عمار داره این خاک

عمار داره این خاک

به گزارش سراج24، امیرمحمد بهامیر/ از مردم برای مردم، نظر من را بخواهید جشنواره عمار در همین یک جمله کوتاه خلاصه می‌شود. عمار که روز ۱۱ دی ماه تولد ده سالگی خود را برگزار کرد جشنواره‌ای است که با یک هدف مهم پا به عرصه فضای رسانه‌ای کشور گذاشت. هدفی که می‌خواست دنیای رسانه و سینمای ایران را از جامعه نخبه ایران فاصله دهد و بیشتر مردمی کند. جامعه رسانه‌ای کشور که تا سال‌ها فقط در اختیار چند نهاد خاص مثل صدا و سیما یا بنیادهایی مثل فارابی، خانه سینما و غیره بود. جامعه‌ای که جشنواره فجر نماد رسانه و سینمایی‌اش بود. ولی عمار این معادلات را برهم زد زیرا در عمار خبری از چهره‌های شاخص، سلبریتی‌ها یا سوژه‌های تکراری دسته چندمی که هیچ تفاهمی با جامعه ایرانی نداشت وجود ندارد.

عمار از آن جوان روستایی که در دورافتاده‌ترین مناطق سیستان زندگی می‌کند تشکیل شده تا آن جوان مرفهی که در بالاترین نقاط شهر تهران زندگی می‌کند. همگی نیز یک هدف دارند، آن هم دیده شدن است. آن جوان سیستانی از مشکلات یا نوآوری‌هایی می‌گوید که هیچ رسانه‌ای تا به حال به آن‌ها گوش نداده است. از محرومیت‌ها، رنج‌ها، زندگی و اتفاقاتی می‌گوید که من تهرانی از آن خبر ندارم. مثل یکی از برندگان امسال جشنواره که از مادربزرگی به نام ننه گلی در اثرش نام برده بود که یک تنه به اندازه تمام خدماتی که دولت در شهرش کار انجام داده بود برای مردمش خدمت رسانی کرده است.

بله عمار یعنی دیده شدن ننه گلی‌ها، عمار یعنی دیده شدن میلاد گودرزی‌هایی که با تلاش و همت خود به دنبال مطالبات مردم هستند و تمام تلاششان این است که فساد را از خانه‌شان بیرون کنند. عمار یعنی آن قاضی دهه هفتادی که گفت باید مردم را در قوه قضائیه سهیم کنیم و نشان دهیم با فساد با قدرت مبارزه می‌کنیم. عمار یعنی مهدی نوروزی‌ها که ب ز ها را گرفتند. عمار جایی است که خیلی از جوان‌های امروز ما، با داشتن یک دوربین ساده می‌توانند خود رسانه‌ای برای جبهه فرهنگی انقلاب باشند. جبهه‌ای که خط مقدمش نیاز دارد که مردم بدانند که آن‌ها چگونه در حال جهاد کردن هستند.

عمار ده سال پیش با ۱۹ اثر کار خود را شروع کرد و عمار امروز با بیش از ۲۰۰۰ اثر، این یعنی عمار به واقع در حال مردمی شدن است. مردم برایش اثر می‌سازند، برایش جشنواره می‌گیرند، برایش اکران انجام می‌دهند و سرانجام برای برندگانش نیز خود مردم جایزه تدارک می‌بینند. دستکش ننه عصمت همان جایزه‌ای است که به اندازه صد سیمرغ و لوح افتخار می‌ارزد. می ‌ارزد چون از مردم است برای مردم. عمار دیروز شاهد بود که نسل ده سال پیش جای خودش را کم کم به نسل جوانتر می‌دهد. نسل پیش که رشادت‌ها و جوانمردی‌هایش شد عکسی بر روی دیوارنگاره جشنواره امسال. از شهیدان مدافع حرم که سال پیش خود اکران کننده بودند تا جوان‌هایی که امسال جای پدرانشان در مراسم قرآن تلاوت کردند تا به قول حامد زمانی نشان دهند هنوز عمار داره این خاک.

انتهای خبر/

اخبار مرتبط

مناصب و جایگاه ها آلوده به مین نبوده است، بلکه آلوده به مین شده است!

0 نظر

ارسال نظر

capcha