عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

مشکل کشور گردن کلفتی دولت‌ها در برابر قانون است

مشکل کشور گردن کلفتی دولت‌ها در برابر قانون است

به گزارش سراج24، سیدعلی ادیانی راد نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب گفت: از زمانی که قانون هدفمندی یارانه‌ها در مجلس تصویب شد قرار بود دولت مابه ازای درامد مازاد حاصل از فروش حامل‌های انرژی به ویژه نفت، بنزین و گازوئیل را 3 بخش کرده و در بخش اول به میزان 50 درصد آن به عنوان کمک نقدی و غیرنقدی به مردم داده شود یعنی علاوه بر یارانه نقدی، کمک غیرنقدی هم شامل این موضوع بوده است.

وی افزود: دربخش دوم 30 درصد این رقم برای جبران ضرر و زیان و آسیب‌های حاکم بر بنگاه‌های اقتصادی باید هزینه می‌شده و 20 درصد باقیمانده نیز برای ایجاد بالانس و متوازن سازی جاهایی که کم و کسری ایجاد شده و یا به تعبیری وصله پینه کردن این دو بخش در اختیار دولت قرار گرفته است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طبق مصوبه مجلس دریک دوره 5 ساله باید قیمت حامل‌های انرژی به قیمت مناسب فوب خلیج فارس می‌رسید، اما متاسفانه این مصوبه را دولت آقای احمدی نژاد ودولت آقای روحانی اجرایی نکردند.

دولت‌ها مقابل قانون گردن کلفتی می‌کنند

نماینده مردم قائمشهر در مجلس مشکل اصلی را عدم اجرا و نظارت بر قانون توصیف کرد و یادآورشد: مشکل کشور گردن کلفتی دولت‌ها در برابر قانون است؛ همچنین مشکل عدم نظارت نمایندگان مجلس بر حسن اجرای قانون و کسانی است که قانون را تمکین نمی‌کنند چراکه در قوانین موجود پیش بینی شده با استنکاف کننده قانون چه برخوردی باید شود.

وی با انتقاد از دولت و مجلس برای عدم تعهد بر اجرای قانون، ادامه داد: وقتی مجلس به جای نظارت تماشاچی شود؛ وقتی دولت به جای اجرای قانون هتک قانون کند و قانون را سلیقه‌ای اعمال کند، مسئله به همین جا خواهد رسید.

ادیانی تصریح کرد: دولت آقای روحانی از اساس و بیخ و بن قوانین مربوط به حامل‌های انرژی را رها کرده و اجرا نکرد. دولت برابر قانون ششم توسعه مکلف به افزایش قیمت حامل‌های انرژی با ملاحظات اجتماعی و اقتصادی بوده که آن را انجام نداده است.

وی اضافه کرد: اگر دولت در طول 6 سالی که روی کار است هرسال 100 تومان به نرخ بنزین می‌افزود الان قیمت 1600 تومان بود بدون انکه دستی بشکند، خونی از بینی کسی جاری شود و جعبه میوه‌ای آتش بگیرد و تمام این‌ها نشان از سوء مدیریت مدیران است.

یک شبه 60 میلیون نیازمند شناسایی شدند!

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه گفتگوی خود با خبر24 با انتقاد از نحوه شناسایی و توزیع یارانه کمک معیشتی، گفت: دربودجه سال 98 مبلغ 14 میلیارد دلار برای مباحث حمایتی افراد نیازمند و تأمین مایحتاج آن‌ها در اختیار دولت قرار گرفت که مخالفانی نیز داشت. بنده به عنوان مخالف این واگذاری اعتقاد داشتم اقشار نیازمند و آسیب پذیر را شناسایی کنیم و درقالب اعطای بسته‌های حمایتی اقتصادی به آن‌ها کمک شود، اما دولت قبول نکرد و اعلام کرد شناسایی این افراد قابلیت اجرایی ندارد و ما نمی‌توانیم آن‌ها شناسایی کنیم.

وی افزود: با وجود اینکه دولت اعلام کرده بود نمی تواند اقشار نیازمند را شناسایی کند، اما در مقطع افزایش قیمت بنزین یک شبه آمدند و 60 میلیون نفر نیازمند را شناسایی کردند و قرار شد به همه آن‌ها یارانه کمک معیشتی پرداخت شود؛ بهرحال این تناقض گویی هاست که کارها را گیر می‌دهد.

کسی نپرسید 14 میلیارد دلار ارز کمک معیشتی چه شد؟!

ادیانی راد با اشاره به مشخص نشدن سرنوشت و چگونگی هزینه کرد 14 میلیارد دلاری که در اختیار دولت بود، اظهارداشت: دولت قرار بود این 14 میلیارد دلار پول یارانه با ارز4200 تومانی را برای مردم کالاهای اساسی خریداری کند و در اختیار افراد ضعیف و متوسط جامعه و کارمندان و بازنشستگان قرار دهد تا در صورت تلورانس قیمت‌های کالاهای اساسی و مایحتاج عمومی، مردم آسیبی نبینند که این اتفاق نیفتاد، یعنی کسی حس نکرد این 14 میلیارد دلار کجا و به چه کسی و چگونه هزینه شد.

برخی نمایندگان آویزان دولت هستند

نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در مجلس محترم برخی از نمایندگان آویزان دولت هستند و نظارت نمی‌کنند و به بهانه این که دولت تضعیف نشود همگام با دولت هستند، در صورتی که نظارت قوی داشتن، دولت را قوی تر می‌کند. لذا امسال نیز دولت محترم اصرار دارد همین مبلغ 14 میلیارد دلار به بهانه خرید کالاهای اساسی مردم در بودجه‌اش باشد.

ادیانی راد با اشاره به تورم و افزایش قیمت کالاهای اساسی مورد نیاز مردم در سطح جامعه، گفت: بالاخره با توجه به این تورم و افزایش قیمت‌ها باید یک جایی در این بازار ردپایی از این 14 میلیارد دلار دید چراکه قرار بود با اختصاص این رقم قیمت‌ها افزایش نیابد اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه قیمت‌ها چند ده برابر هم شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درپایان یادآورشد: تا مجلس از ناموس خودش که قانون است دفاع نکند، تا دولت ناموس ملت را که قانون است خوب اجرا نکند، هم سرمجلس، هم سر دولت و هم سر ملت کلاه می‌رود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

رفتار آمریکا در دادن واکسن رایگان با توجه به خصومت ۴۰ ساله شک برانگیز است

مسیر اشتباه دولت در اجرای«برجام»

افتتاح نمایشگاه «مردان خدا» در مجلس با حضور وزیر دفاع

0 نظر

ارسال نظر

capcha