا به این ویروس در بدترین حالت ممکن یک ماه بستری خواهد شد. در حالی که ویروس آنفولانزای خوکی باعث مرگ انسان‌های سالم نیز می‌شود.

حال سوال اصلی اینجاست که چه اتفاقی در جهان در حال وقوع است که ویروس کرونا این‌‎چنین باعث نگرانی و حتی اعلام وضعیت فوق العاده‌ی سازمان بهداشت جهانی شده. وضعیتی که در ده سال گذشته شش بار اتفاق افتاده و سه مورد آن برای خطرناک‌ترین ویروس‌های جهان از جمله ابولا و زیکا بوده است.

پوشش عجیب رسانه‌ای در غرب و هم‌چنین اظهارات وزیر بازرگانی ایالات متحده که این ویروس به نفع آمریکا است یا گمانه‌زنی‌هایی از سلاح بیولوژیک بودن ویروس کرونا، کمی نگاه به این بیماری را با رمز و راز همراه کرده است. پرداختن رسانه‌های داخلی به این بیماری بحث را عجیب‌تر نیز می‌کند. پوشش لحظه‌ای و اعلام تعداد دقیق مرگ‌ و میر و ... از مواردی است که در رسانه‌های فارسی نیز دیده می‌شود. وضعیت فضای مجازی به مراتب بدتر است، پخش کلیپ‌های عجیب از شهر ووهان چین به همراه عکس‌هایی که از وضعیت بیمارستان‌ها و مردم منتشر می‌شود، قضیه را عجیب تر نیز می‌کند. تا جایی که اطلاع داریم چین یکی از کنترل‌شده‌ترین سیستم‌های اینترنتی جهان را دارد و پخش شدن این حجم از کلیپ‌ها و عکس‌ها از وضعیت این بیماری در فضای مجازی با توجه به این‌که چین به راحتی می‌تواند یک شهر ده میلیون نفری را قرنطینه کند، باز هم به شک‌های ما اضافه می‌کند. نگاهی به رسانه‌ها و شبکه‌های فارسی‌زبان و البته خارجی و نحوه پوشش اخبار نشان می‌دهد که ویروس کرونا بیش از آن‌که در واقعیت تلفات بگیرد در عرصه رسانه تلفات می‌گیرد.

این روزها اگر چینی باشید احتمالا باید خود را بدبخت‌ترین انسان زمین بدانید. این نگاه در روزهایی گذشته در تمامی جهان به‌خصوص رسانه‌ها بسیار مشهود است. نگاهی که کاملا تعصب گرایانه و نژادپرستانه علیه مردم کشور چین است. قبول داریم که ویروس کرونا بیماری تقریبا خطرناکی است و باید موارد بهداشتی که جزو پایه‌ای ترین موارد در مواجهه با همه بیماری‌هاست را رعایت کنیم ولی این ویروس و خطرناک جلوه دادن بیش از حد آن، چیزی فراتر از واقعیت است.

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط

معطلی واکسن پشت سد FATF بهانه ی دولت لیبرال/بر سر سلامت ایران قمار شد

پشت پرده ماجرای ممنوعیت واردات واکسن چیست؟

واردات واکسن به ایران آزاد است

0 نظر

ارسال نظر

capcha