استاد رجبی دوانی :

حضرت زهرا(س) از مدافعان حریم ولایت است

حضرت زهرا(س) از مدافعان حریم ولایت است

به گزارش سراج24، دکتر محمدحسین رجبی دوانی استاد دانشگاه و مورخ تاریخ اسلام در گفتگو با خبرنگار خبر24 با بیان این که حضرت فاطمه زهرا(س) مظهر راستین اسلام است، اظهارداشت: مهم ترین ویژگی که وجود مقدس آن حضرت را بین اهل بیت - علیهم السلام - ممتازتر نموده است، بحث شناخت ولایت و دفاع سرسختانه از حریم ولایت است.

وی ادامه داد: حضرت زهرا(س) بعد از ارتحال جانسوز حضرت رسول(ص) وقتی مشاهده کرد به مهم ترین رکن اسلام یعنی ولایت خیانت شده است و امیرالمومنین علی(ع) از جایگاه الهی خود کنار زده شده، احساس مسئولیت کرده و در چندین نوبت و در بزنگاه های مهم برای احقاق حق امیرالمومنین(ع) برای مبارزه با بدعت کنار زدن ولی خدا و منصوب از سوی خداوند، وارد عرصه شدند.

پژوهشگر تاریخ اسلام با بیان اینکه حضرت زهرا(س) در دفاع ازحق از اینکه با مردمان نامرد و نامحرمانی که اوضاع و احوال را رقم می زدند هم سخن شده و با آن ها احتجاج کند ابائی ندارد، خاطرنشان کرد: درخطبه ای که به غلط فدکیه عنوان می شود، در حقیقت حضرت زهرا(س) برای روشن گری و تبیین جایگاه ولایت و دفاع از صاحب ولایتی که مورد ظلم واقع شده و برای تشویق و دعوت مردم و به خصوص اصحاب باسابقه ای که در بدر و احد حضور داشتند به قیام برای مقابله با چنین موقعیتی سخن می رانند.

خطبه حضرت زهرا(س) برای پس گرفتن فدک نبود

رجبی دوانی با اشاره به اینکه حضرت در این خطبه برای بازپس گیری فدک ایراد سخن نفرمودند، گفت: حضرت فاطمه(س) نیامده بودند که ملک فدک را مطالبه کنند چراکه در همین خطبه می فرمایند فدک همچون شتر پالان کرده ای ارزانی شما باد. لذا حضرت زهرا(س) با مقابله با مهاجمان به بیت وحی و در دفاع از ولایت، با آنکه حداقل 12 مرد در آن خانه تحصن کرده بودند، الگو و پیشتاز در دفاع از امر ولایت محسوب می گردند.

وی با تأکید بر اینکه حضرت درراه دفاع از حق ولی خدا به شهادت رسید، تصریح کرد: حضرت فاطمه زهرا(س) دراین عرصه همه سختی ها را به جان می خرد، مضروب می شود، پهلوی مبارک شان شکسته می شود، جنین خود را از دست می دهند و در نهایت در این راه به شهادت می رسند.

عضو هیأت علمی دانشگاه امام حسین(ع) با بیان این مطلب که حضرت فاطمه(س) بزرگترین و بهترین الگو برای همه مردان و زنان عالم در شناخت راه حق و مسیر سعادت و رستگاری یعنی پیروی از ولایت، هستند، گفت: آن حضرت نشان داد با اینکه زن هست و تکالیف اجتماعی و سیاسی زنان در اسلام به اندازه مردان نیست و محدودتر است اما وقتی که حق و حقیقت و سعادت دنیا و آخرت مردم در معرض خطر قرار می گیرد، آن وجود مقدس به میدان آمده و از جایگاه ولایت دفاع می کند.

تمام عوارض و تهدیدها را به جان خرید

استاد و مورخ تاریخ اسلام حضرت زهرا(س) را طلایه دار دفاع از ولایت توصیف کرد و یادآورشد: آن حضرت در دفاع از حق ولایت ملاحظه قدرت ها و ملاحظه آسیب ها و به خطرافتادن موقعیت خودشان را نمی کنند و حق گویی و دفاع از حق را ان گونه که خداوند متعال می پسندد مدنظر قرار می دهند و از این حیث حضرت زهرا(س) الگویی بی نظیر برای آحاد بشر شناخته می شود.
وی ادامه داد: حضرت فاطمه(س) به عنوان مادر و همسر بوده و دارای محدودیت هایی در زندگی خود بوده است اما وقتی احساس می کند در این عرصه مردان کوتاهی کرده اند و یا آن گونه که باید و شاید به عرصه وارد نشده اند، خودشان به میدان می آیند و تمام عوارض و پیامدها را به جان می خرند و در دفاع از حق و مقابله با زور و غصب و تهدید، هراس نمی کنند و این راه صحیح را به پویندگان مسیر حقیقت در طول تاریخ نشان می دهند.

تأکید امام(ره) و رهبری بر شهادت بانوی دوعالم

دکتر رجبی دوانی درادامه گفتگوی خود با خبر24 با اشاره به سخنان بیهوده مغرضانی که رحلت دخت گرامی نبی اکرم(ص) را شهادت عنوان نمی کنند، گفت: تا جایی که خاطرم هست حتی 60 – 70 سال پیش مومنان و علما مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا(س) را برپا کرده و بعضا در روزنامه های ان زمان نیز آگهی برپایی مراسم را می دادند و این گونه نبوده که امروز برخی مغرضان سعی دارند به جامعه القا کنند این عزاداری ها تنها در سال های اخیر باب شده است.
وی با اشاره به برگزاری مستمر اقامه مراسم عزا در ایام شهادت حضرت زهرا(س) توسط امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری، اظهارداشت: امام خمینی(ره) با همه تأکیدی که بر وحدت میان فرق مسلمین داشتند این رحلت را شهادت دانسته و مراسم ایام شهادت را همواره برپا می نمودند و رهبر معظم انقلاب که پیرو حقیقی راه امام(ره) هستند نیز با تأکید بر امر شهادت همیشه مراسم عزاداری شهادت ام ابیها را برپا می دارند.

شناساندن سیره حضرت زهرا(س) برای مغرضان سنگین است

استاد تاریخ دانشگاه امام حسین(ع) درپایان تصریح کرد: اینکه برخی خرده می گیرند و اقامه مراسم عزای فاطمیه را بدعتی جدید عنوان می کنند که سابقه ای نداشته، دروغی بیش نیست؛ آن ها کسانی هستند که می دانند اگر ابعاد عظیم شخصیتی آن حضرت به دنیا معرفی شود و دانسته شود آن وجود مقدس پس از رحلت پیامبر(ص)، به حاکمیت موجود و وضع پدید آمده اعتراض داشته و خشمگین بر افراد حکومت بردست از دنیا رفتند و در حقیقت مسیر مبارزه با ظلم و زور و غصب را ایشان به نسل های بعد از خود و همه اعصارنشان دادند، این امر برای این مغرضان بسیار سنگین می نماید.

دکتر رجبی دوانی اضافه کرد: از این حیث است که مغرضان چنین تبلیغ می کنند که عزاداری تنها برای امام حسین(ع) است و لزومی ندارد برای حضرت زهرا(س) انجام شود؛ هدف آنها عدم روشن شدن علت شهادت مظلومانه و زودهنگام حضرت در عنفوان جوانی است تا مشخص نشود چرا ایشان در اوج طراوت و جوانی در حیات پدر اما با اندوه و خشم از غصب و زور و مظلومانه از دنیا رفتند و لذا واکاوی این مسئله برای خیلی ها خطرناک بوده و حقانیتی که برای خود قائلند را به شدت زیر سئوال خواهد برد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

مصداق اتم قرآن کریم، حضرت زهرا (س) است

سه واقعیتی که حضرت زهرا (س) در مقابلش ایستاد

روایتِ طالب‌زاده از فقدان فیلم حضرت زهرا(س)

0 نظر

ارسال نظر

capcha