محمدعلی پورمختار:

حاکم شدن مسائل غیرضروری در دستگاه‌های اجرایی آفتی است که موجب غفلت از اجرای بیانیه‌ی گام دوم می‌شود

حاکم شدن مسائل غیرضروری در دستگاه‌های اجرایی آفتی است که موجب غفلت از اجرای بیانیه‌ی گام دوم می‌شود

محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با سراج24 درباره‌ی بیانیه‌ی گام دوم رهبر انقلاب اسلامی گفت: این بیانیه را چندین بار خوانده و تحلیل کرده‌ام. جلسات متعددی برای بررسی ابعاد مختلف آن برگزار کردیم و ابعاد حقوقی آن را به طور دقیق مورد مطالعه قرار دادیم.

وی افزود: این بیانیه نقشه‌ی راه کشور در چهل سال دوم است. همه‌ی مسئولان کشور در همه‌ی دوره‌ها باید به عنوان یک ضرورت این بیانیه را اجرا کنند تا به اهداف عالی خود برسیم.

عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس اظهار داشت: عدالت یکی از موارد بااهمیتی است که رهبر انقلاب در این بیانیه بر آن تاکید کرده‌اند و این عدالت محدود به یک بعد نیست. عدالتی که رهبر انقلاب در بیانیه به آن اشاره می‌کنند شامل برقراری این اصل در همه‌ی زمینه‌ها و در همه‌ی مراکز و نهادهاست. باید روش‌های اجرایی رسیدن به این موضوع توسط مجلس، دولت و قوه‌ی قضائیه تبیین و عملی شود.

این نماینده‌ی مجلس درباره‌ی عملکرد کمیسیون حقوقی مجلس در زمینه‌های مرتبط با بیانیه تصریح کرد: جلسات زیادی برای بررسی و تبیین مفاد بیانیه برگزار شده است تا ابعاد آن به خوبی شناخته شود. با هم‌فکری‌های صورت گرفته طی این جلسات، وظایف بخش‌ها و نهادهای مختلف تعیین شد.

وی ادامه داد: شناخت این بیانیه بسیار بااهمیت است. برگزاری همایش‌ها، ارائه‌ی مقالات و برگزاری جلسات متعدد از جمله کارهایی است که طی این سال انجام شده اما تنها در همین حد بوده است و باید نتایج این جلسات را عملی کرد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس درباره‌ی فعالیت‌های انجام شده در راستای عملی کردن بیانیه‌ی گام دوم بیان کرد: یکی از کارهایی که مجلس در این زمینه انجام داده است این است که قانون مبارزه با فساد را تصویب کرد و اجرای اصل 49 را اصلاح کرد. هم‌چنین با گذشت کمتر از یک ماه از انتصاب آقای رئیسی به ریاست قوه‌ی قضائیه، او قانون مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی بر ثبت اموال مسئولان و کارگزاران را اجرایی کرد. این موارد گام‌های خوبی برای عملی کردن تنها بخشی از بیانیه‌ی گام دوم انقلاب بود اما تنها این موارد کافی نیست و باید به همه‌ی ابعاد این بیانیه توجه ویژه شود.

وی در ادامه گفت: نباید نگاه احساسی به اجرای بیانیه داشته باشیم. رهبر معظم انقلاب فرموده بودند که برای تهیه‌ی این بیانیه بسیار وقت گذاشته‌اند و زحمت کشیده‌اند. به همین جهت ما هم باید ابعاد این بیانیه را به طور دقیق بررسی کنیم و بشناسیم و راهکارهای موثری از آن استخراج کنیم.

این نماینده‌ی مجلس خاطر نشان کرد: ما در سال‌های ابتدایی اجرای بیانیه هستیم و نیاز داریم تا زمینه را برای تحقق آن فراهم کنیم. در این راستا باید ساختاری برای آن ایجاد شود. این ساختار می‌تواند یک کمیسیون ویژه در مجلس و یک معاونت ویژه در دولت یا قوه‌ی قضائیه باشد. هم‌چنین باید سرعت فراهم کردن این شرایط را بیشتر کنیم.

پورمختار در پایان گفت: حاکم شدن برخی مسائل غیرضروری در دستگاه‌های اجرایی آفتی است که موجب غفلت از اجرای این امر مهم می‌شود. رسانه‌ها باید پیگیر این موضوع باشند تا اجرای بیانیه به جریان بیفتد و مسئولان متوجه این موضوع مهم شوند و آن را به فراموشی نسپرند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

فیلم| کلید کار در مدرسه است نه دانشگاه!

فیلم| انحراف علم از هویت تمدنی یا دانشگاه غربی و دانشمند غرب زده

موشن گرافیک| تحولاتی که از ابتدای قرن ۱۵ شمسی در ایران شاهد خواهیم بود!

0 نظر

ارسال نظر

capcha