حسن عابدینی:

قیام 2020 عراق همه‌پرسی قانون اخراج نیروهای آمریکایی از منطقه بود

قیام 2020 عراق همه‌پرسی قانون اخراج نیروهای آمریکایی از منطقه بود

حسن عابدینی مجری کارشناس صداوسیما در گفت‌گو با سراج24 درباره‌ی تظاهرات اخیر مردم عراق علیه اشغالگران آمریکایی گفت: قیام مردم عراق در سال ۲۰۲۰ صد سال بعد از قیام سال ۱۹۲۰ آن‌ها اتفاق افتاد. به گفته‌ی بسیاری از کارشناسان، این قیام، انقلاب ۱۹۲۰ دوم است. ویژگی‌های این دو قیام شباهت‌های فراوانی به هم دارد. قیام مردم عراق در ۱۹۲۰ بر ضداشغالگری بریتانیا بود که عراق را زیر سیطره خود گرفته بود و قیام ۲۰۲۰ بر ضداشغالگری ایالات متحده‌ی آمریکاست.

وی افزود: در هر دو قیام مرجعیت شیعه، رهبری قیام مردمی را به عهده داشتند. مشارکت آحاد مردم در هر دو قیام وجه مشترک دیگر این دو رویداد است. اقشار مختلف مردم از جمله روستاییان و عشایر، شهرنشینان، رزمندگان و همه‌ی اقوام دیگر با ادیان گوناگون از شیعیان گرفته تا ایزدیان در این راهپیمایی شرکت کردند. نژادها و مذاهب گوناگون در این تظاهرات یکپارچه بودند.

این کارشناس تصریح کرد: این تجمعات شعارهای واحدی داشت که حول محور خروج نیروهای آمریکایی از عراق مطرح شده بود. این شعارها بدون طرح مباحث صنفی، گروهی و حزبی بیان شدند. تنها پرچمی هم که دیده می‌شد پرچم عراق بود و گروه‌های مختلف تحت پرچم ملی عراق در این تظاهرات شرکت داشتند. 

وی بیان کرد: به نظر می‌رسد قیام ۲۰۲۰ نوعی بالندگی و سرزندگی علیه تجاوز، قتل و ترور بیگانگان است. نیروهای آمریکایی طی سال‌های گذشته جنایات فراوانی در خاک عراق مرتکب شدند. آن‌ها شدیدترین شکنجه‌ها را علیه ملت عراق در خاک خودشان اعمال می‌کردند. گروه‌هایی از جمله بلک واتر اقدام به اعدام و تجاوز به کودکان و زنان بین‌النهرین می‌کردند. آن‌ها مرتکب جنایاتی علیه ملت عراق شدند که هیچ‌گاه از تاریخ پاک نخواهد شد.

عابدینی با تاکید بر یکپارچگی و وحدت ملت عراق در این تظاهرات اظهار داشت: حضور پرشور ملت عراق در مرکز بغداد، نشان داد آن‌ها اوج کینه و نفرت از اشغالگران آمریکایی را در سینه دارند. نمایندگان مجلس عراق روز ۱۵ دی به طرحی که طی آن آمریکایی‌ها باید خاک عراق را ترک می‌کردند، رای دادند و آن طرح را تصویب کردند. این قیام، به نوعی رفراندوم و همه‌پرسی از این قانون بود و نشان می‌داد که ملت عراق خواهان اخراج نیروهای آمریکایی از خاک خود هستند. این مهم‌ترین پیامی بود که ملت عراق در قیام خود به دنیا نشان داد.

این کارشناس در ادامه گفت: همه‌ی اتفاقاتی که این روزها در عراق می‌افتد به جوشش و کوثر زاینده‌ی خون شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید مهندس ابومهدی برمی‌گردد. شهادت و ترور بزرگان مقاومت توسط تروریست‌های آمریکایی، شرایط و مقدمات خروج آن‌ها را از منطقه فراهم خواهد کرد.

وی خاطر نشان کرد: ماه‌های گذشته گروه اندکی با ایجاد ناامنی و اغتشاش، حمله به امکانات دولتی و نیروهای امنیتی و پلیس عراق سعی داشتند خود را به عنوان معترض معرفی کنند اما بسیاری از کارشناسان اعتراف کردند که این افراد وابستگان به سفارت ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی بودند. خواسته‌های برحق مردم عراق باید توسط دولت منتخب آن‌ها پاسخ داده شود و نباید توسط بیگانگان به حاشیه و خشونت کشیده شود.

وی ادامه داد: آن‌چه که در قیام مردم عراق یک‌صدا طنین‌انداز شد، موضوع اخراج نیروهای آمریکایی بود. حضور آن‌ها در عراق و در این منطقه باعث ایجاد اغتشاش و ناامنی در کشورها می‌شود. آن‌ها به صورت علنی فرماندهان و مقامات دولت‌ها را ترور می‌کنند و دست به جنایت می‌زنند.

عابدینی در پایان بیان کرد: مردم عراق به بلوغ سیاسی رسیده‌اند و می‌توانند این مسیر  را ادامه دهند و آینده‌ی سیاسی خود را در جهت استقلال خویش تشکیل دهند. آن‌ها می‌توانند زمینه را برای اخراج نیروهای آمریکایی از منطقه فراهم کنند. ملت عراق این ظرفیت و توان را دارد و نشانه‌های این ظرفیت را می‌توان در شعارهایی که در تظاهرات اخیر مطرح کردند مشاهده کرد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

۳ روز عزای عمومی در عراق اعلام شد/ ابراز همدردی ایران به خانواده قربانیان

چرا شهید عراقی گمنام است؟/ کتاب «ناگفته‌ها» منبعی برای شناخت شهید عراقی

نقش انقلاب اسلامی در ایجاد ائتلاف مقابله سلطه‌گران/پاپ‌ها تا پیش از انقلاب شناخته‌شده نبودند

0 نظر

ارسال نظر

capcha