دکتر رویوران:

هیچ فلسطینی طرح معامله قرن را نمی‌پذیرد

هیچ فلسطینی طرح معامله قرن را نمی‌پذیرد

به گزارش سراج24، دکتر رویوران استاد دانشگاه و تحلیلگرمسائل خاورمیانه درگفتگو با خبرنگار خبر24 با بیان اینکه طرح ترامپ مشکلاتی بسیاری را برای منطقه در بر خواهد داشت، گفت: در طرح معامله قرن طرف دومی وجود ندارد لذا این معامله عملا نمی تواند سر بگیرد.

وی با اشاره به اینکه معامله قرن در واقع یک بیانیه سیاسی در حمایت از رژیم غاصب صهیونیستی است، اظهارداشت: این طرح در حقیقت برای حل مشکل سیاسی ترامپ و و نتانیاهو است؛ ترامپ پائیز سال آینده درآستانه انتخابات بوده و در مسیر انتخابش مشکلات فراوانی را پیش رو دارد و نتانیاهو نیز نیازمند حمایت سیاسی در شرایط بحرانی اخیرش هست لذا این طرح تنها بیانیه سیاسی برای برون رفت از مشکلات این دو شخص به شمار می رود.

کسی مشتری 50 میلیارد دلارشان نیست

این کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا با بیان این که حکام مرتجع منطقه پشتیبان طرح معامله ترامپ هستند، خاطرنشان کرد: متاسفانه دراجلاس بحرین به دستور آمریکا کشورهای عرب مرتجع 50 میلیارد دلار جمع کردند و اعلام کردند هرفلسطینی حاضر به فروش آرمان فلسطین شود حاضریم این پول را به او بدهیم اما علیرغم همه انگیزه ها تاکنون کسی برای این موضوع پیدا نشده است.

وی افزود: آنچه مسلم است حمایت برخی شیخ نشین ها از این طرح، تغییری در اصل موضوع ایجاد نخواهد کرد چون آنها هم از فلسطین و هم از آرمان های آن دور هستند و نیروهای مقاومت فلسطینی نیز اراده شان بر ادامه ایستادگی و مقاومت است بنابراین طرح ترامپ بیانیه ای انتخاباتی برای حل بحران رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر اسرائیل است نه حل بحران منطقه.

مرتجعین منطقه مزدور آمریکا و اسرائیل هستند

دکتر رویوران برخی کشورهای شیخ نشین و عرب منطقه را تابع محض آمریکا و مزدور توصیف کرد و ادامه داد: کشورهای مرتجع منطقه متاسفانه تابع رژیم صهیونیستی و آمریکا بوده و هرتصمیمی که اربابان شان بگیرند را بدون اراده ای از خود، می پذیرند. آمریکا آنها را وادار کرده برای معامله قرن پول جمع کنند و طرفی از فلسطینی ها را نیز برای پذیرش این طرح پیدا کنند.
وی اضافه کرد: علیرغم مزدوری آمریکا از سوی این کشورها و پرداختن پول درخواستی هنوز کسی پیدا نشده و این امر نشان می دهد حتی محمود عباس و دولت خودگردان او هم که از سال 1993 میلادی تا کنون به مدت 27 سال با اسرائیل همکاری امنیتی و سیاسی دارند، نیز این طرح را رد کرده اند، لذا این موضوع جایگاه اجتماعی بین فلسطینیان نداشته و قادر به حل بحران نیست.

محور مقاومت قطعا منسجم تر می شود

استاد دانشگاه تهران در ادامه گفتگو با خبر24 با تأکید براینکه طرح منفور معامله قرن انسجام و وحدت گروه های مقاومت را بیشتر خواهد کرد، گفت: تا زمانی که دشمن علیه آرمان های فلسطین توطئه می کند طبیعی است گروه های فلسطینی وحدت بیشتری در تحقق آرمان های خودشان پیدا می کنند بنابراین محور مقاومت منسجم تر و جدی تر وارد معادله برای دفاع از فلسطین می شود. حتی به نظر می رسد کشورهای شیخ نشین عرب نیز با مشکلات سیاسی و اجتماعی مردمی در داخل کشورهای شان مواجه خواهند شد چراکه پذیرش این مسئله برای مردم این کشورها به این سادگی ها نیست.

به آسانی از آرمان فلسطین نمی شود گذشت

رویوران با اشاره به وجود نمادهای ارزشمند و مقدس اسلامی در فلسطین، فلسطین نمادهای بزرگی همچون مسجدالاقصی، محل معراج پیامبراکرم(ص) و قدس را دارد و اینها چیزهایی نیست که یک مسلمان بتواند آن را به آسانی به دشمنش تحویل دهد.

استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل بین الملل درپایان با بیان اینکه جوامع کشورهایی مثل عربستان، کویت، بحرین، امارات و دیگر کشورهای مسلمان نخواهند توانست از آرمانهای فلسطین به راحتی بگذرند، گفت: مسلم است شاهد مقاومت ها در داخل کشورهای اسلامی نسبت به طرح به اصطلاح معامله قرن خواهیم بود و لذا بر این تصور هستیم اقدام آمریکا نه تنها جبهه مقاومت را مصر تر و آماده تر می کند بلکه جبهه سازش را نیز با مشکلات داخلی جوامع شان مواجه می سازد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

حمله وحشیانه صهیونیستها به یک پیرمرد فلسطینی جنجال برانگیز شد

پیام علمای اهل سنت کشور به اندیشمندان جهان اسلام درباره توافق امارات - اسرائیل

توافق امارات با اسرائیل ظلم بزرگ در حق مسلمانان است

0 نظر

ارسال نظر

capcha