یادداشت:

چرا حمله به عین‌الاسد مهم است؟

چرا حمله به عین‌الاسد مهم است؟

به گزارش سراج24، پایگاه عین‌الاسد، بزرگترین پایگاه آمریکا در عراق محسوب می‌شود که بخش مهمی از آن در اختیار نیروهای آمریکایی است. این پایگاه را می‌توان مرکز هدایت، نظارت و فرماندهی اقدامات نظامی و لجستیکی و حتی سیاسی آمریکا در خاک عراق دانست.

با توجه به موقعیت جغرافیایی عین‌الاسد در غرب بغداد و نزدیکی به مرزهای سوریه، این پایگاه به لحاظ نظارت بر صحرای الانبار و اقدامات حشدالشعبی از یک‌سو و اجرای عملیات احتمالی واشنگتن یا تل‌آویو در مسیر تازه بازشده القائم-البوکمال از سوی دیگر اهمیت فراوانی دارد.

اگر پایگاه‌های آمریکا در خلیج فارس، نماد قدرت سنتی ایالات متحده در منطقه غرب آسیا دانسته شود، عین‌الاسد را می‌توان یکی از نمادهای قدرت‌نمایی نوین آمریکا در این منطقه دانست. چه‌اینکه مقامات آمریکایی بارها بدون اطلاع بغداد به این پایگاه سفر کرده‌ و حتی گاهی از مسئولان عراقی خواسته‌اند برای دیدار به آن‌جا بروند. سفر کریسمس سال گذشته ترامپ و همسرش به عین‌الاسد و حضور مایک پنس و همسرش در این پایگاه برای جشن شکرگزاری، از این منظر قابل توجه به نظر می‌رسد.

آمریکا -آن‌چنان که ترامپ در توئیتر خود گفت- میلیاردها دلار برای تجهیز این پایگاه هزینه کرده و اخیراً وعده کمک‌های بیشتری نیز داده بود. بنابراین می‌توان انتظار داشت که آمریکایی‌ها برنامه‌های مفصلی برای توسعه، تجهیز و گسترش استفاده از این پایگاه داشته‌اند.

بنابراین به نظر می‌رسد حمله نظامی ایران به پایگاه عین‌الاسد، دارای پیام‌ها و معانی مهمی است که احتمالاً طرف آمریکایی آن‌ها را دریافته است. در سیاست بین‌الملل گاهی اراده مواجهه با تهدید، بیش از نتایج میدانی آن اهمیت دارد. پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی، حمله موشکی به عین‌الاسد را می‌توان نمونه دوم، اما بسیار گسترده‌تر نمایش اراده ایران دانست.

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط

توقف پروژه TON تلگرام و آینده‌­پژوهی ارزهای مجازی

از بین رفتن ابزارهای قدرت آمریکا

انتشار اخبار جعلی از حمله احتمالی آمریکا به ایران از عراق برای افزایش قیمت نفت

0 نظر

ارسال نظر

capcha