یادداشت:

درس گرفتن از خروس

درس گرفتن از خروس

به گزارش سراج24، محمد اشراقی/ یکی از راه های پی بردن به “عظمت پروردگار” عالمیان “تفکر” در خلقت است .
الف) تفکر و توجه به آفرینش انسان
ب) تفکر و توجه در خلقت آسمان ها و زمین
ج) تفکر و توجه به خلقت گیاهان
د) تفکر و توجه به حیوانات
قرآن کریم در موارد زیادی به تفکر در مورد حیوانات نیز دستور داده است و از انسان ها خواسته شده که در باره آن ها بیندیشد و بدانند که آن ها بی هدف به وجود نیآمده بلکه آفریدگاری آن ها را آفریده است .
قرآن مجید می فرمایند:
«افلا ینظرون الی الابل کیف خلقت؛ آیا آنان به شتر نمى نگرند که چگونه آفریده شده است؟(۱)
برخی از مفسرین معتقدند که «افلا ینظرون» در آیه ذکر شده نیز نگاه کردن عادی نیست بلکه نگاهی است توأم با تفکر و اندیشه.(۲)

بدان گونه خداوند متعال در کتاب محکمه ی خود ” قرآن کریم” بارها بر این امر تاکید فرموده اند. بررسی در نوع رفتار و نحوه ی زیست حیوانات به انسان کمک می کند تا زندگی شایسته تری در دنیا داشته و هم چنین در ارتباط با هم نوع خود موفق تر عمل نماید . ضمن این که سیره عملی و نظری “پیشوایان ” دینی ما بسیار در خور توجه می باشند و ایشان نیز در مواردی با اشاره به برخی موارد راه کار های مناسبی در مواجهه با امورات زندگی عنایت فرموده اند. که این دستورات می تواند راه گشا و گره گشا در طوفان ها و درگیر های مواج زندگی به انسان آرامش را هدیه دهند.

اما از آن جائی که فهم و درک ما در پذیرش برخی مفاهیم درونی و بیرونی مانند : “عصبانیت ” تفسیر و تعابیر متکثری دارد می توان با دید عمیق به رفتار برخی حیوانات این مهم را سهل تر و قابل فهم تر نموده و هم چنین درهای “حکمت” را به روی ما به گشاید. یکی از این حیوانات “خروس ” می باشد. این حیوان خلقت عجیبی دارد.
خروس از جمله جانوری است که “بلند ترین صدا” را داراست. و جالب این که تنها جانوری است که به هنگام خواندن (قوقولی )و باز کردن “دهان” “چشم ” و ” گوش” خود را به طور غیر ارادی ” می بندد” . به همین دلیل هنگام سر دادن آواز پرده های گوش خروس آسیب نمی بیند. و از همه مهم تر این که:
(( در آن زمان از دنیای پیرامون خود کاملا” خارج می شود. در واقع نه چیزی را می بیند نه چیزی را می شنود و نه توجهی به اطراف خود دارد.)) “این بدان معنا ست که در آن هنگام هیچ کنترلی بر رفتار خود ندارد”

ما در برخی موارد و موقعیت ها با توجه به رفتار نا شایست متقابل در ارتباطات میان فردی خود به دلایل گوناگون با هم نوع خود اصطکاک و برخورد و تنش پیدا می کنم .یکی از این دلایل پایین بودن آستانه ی صبر و تحمل و کم بودن گنجایش و ظرفیت پذیرش کج خلقی و بد رفتاری دیگران می باشد.در چنین شرایطی به دلیل واکنش های عصبی کنترل رفتار از دست ما خارج شده و این امر باعث بروز مشکلات عدیده ایی از جمله ” نزاع” “کشمکش” ” ضرب و جرح” گردیده و خسارات جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

“نقص عضو” “مرگ” صدمات و آثاری که در طول زندگی گریبان گیر افراد خواهد بود . علاوه بر آن این گونه واکنش ها در سطح جامعه موجب هرج و مرج و تاثیر گذاری بر روی سلامت بهداشت روان نیز می باشد .و در صورت تکرار پذیری آسیب های رفتاری را موجب می گردد. لذا جامعه پس از طی یک دوره نه چندان دور به بیماری صعب العلاج ” کج رفتاری” مبتلا خواهد شد و بلا شک برای درمان آن باید هزینه های گزاف و همین طور طول درمان بلند مدت در نظر گرفت . حال در زمان واکنش های شدید رفتاری چه اتفاقی رخ می دهد؟

در حالت عصبانیت شدید و حتی خفیف فرد عصبانی گرچه چشم او به ظاهر می بیند ولی در واقع هیچ درکی از دیده های خود ندارد . گوش او گرجه می شنود ولی هیچ فهمی از گفت و گوی خود ندارد تا بتواند به درستی آن ها را تحلیل و به قولی حلاجی نماید . در این حالت شخص کنترل خود را از دست داده و با کوچک ترین تلنگری از جانب مقابل دست به انجام کارهای خلاف انسانی زده و هر آن چه که در دست رس ش باشد به سمت هم نوع خود حمله ور می شود . اما نقطه ی آغاز این مسئله کجاست ؟

اگر این رفتار انسان را با رفتار خروس هنگام خواندن قیاس نمایم.. خواهیم فهمید شخص واکنش گر چشم و گوش و حتی قوه عاقله ی خود را در این زمان کاملا” از دست می دهد . و در این موقعیت از دنیای پیرامون خود منفک شده و در دنیای درون خود که با واکنش های هرمونی همراه است تعادل ش را از دست داده هیچ توجه ی به افراد – مکان – و حتی آن چه در دست دارد ندارد . و این یعنی شروع رفتار خارج از اراده که می تواند بسیار خطر آفرین باشد . و به قول ما ایرانیان که هنر فقط نزد ما هست و بس ! ” ببین من اگه چشمامو ببندم دهن مو باز می کنم آ ”

تنها تفاوت رفتار انسان با خروس در این نکته هست که: خروس وقتی چشماشو ببنده و دهانش باز بشه از صدای آواز دل کش خروس لذت می بریم و سر خوش می شیم ولی اگر انسان چشماشو ببنده و دهانش باز بشه فاجعه تراوش میشه.
موفق و پیروز باشید .

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

مدیریت و نیروی انسانی خوب معجزه می‌کند

بررسی دیدگاه محمدتقی شریعتی درباره مرجعیت علمی قرآن کریم

0 نظر

ارسال نظر

capcha