سرلشکر جعفری در شبکه سه سیما تشریح کرد:

نقش حاج قاسم در نابودی داعش از منطقه/ شهید سلیمانی تجارب مقاومت مردمی در دفاع مقدس را به کشورهای حوزه مقاومت انتقال داد/ مقاومت اسلامی در منطقه سرعت می‌گیرد

نقش حاج قاسم در نابودی داعش از منطقه/ شهید سلیمانی تجارب مقاومت مردمی در دفاع مقدس را به کشورهای حوزه مقاومت انتقال داد/ مقاومت اسلامی در منطقه سرعت می‌گیرد

به گزارش خبرنگار سراج24، سرلشکر محمد علی جعفری فرمانده قرارگاه فرهنگی بقیه الله(عج) عصر امروز در برنامه تلویزیونی شبکه سه سیما ضمن تسلیت به مناسبت شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی اظهار داشت: آشنایی بنده با این مجاهد نسوه و بزرگ از عملیات طریق القدس شکل گرفت؛ عملیاتی که برای نخستین بار نیروهای مردمی در عقبه ها و در قالب گردان به جبهه ها اعزام می شدند. در عملیات طریق القدس 4 تیپ عمل کننده داشتیم که حاج قاسم فرمانده محور کرمان بود که هنوز تیپی نداشت اما 4 گردان آماده از کرمان به این عملیات وارد شده بودند و در این عملیات دست نازنین حاج قاسم مورد اصابت ترکش قرار گرفت که در حمله تروریستی بامداد امروز تصویری از همان دست این شهید بزرگوار منتشر شد.

وی خاطرنشان کرد: حاج قاسم یکی از فرماندهان لشکر قدرتمند دوران دفاع مقدس بود و عملکرد لشکر ثارالله(ع) در عملیات های مختلف بخصوص در سال های پایانی جنگ سرنوشت ساز بود، از جمله این عملیات ها، عملیات والفجر 8 بود که یگان های خط شکن باید از رودخانه اروند با آن وضعیت دشوار جوی و عرض طویل رودخانه عبور می کردند که پس از عبور قواصان از رودخانه جنگ سختی در آن سوی رودخانه شکل گرفت، بنده به اتفاق حاج قاسم در حالی که آتش سنگین دشمن روی نیروهای رزمنده فرو می آمد، در یک سنگری موضع گرفتیم که تازه احداث شده بود و مستحکمات خوبی نداشت و به پیشنهاد یکی از رزمنده ها به سرعت سنگر را ترک کردیم و به فاصله کمتر از سی ثانیه از خروج ما، یک خمپاره 120 سنگر را کاملا ویران کرد و این خاطره ای ماندگار در ذهن من شد.

سرلشکر جعفری به نقش تعیین کننده لشکر ثارالله(ع) و حاج قاسم سلیمانی در عملیات کربلای5 نیز اشاره کرد و گفت: پس از جنگ تحمیلی حاج قاسم در فهرست فرماندهان توانمند و پرافتخار قرار داشت که خداوند او را حفظ کرده بود تا به نقش آفرینی در منطقه بپردازد.

وی یادآور شد: در اوایل دهه 70 و پیش از ورود حاج قاسم به نیروی قدس، نا امنی هایی در جنوب شرق داشتیم و منطقه به شدت نا امن بود، ایشان با اقتداری که داشتند باری دیگر در آن منطقه به کار گرفته شدند و با طرح ریزی که انجام دادند، به مقرهای عناصر ضدانقلاب و اشرار تاخت و مقرهای گسترده این گروهک ها را نابود کرد واعلام کرد که هر که سلاح دارد به سرعت برای تحویل سلاح اقدام کند و بسیاری مراجعه کردند و سلاح خود را تحویل دادند و امنیت در آن منطقه حاکم شد. 

فرمانده سابق سپاه پاسداران ادامه داد: پس از آرام سازی منطقه جنوب شرق دیدیم که ایشان توانی بالاتر از فرمانده لشکری دارند و نهایتا برای فرماندهی نیروی قدس سپاه پیشنهاد شدند و رهبر معظم انقلاب از این پیشنهاد استقبال کردند و از اواسط دهه 70 بود که ایشان فرماندهی این نیرو را به دست گرفتند؛ به دنبال آن نهضت گسترش انقلاب اسلامی و حمایت از مردم مظلوم کشورهای دنیا در برابر ظالمان در حوزه های سیاسی، فرهنگی و نظامی شکل گرفت.

وی با بیان اینکه اوج نقش آفرینی شهید سلیمانی در منطقه آماده کردن توان های مردمی در کشورهای مختلف برای مقاومت و ایستادگی در برابر استکبار بود افزود: در واقع ایشان تجربه ایستادگی و پایداری مردمی در دوران دفاع مقدس کشورمان را به سایر ملل انتقال دادند؛ آن مقاومتی که در حزب الله لبنان شکل گرفت که در نهایت منجربه شکست رژیم صهیونیستی در جنگ 33 روزه شد اولین بروز و ظهور تلاش های حاج قاسم در نیروی قدس بود.

سرلشکر جعفری بیان کرد: عمق نفوذ مدیتریتی و انتقال تجربه انقلاب اسلامی در داخل فلسطین اشغالی نیز نفوذ کرده و واقعا عجیب بود مردمی که در غزه در محاصره کامل هستند، چطور در برابر ارتش مجهز رژیم صهیونیستی ایستادگی می کنند به گونه ای که این ارتش در برابر مقاومت مردم مبارز غزه عاجز شده است. این غلبه مردمی به ارتش تا دندان مسلح رژیم صهیونیستی شبیه به یک معجزه است.

وی با بیان اینکه شکل گیری داعش در سوریه و عراق یک تهدید بسیار جدی بود گفت: غرب دید که دیگر ارتش های کلاسیک و سازماندهی شده حریف مقاومت مردمی نمی شوند، به همین علت به فکر افتادند که از یک نیروی اعتقادی استفاده کنند و از دل خود اسلام داعش را تأسیس کردند و در اینجا مقاومت منطقه وارد فاز جدیدی شد. آمریکا امید زیادی به این موضوع بسته بود که داعش می تواند به بدنه مقاومت اسلامی ضربه بزند و مانع رشد و پیشرفت انقلاب اسلامی در منطقه شود. 

وی انتقال تجربه مقاومت و ایستادگی مردمی در برابر متجاوزان را راهکار انقلاب اسلامی برای از بین بردن تهدید داعش از منطقه خواند و گفت: در سوریه وقتی داعش شکل گرفت و توانست تا پشت دیواره های کاخ بشار اسد برسد، من به حاج قاسم گفتم چرا بشار با مسلح شدن مردم موافقت نمی کند؟ ایشان گفتند که من چندبار به او گفته ام و قبول نمی کند و می گوید که مردم سوریه با مردم ایران فرق دارند و نمی توان به آنها اعتماد کرد؛ حاج قاسم برای آخرین مرتبه نزد رئیس جمهور سوریه رفت تا پیشنهاد مسلح کردن مردم را بدهد که نهایتا بشار اسد این موضوع را پذیرفت و پس از این موافقت نقش آفرینی مسلحانه مردمی برای مقابله با تروریست های تکفیری شروع شد و نهایتا ورق در سوریه برگشت. در عراق نیز همین اتفاق افتاد و با فرمان مرجعیت شیعه در این کشور حشد الشعبی شکل گرفت و هر دوی این ها حاصل انتقال تجارب ایران اسلامی به این کشورها بود.

هم‌رزم فرمانده شهید نیروی قدس سپاه در ادامه اذعان کرد: در زمان جولان گروه های تکفیری در منطقه فشار زیادی از جمله فشارهای سیاسی داخلی و خارجی، دیپلمات های داخلی و حتی کمبود منابع مالی و لجستیکی روی دوش حاج قاسم بود و ایشان گاهی اوقات نزد من می آمدند و صحبت می کردند، من به ایشان یادآور می شدم که " با اینکه شما شوق عجیبی به شهادت داشتید، خداوند شما را با هدفی بارها از مرز شهادت بازگردانده و حکمتی در این است و شما مانده اید تا این کار بزرگ را به پایان برسانید" و با این حرف ها به ایشان دلگرمی می دادم.

فرمانده قرارگاه فرهنگی بقیه الله(عج) خاطرنشان کرد: در سخنرانی ها و مصاحبه های حاج قاسم مشخص بود که ایشان عاشقانه به دنبال فیض شهادت هستند و به معنای واقعی یک شهید زنده بودند. شما تصور کنید یک فرد سی سال برای دست یابی به یک آرزویی بسوزد و به آن نرسد، این خیلی سخت است؛ گاهی اوقات من به ایشان می گفتم این قدر برای شهادت اصرار نکن، انقلاب و حضرت آقا به حضور شما نیاز دارد.

فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه گفت: از زمانی که شهید قاسم سلیمانی کار داعش را در منطقه تمام کرد و اقتدار انقلاب اسلامی را در منطقه تثبیت کرد و تمام نقشه های آمریکا را برهم زد، من همیشه نگران بودم که نکند این خواسته حاج قاسم یعنی شهادت عملی بشود و این نگرانی بنده مخصوصا در سال جاری که ماجرای ناو انگلیسی و پهپاد آمریکایی رخ داد و باعث شد اقتدار جمهوری اسلامی ایران بیش از پیش ثابت شود، می ترسیدم که ایشان رفتنی بشود و در نهایت هم به فیض شهادت نائل آمد.

سرلشکر جعفری اذعان کرد: این آمریکایی های بی عقل و بی خرد درک نمی کنند که قدرتی که در اسلام نهفته است هرچه در ابعاد امنیتی و دفاعی بیشتر تحریکش کنند، بیشتر در دنیا جا می افتد و طی این چهل سال این رشد اقتدار جمهوری اسلامی حاصل اقدامات تحریک آمیز دشمنان ما بوده است.

وی با تأکید بر ادامه راه پربرکت حاج قاسم سلیمانی در انتشار انقلاب اسلامی به دنیا گفت: بعد از شهادت سپهبد قاسم سلیمانی این راه و مقاومت ذره‌ای کند نخواهد شد و اتفاقا سرعت هم می گیرد.

فرمانده قرارگاه فرهنگی بقیه الله(عج) در پایان بیان کرد: هم اکنون ذخیره عظیمی از جوانان مؤمن انقلابی که در عرصه های مختلف پای کار انقلاب هستند را داریم که در چهل سال دوم انقلاب به بروز و ظهور می رسند و به لطف خداوند افتخارات بزرگی را برای جمهوری اسلامی رقم خواهند زد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

بنی‌صدر حین جنگ می‌خواست مذاکره کند، امام فرمودند: حرفش را هم نزن

فرمانده سپاه قدس، بر مزار شهدای فاطمی جانباخته در تشییع شهید سلیمانی حضور پیدا کرد

سردار شهید سلیمانی طرح‌های آمریکا را در منطقه بر هم زد

0 نظر

ارسال نظر

capcha