یادداشت؛

حکایت ما و آمریکایی ها ، بازدارندگی و توازن وحشت

حکایت ما و آمریکایی ها ، بازدارندگی و توازن وحشت

به گزارش سراج24، علیرضا تقوی‌نیا/ در ۱۶ مهر ۱۳۶۶ هلیکوپترهای آمریکایی به ناوگروه مقابله مثل نیروی دریایی سپاه پاسداران به فرماندهی نادر مهدوی حمله می کنند. حمله غافلگیرانه بود و بلافاصله یکی از ۳ قایق ایرانی منهدم شد اما در این فاصله یک اتفاق مهم و راهبردی افتاد.

"مهدی محمدی ها" از نیروهای موشکی سپاه که برای اولین بار از تهران به بوشهر اعزام شده بود و همراه نادر مهدوی و یارانش بود با یک فروند موشک دوش پرتاب یک هلیکوپتر فوق پیشرفته آمریکایی را ساقط می کند و فصل جدیدی در رویارویی ایران و آمریکا می گشاید.

اگر چه در ادامه نبرد قایق های ساده سپاه در درگیری از بین می روند اما محاسبات طرف آمریکایی برای همیشه تغییر می نماید. از آن تاریخ تا این لحظه دیگر هلیکوپترهای آمریکایی وارد شعاع ۵ کیلومتری قایق های تندروی سپاه نمی شوند چون مطمئن هستند که نیروهای سپاه ابزار لازم جهت هدف گیری آنها را در اختیار دارند. این رخداد راهبردی در علم سیاست یک معنا دارد که از آن به بازدارندگی تعبیر می‌شود.

در هنگام توقیف غیرقانونی نفتکش ایرانی توسط دولت انگلستان نیز رخدادی مشابه  را شاهد بودیم. توقیف نفتکش ایرانی که در واقع جهت جلوگیری از صادرات نفت ایران انجام گرفت اما رنگ و لعاب قانونی بدان بخشیدند اگر واکنش متناسبی دریافت نمی کرد بدون تردید ادامه می یافت اما با توقیف نفتکش انگلیسی استینا ایمپرو این روند متوقف شد و دیگر ادامه پیدا نکرد.

بازدارندگی و توازن وحشت دو مولفه اصلی برای تحصیل منافع ملی ست که اگر توسط سیاستمداران یک کشور مورد  غفلت قرار گیرد در دنیای جنگل گونه امروز دیگر کسی جلودار گرگ های گرسنه مهاجم نخواهد بود.

لذا اگر واکنش متناسب و بسیار شدید نسبت به ترور سپهبد قاسم سلیمانی اتخاذ نشود و توازن قوا برقرار نگردد باید منتظر جری تر شدن گرگ های کاخ سفید بشویم و تهاجمات علیه منافع ملی ایران حدّ یقف نخواهد داشت.

لذا اگر میخواهیم در آرامش زندگی کنیم و دیگر هیچ کشوری جرات نکند به منافع ملی ما تعرض نماید و جنگ نیز رخ ندهد باید چنان پاسخی به  کاخ سفید و ایادی منطقه ای اش بدهیم که دیگر هیچ کس چنین جرات و جسارتی را به خود راه ندهد.

فراموش نکنیم تمام دنیا منتظر واکنش ما به ترور بلندپایه ترین مقام نظامی کشورمان است و اگر پاسخ ضعیف و منفعلانه باشد دیگر رنگ امنیت و آرامش را نخواهیم دید.

انتهای پیام/ 

اخبار مرتبط

جبهه تحت حمایت آمریکا در حال نزول و فروپاشی است

انتقام خون شهید سلیمانی به یک آرمان تبدیل شده است

حمله جنگنده های آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایرانی

0 نظر

ارسال نظر

capcha