علت توقف طرح مبارزه با برندهای محرز پوشاک قاچاق چیست؟

 علت توقف طرح مبارزه با برندهای محرز پوشاک قاچاق چیست؟

به گزارش سراج24، اتحادیه تولید و صادارت نساجی و پوشاک ایران با ارسال نامه‌ای به رحمانی وزیر کشور خواستار اجرایی شدن مجدد "طرح مبارزه با برندهای محرز پوشاک قاچاق"  در سطح بازار شدند.

در متن این نامه آمده است:

 مستحضرید ویژگی‌های ممتاز صنعت پوشاک از جمله ایجاد ارزش‌افزوده بالا، هزینه پایین به ازای ایجاد هر شغل دائم، مصرف کم انرژی، عدم پیچیدگی فرآیند تولید و ظرفیت اشتغال‌زایی بالا، این صنعت را به یکی از مهمترین صنایع موثر در رونق تولید و افزایش اشتغال تبدیل کرده است.

یکی از مهمترین عوامل تهدیدکننده صنعت پوشاک، کیف و کفش کشور پدیده قاچاق است. طبق آمار رسمی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال 1396، پوشاک بیشترین سهم قاچاق را در بین گروه‌های کالایی به خود اختصاص داده‌ و در رتبه نخست قاچاق کالا قرارگرفته است. به همین دلیل، تولیدکنندگان پوشاک در طول سال‌های اخیر به‌صورت مکرر خواستار برخورد با فعالیت فروشندگان کالای قاچاق در سطح عرضه بوده اند.

گام اول طرح برخورد با پوشاک، کیف و کفش قاچاق با عنوان "طرح مبارزه با برندهای محرز پوشاک قاچاق" با مساعدت و ابلاغیه مورخ 29/1097 حضرتعالی و محوریت ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و کمیسیون‌های استانی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از دی‌ماه سال 97 آغاز گردید.

با وجود فراز و نشیب‌ها، اجرای طرح ثمرات پرباری نظیر رونق تولید و افزایش اشتغال در کارگاه‌های تولیدی، تغییر رفتار حدود 70 درصدی فروشگاه‌های هدف طرح، جایگزین شدن برندهای باکیفیت ایرانی در مراکز مهم خرید و نیز افزایش ریسک عرضه پوشاک قاچاق را به همراه داشته است.

مع‌الاسف علی‌رغم تاکیدات حضرتعالی و مقامات عالی کشور مبنی بر استمرار طرح برخورد با برندهای محرز پوشاک قاچاق و گسترش آن، نه تنها اقدام موثری در جهت گسترش طرح به گام‌های دوم و سوم صورت نگرفت بلکه همان گام اول نیز از تاریخ 24/08/98 تاکنون توسط متولیان امر در تهران متوقف شده است.

جای بسی تعجب است که این طرح با وجود ایجاد اثرات مثبت ذکر شده، همزمان با فرصت طلایی بازار شب عید و رونق خرید و فروش، متوقف و فضا برای عرضه پوشاک قاچاق باز شده و کوچکترین اقدامی جهت برخورد با پدیده شوم قاچاق، تحمل نمی شود.

جریان داشتن ورود پوشاک قاچاق از رویه‌های مختلف قانونی و غیرقانونی به کشور و اشغال بخش مهمی از بازار همزمان با افزایش قابل توجه نرخ ارز در سال‌های اخیر، نشان می‌دهد تفکر توقف یا کاهش قاچاق

به علت افزایش قیمت ارز در خوش‌بینانه‌ترین حالت بسیار ساده‌انگارانه و ناشی از عدم اطلاع از وضعیت بازار است که لازم است نهادهای نظارتی در این خصوص با جدیت و همت جهادگونه ورود نمایند.

 لذا در راستای تحقق "رونق تولید" به عنوان شعار رسمی سال 98، بخش خصوصی صنعت پوشاک مجدانه تحقق موارد زیر را خواستار است:

اجرای مستمر طرح برخورد با برندهای محرز پوشاک قاچاق در کل کشور بدون هرگونه ملاحظه

گسترش طرح از برندهای محرز به کل پوشاک قاچاق

ارائه گزارش‌های مستمر فصلی از نتایج اجرای آن به افکار عمومی توسط نهادهای متولی

جدیت بیش از پیش نهادهای نظارتی در فرآیند مبارزه با قاچاق پوشاک

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

مقابله با قاچاق و سرعت‌گیری در تولید لوازم خانگی ایرانی/نظارت بر بازار چگونه انجام می‌شود؟

کشف ۱۰۰ میلیارد ریال تبلت قاچاق در تهران

فروش میوه قاچاق در یک فروشگاه اینترنتی+تصاویر

0 نظر

ارسال نظر

capcha