جزئیات منتشر نشده از حمله موشکی سپاه به پایگاه نظامی آمریکا +تصاویر

جزئیات منتشر نشده از حمله موشکی سپاه به پایگاه نظامی آمریکا +تصاویر

به گزارش سراج24، در اولین ساعات بامداد روز ۱۸ دی ۱۳۹۸ نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راستای تفهیم خطوط قرمز امنیت ملی جمهوری اسلامی به دولت آمریکا، عملیات هجومی موشکی را به پایگاه هوایی آمریکایی عین الاسد در کشور دوست و برادر عراق ترتیب داد.

هرچند علت اولیه این عملیات، پاسخ به ترور ناجوانمردانه سپهبد شهید قاسم سلیمانی و همراهانش بود اما در واقع علت‌های دیگری نیز وجود داشت. در طی سال‌های گذشته رژیم صهیونیستی و در مواقعی آمریکا با حمله مستقیم به مراکز استقرار نیروهای محور مقاومت شامل ارتش سوریه، بسیج مردمی عراق و حتی نیروهای سپاه در سوریه و عراق موجب به شهادت رسیدن تعداد زیادی از عناصر محور مقاومت شده بودند. رژیم صهیونیستی و آمریکا زمان و مکان حملات خود را به نحوی انتخاب می‌کردند که به سود گروه های تروریستی تحت حمایت خود در این دو کشور باشد و در نتیجه موجبات توقف روند پیروزی های محور مقاومت را هر چند به صورت مقطعی فراهم می‌کردند.

اما در چند ماه گذشته حملات این دو رژیم شرور به صورت معناداری تغییر ماهیت داده و مانع از انسجام نیروها در غرب عراق و شرق سوریه که محل احداث گذرگاه حیاتی زمینی برای محور مقاومت بود می شد. چند حمله رژیم صهیونیستی به پایگاه های بسیج مردمی عراق (حشد شعبی) و حذف عناصر آن و سپس حمله هوایی بزرگ مستقیم آمریکا به پایگاه های حشد شعبی که سبب شهادت چند ده نفر از نیروهای مهم آنها شد در هفته های گذشته صورت پذیرفت. عدم پاسخ نظامی متقابل به این حمله آمریکا سبب شد تا این رژیم گستاخی خود را به بالاترین حد رسانده و با استفاده از موقعیت و فضایی که سایر عوامل غیرنظامی در منطقه فراهم کرده بود، طرح با سابقه ترور شهید حاج قاسم سلیمانی را بار دیگر به مرحله اجرا بگذارد.

این بار با خیانت برخی عناصر و افشا برنامه سفر این شهید بزرگوار، رژیم تروریست آمریکا در حمله مستقیم به خودروی حامل و همراه ایشان سبب شهادت ۱۰ نفر از جمله حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه، شهید ابومهدی المهندس قائم مقام حشد عراق شد. این روند عملیات شکل گرفته در طول چند سال نشان داد که در صورت عدم پاسخ به این جنایت، قطعاً آمریکا و حتی احتمالاً رژیم صهیونیستی در مرحله بعد باز هم گستاخ تر شده و اقدام به ترورهای بیشتر و عملیات های سنگین تر علیه محور مقاومت حتی در نواحی نزدیک به مرز یا داخل ایران خواهند کرد؛ عملیات‌هایی که احتمالاً باز هم با معاملات پشت پرده با سکوت سایر بازیگران حاضر در منطقه و حتی عناصری از دولت عراق همراه می شد.

در نتیجه برای حفظ بازدارندگی و نه صرفاً انتقام خون شهدا، شورای عالی امنیت ملی طرح پاسخ نظامی به نیروهای تروریست آمریکا را که با تصویب قانون مناسبی با سه فوریت در مجلس شورای اسلامی نیز همراه شد برای عملیاتی شدن ابلاغ کرد. با توجه به شرایط موازنه قوا با ارتش آمریکا، این مأموریت بر عهده یگان موشکی نیروی هوافضای سپاه گذاشته شد. فرماندهان و مدیران عملیاتی این نیرو به سرعت اقدام به بروزرسانی طرح های عملیاتی اقدامات متقابل علیه پایگاه های آمریکا که از سال های قبل در حال تهیه و تکمیل آن بودند کرده و با آخرین اطلاعات دریافتی و لحاظ کردن نکات راهکنشی (تاکتیکی) و امنیتی اقدام به جابجایی نیروها، چینش های لازم در تجهیزات و طرح ریزی برای مراحل احتمالی بعدی زیر ذره‌بین بزرگترین ارتش دنیا کردند.

اعترافات بعدی مسئولان آمریکایی نشان داد که آنها هرگز موفق به تعیین دقیق زمان عملیات و هدف مد نظر ایران نشدند. گفته های فرمانده کل سپاه سردار سلامی و فرمانده نیروی هوافضای سپاه سردار حاجی زاده در مورد تغییر هدف انتخابی نیز مؤید همین مطلب بود.

در حالی که سپاه در ابتدا پایگاه التاجی در نزدیکی بغداد را که محل استقرار نیروهای آمریکایی و عراقی بود را انتخاب کرده بود، به دلایلی از جمله فاصله کم این پایگاه با مناطق مسکونی غیرنظامی بغداد و نیز حضور نیروهای ارتش عراق در این پایگاه و شاید ترس از نشتی اطلاعات از داخل ایران در مورد هدف انتخابی، اقدام به انصراف از این هدف و انتخاب هدف دیگر کردند. این هدف یعنی پایگاه هوایی عین الاسد، محلی بود که آمریکایی ها اتفاقاً در روزهای پس از ترور شهید سلیمانی اقدام به انتقال نیروها و تجمع در این پایگاه کرده بودند. در صورتی که اگر از این تصمیم سپاه اطلاع داشتند اقدام به این امر نمی‌کردند.