گزینه‌های ایران!

گزینه‌های ایران!

به گزارش سراج24، صابر گل عنبری/ ایران و جبهه مقاومت در منطقه با ترور سردار سلیمانی یک چهره کاریزماتیک نظامی را از دست دادند. خلا حضور ایشان در میان نیروهای این جبهه در منطقه از فلسطین، لبنان و سوریه گرفته تا عراق و یمن و افغانستان و دیگر مناطق برای مدت‌ها محسوس خواهد بود و به این آسانی پر نخواهد شد.

آمریکا مدتها بود برای بالا بردن سطح تنش با ایران تا این اندازه برنامه ریزی کرده و این مساله در لابلای سخنان و رفتار آمریکایی‌ها و همپیمانان منطقه‌ای آن‌ها مشهود بود و همچنان که قبلا هم گفته شد، اساسا تغییر ناگهانی رفتار امارات، پیام‌های عربستان و تلاش آمریکا برای آشتی دادن دوحه و ریاض و رویدادهای دیگری از این دست، در این راستا بود. از این رو، صرفا ربط دادن این ترور به حادثه حمله به سفارت آمریکا در بغداد و پایگاه‌های آن در عراق واقع‌بینانه نیست.

حذف فیزیکی ایشان در دستور کار آمریکا و اسرائیل قرار گرفته بود و صرفا منتظر زمان مناسب بودند که فضای کنونی عراق را برای انجام آن بهتر دانستند.

فعلا مشخص نیست آمریکایی‌ها با چه اطمینان خاطر و محاسباتی تا این حد به سمت تنش‌آفرینی پیش رفته‌اند؛ در حالی که حمله اخیر به پایگاه‌های حشد شعبی روند تحولات داخلی عراق را به نفع ایران برگرداند، اما با هر درجه از اطمینان هم دست به این کار زده باشد، این شکل پاسخ ایران است که در ترسیم روند تحولات تعیین کننده خواهد بود.

این که آیا مستقیما پاسخ خواهد داد یا از طریق عراق و تبدیل این کشور به مکانی بسیار ناامن برای نیروهای آمریکایی؛ مثل همان اتفاقاتی که قبل از 2003 تا 2011 افتاد و موجب خارج ساختن هزاران نفر از این نیروها از عراق شد.

در این میان هم واکنش مردم، مرجعیت، دولت، پارلمان و نیروهای سیاسی عراق بسیار تعیین کننده است و با توجه به واکنش‌ جریان مقتدی صدر، اگر عملیاتی شود، می‌توان منتظر روزهای سختی برای نظامیان آمریکایی در این کشور بود. فعلا همه چیز به راهی بستگی دارد که تهران برای واکنش انتخاب خواهد کرد؛ مستقیم یا غیر مستقیم.

ایران به هر شکلی دیر یا زود واکنش نشان خواهد داد، اما به احتمال زیاد راهی را انتخاب خواهد کرد که به جنگ گسترده منجر نشود. با این وجود فعلا با اطمینان نمی‌توان سخن گفت و باید منتظر حوادث آتی ماند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

جوانان ایرانی زمین بازی را خوب می‌شناسند

اگر راه امام فراموش شود سیلی خواهیم خورد

حکم امام خمینی (ره) درباره‌ رئیس‌جمهور «ایرانی‌الاصل»

0 نظر

ارسال نظر

capcha