حسن عباسی؛

ضعف معیشت مردم در دو سال گذشته باعث افسردگی سیاسی شده است

ضعف معیشت مردم در دو سال گذشته باعث افسردگی سیاسی شده است

به گزارش خبرنگار سراج24، دکتر حسن عباسی رئیس اندیشکده یقین در همایش سبک زندگی اسلامی ایرانی در حوزه سلامت که صبح امروز در سالن همایش‌های باقرالعلوم(ع) برگزار شد، به سرفصل های بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد و گفت: محور هفتم این بیانیه سبک زندگی اسلامی است و یک نکته کلیدی وجود دارد روند روبه رشد تکنولوژی سبک زندگی را به شدت تحت تاثیر خود قرار می دهد. تأثیرات این موضوع هم در حوزه سلامت روحی و هم در سلامت جسمانی به وضوح دیده می شود و اتفاقا تاثیر چشمگیر تری دارد و بیماری های ناشناخته ای را بوجود خواهد آورد.

وی ادامه داد: بر اساس داده های سازمان ملل متحد اضطراب، مهم ترین بیماری است که در آینده بسیار شاخص خواهد بود و این به دلیل رشد پرشتاب تکنولوژی و تأثیر آن بر زندگی اجتماعی است؛ امروز یک شهروند برای مهیا کردن خود برای امر ازدواج به بیش از 30 سال زمان نیاز دارد، این یعنی بالا رفتن سن ازدواج و فرد در این حالت مضطرب است تا زودتر خودش را به زندگی برساند.

عباسی اظهار داشت: در حال حاضر اقتصاد جهان 70 تریلیون دلار بدهی دارد که 23 تریلیون آن مربوط به آمریکا است این در حالی است که درآمد سالانه آمریکا 4 تریلیون دلار است؛ با توجه به آمارهای اقتصادی امروز تقریبا تمام کشورها و جوامع در بخش های مالی بدهکار هستند چراکه درآمدها با هزینه های همخوانی ندارد و در این جوامع مردم نیز بدهکار می شوند چراکه اقتصاد خانواده مستقیما از اقتصاد دولتی تأثیر می پذیرد. بنابراین فرد بدهکار در مناسبات اجتماعی هرچه می دود به مقصد نمی رسد و این عامل نشدید اضطراب است.

رئیس اندیشکده یقین با اشاره به تبعات "تفرد" در جامعه اذعان کرد: امروز نظام های آموزشی کشورهای مختلف به دنبال این هستند که زمان تحصیل دانش آموز و دانشجو را به نصف برسانند و از طرفی برای دوره سربازی جوانان نیز چاره ای یباندیشند تا بتوانند از میزان اضطراب جوانان بکاهند. بررسی های ما حاکی از آن است که امروز نوجوانان زیر 15 سال به شدت مضطرب هستند، این ها وقتی به سن ازدواج برسند، با نسلی روبرو می شویم که مضطرب هستند چراکه این نسل علاوه بر دشواری های اقتصادی، به دلیل تغییر در سبک زندگی و بی رغبتی خانواده‌ی امروزی به فرزندآوری با "تفرد" روبرو خواهد بود. همین تفرد باعث شده تا در بسیاری از کشورهای اروپایی بحران تنهایی به جایی برسد که جوانان برای ابراز محبت یک ساعته به طرف مقابل پول بپردازند.

وی با بیان اینکه سلامت روانی خانواده هایی که چند فرزند دارند امنیت بیشتری دارد افزود: بر اساس پیش بینی های سازمان ملل کشور مکزیک یکی از قدرت های اثرگذار آینده خواهد بود چراکه حاضر به اجرای سیاست های کنترل جمعیت نشده و مکزیکی ها به خوبی زاد و ولد می کنند، چنین کشوری دیگر دچار تفرد و تبعات آن نمی شود.

این استاد دانشگاه در ادامه به برخی بیماری های سیاسی نیز اشاره کرد و گفت: روند پرشتاب تحولات سیاسی نیز بر سلامتی اثر ویژه ای دارد که منجر به افسردگی سیاسی می شود که جامعه ما تقریبا هر 8 سال دچار آن می شود.

وی اضافه کرد: اتفاقاتی که طی یکی دوسال اخیر در کشور و مخصوصا در مسائل اقتصادی رخ داده است موجب تضعیف معیشت مردم شد که این باعث می شود مردم از دستگاه های اجرایی ناامید شده و این خود یک افسردگی سیاسی است. مردم وقتی می بینند بنزین سه برابر شده و از طرفی رئیس جمهور مملکت می گوید من خودم صبح جمعه خبردار شدم، با خود می گویند که قانونی وجود ندارد و افسردگی سیاسی در آنها تشدید می شود و همین می تواند زمینه آماده کردن جامعه برای قانونی و هرج و مرج شود و در نهایت دیدیم که چطور در عرض 72 ساعت در کشور شورش به پا شد که خسارات بسیاری به بار آورد.

عباسی با تأکید بر لزوم پیشگیری از این دست بیمارهایی که سلامت روانی مردم را تحت تأثیر قرار می دهد، گفت: برای پیشگیری از این افسرگی سیاسی لازم است وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی به میدان بیایند و برای جلوگیری از تکرار این افسردگی ها پیوست هایی فنی به احزاب سیاسی بدهند و البته در این میان سازوکارهای دیگری نیز لازم است.

وی در خصوص اختلالاتی که رشد تکنولوژی در جامعه بوجود می آورد نیز اظهار کرد: پیش بینی ما این است که 50 درصد پدیده هایی که به واسطه رشد تکنولوژی تا سال 1444 در کشور رخ می دهد، اختلالاتی در حوزه سلامت برای انسان ها به بار خواهند آورد و در اینجا لازم است جامعه پزشکی با این نوع خطراتی که سلامت جسم و روح انسان ها را مورد هدف قرار داده است آشنا شود؛ اگر نظام پزشکی ما منتظر باشد این دست بیماری ها در جامعه همه گیر شود و بعد به فکر درمان بیفتد که به جایی نمی رسیم، دانشگاه های علوم پزشکی از امروز باید با کار پژوهشی به فکر پیشگیری از این بیماری ها باشند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

دوره مجازی آموزش سبک زندگی اسلامی

۱۰ توصیۀ اهل بیت(ع) برای افزایش رزق و روزی

همایش الگوی هیأت‌های مذهبی در ارتقای معنویت، اخلاق و سبک‌زندگی اسلامی-ایرانی

0 نظر

ارسال نظر

capcha