یادداشت؛

گریز از میدان؛ واکنش دولت آمریکا به پاسخ نظامی ایران

گریز از میدان؛ واکنش دولت آمریکا به پاسخ نظامی ایران

به گزارش سراج24، با شهادت سردار سلیمانی بسیاری از مسئولان نظام، نخبگان سیاسی‌اجتماعی و توده‌های مردم خواستار پاسخ به این جنایت آمریکایی شدند. سرانجام سحرگاه 18 دی 1398 نیروی هوافضای سپاه طی عملیات موشکی تحت عنوان «شهید سلیمانی» به پایگاه نظامی عین‌الاسد در 160 کیلومتری غرب بغداد حمله کرد.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا مدعی شد تنها یک بالگرد و یک آشیانه منهدم شده‌اند. ولی رویترز بر مبنای تصاویر ماهواره‌ای مدعی خسارت به 7 ساختمان شد. در خصوص تلفات نیز گرچه رویترز به نقل از منابعی در سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و اروپا مدعی است ایران عامدانه طوری حمله کرده که تلفاتی به بار نیاورد، ولی مارک مایلی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا و دارا ماسیکوت، پژوهشگر دفاعی مؤسسه رَند، نمادین‌بودن حمله را رد کرده‌اند.

ترامپ ابتدا طی توییتی «همه چیز را خوب» دانسته و صدور بیانیه را به برآورد تلفات و خسارات موکول نمود. چند ساعت بعد، جلسه شورای امنیت ملی آمریکا برگزار و ترامپ مدعی فقدان تلفات شده و خسارات را نیز «اندک» توصیف کرد. او در واکنش، به افزایش تحریم‌ها بسنده و بار دیگر بر مذاکره تأکید کرد. مواجهه محتاطانه دولت آمریکا را از سه منظر می‌توان تبیین نمود.

1️⃣ نمایش اقتدار: برای اولین بار پس از جنگ دوم جهانی، یک پایگاه نظامی آمریکا مورد حمله قرار گرفت و آن‌ها واکنشی نشان ندادند. این مسأله ضربه حیثیتی بزرگی به متحدان آمریکا در غرب آسیا قلمداد می‌شود که با تکیه بر آن، خاک خود را در اختیار نیروهای نظامی‌اش قرار داده‌اند. پس طبیعی است آن‌ها با تخفیف آثار حمله، از واکنش متقابلی که می‌تواند آثار عینی و غیرقابل کتمانی بر جای بگذارد، خودداری کنند.

2️⃣ افکار عمومی: بعضی رسانه‌ها مانند رویترز، نیویورک‌تایمز، آتلانتیک، سلبریتی‌هایی هم‌چون رابرت دنیرو، مایکل مور، شارون استون، اعضای حزب دموکرات و برخی نمایندگان کنگره، دولت آمریکا را در آغاز تنش مقصر می‌دانند. بنابراین حتی در صورت سلسله‌اقدامات نظامی میان ایران و آمریکا، حتمال وحدت میان موافقان و مخالفان بسیار پایین است.

3️⃣ انتخابات: 9 ماه مانده به انتخابات 2020، ورود آمریکا به یک نبرد نظامی، موقعیت ترامپ را، با توجه به فقدان دستاورد در پرونده‌های سیاست خارجی اعم از کره شمالی، چین و ایران، متزلزل ساخته و افزایش بی‌سابقه تلفات نظامیان آمریکایی در غرب آسیا، محبوبیت او را به شدت کاهش خواهد داد.

با توجه به نکات فوق، طبیعی است دولت آمریکا تلفات این حمله را انکار و با پذیرش اقدام متقابل ایران، از تشدید تنش خودداری کند. گرچه سطح تنش پس از این حمله، به مراتب بیشتر و در آستانه برخورد نظامی قرار گرفته است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

توقف پروژه TON تلگرام و آینده‌­پژوهی ارزهای مجازی

از بین رفتن ابزارهای قدرت آمریکا

انتشار اخبار جعلی از حمله احتمالی آمریکا به ایران از عراق برای افزایش قیمت نفت

0 نظر

ارسال نظر

capcha