روایتی روان و رسا از مرید وثیق امام(ره)؛

نگاهی به مستند «مهدی عراقی را بکش »

نگاهی به مستند «مهدی عراقی را بکش »

به گزارش سراج24، مستند «مهدی عراقی را بکش» ساخته «عبدالرضا نعمت اللهی» یکی از مهمترین مستندهایی بود که شب گذشته در نخستین روز سیزدهمین جشنواره بین‌االمللی سینما حقیقت به نمایش درآمد و تنور سرد جشنواره را به گرمی بدل کرد. 

«مهدی عراقی را بکش» از آن دست مستندهایی است که باید به تماشای آن نشست؛ این مستند خصوصاً برای آنها که به تماشای مصور تاریخ سیاسی معاصر علاقه‌مندند، تجربه‌ای جذاب و کشاننده خواهد بود.

مستند متضمن روایتی روان، گیرا و تاثیرگذار از زندگی و زمانه مرید وثیق و یاور راستین امام راحل(ره)؛ شهید مهدی عراقی است که در 4 فصل موضوعی مجزا به مرور خاطرات، روایات و وقایع موثر حادث شده در زندگی شهید عراقی می‌پردازد؛ از نحوه ارتباط و آشنایی او با شهید نواب صفوی گرفته تا حضور پررنگش در نوفل لوشاتو و همراهی پیوسته با امام خمینی(ره) در سالهای پیش و پس از وقوع انقلاب اسلامی، جملگی در این مستند به تصویر کشیده است و جالب آنکه «مهدی عراقی را بکش» با وجود زمان طولانی 104 دقیقه‌ای، مخاطب را تا پایان خسته و خموده نمی‌کند.

یکی از ویژگی‌های مثبت و قابل توجه این مستند، رجوع به آرای افراد و شخصیت‌های مختلف و متعدد سیاسی دارای افکار و عقاید متفاوت و چه بسا متضاد با یکدیگر جهت واکاوی ابعاد شخصیتی حاج مهدی عراقی است؛ این افراد طیفی از شخصیت‌های اصولگرا، اصلاح‌طلب و حتی چپ‌های سوسیالیست را در برمی‌گیرند و جالب‌تر  آنکه جملگی مصاحبه‌شوندگان، متفقاً بر مُحسّنات و نیکوخصالی شهید مهدی عراقی گواهی می‌دهند.

دم اتکای سازندگان مستند به شخصیت‌های وابسته به حزب یا جریان‌ فکری واحد، در فرایند بررسی شخصیت و خصایص شهید مهدی عراقی، افزون بر اینکه موجب شده مستند از جامعیت و اعتبار مضاعفی برخوردار شود، به عنصری جذاب و غافلگیرکننده برای مخاطبان نیز بدل شده است؛ چراکه آنها در فواصل زمانی مختلف به یک باره با اشخاص و چهره‌هایی مواجه می‌شوند که انتظار دیدنشان را ندارند و این روند غافلگیرکننده، تا فراز پایانی مستند نیز حفظ می‌شود.

وجه مثبت دیگری که در این مستند به چشم می‌خورد، جدی گرفته شدن فاز تحقیق، پژوهش و جمع‌آوری اطلاعات درباره سوژه از سوی سازندگان است؛ خصوصیتی که برای قوام هر اثر مستندی ضروری و چه بسا از نان شب واجب‌تر است. شیوه طراحی پرسشها در فواصل گوناگون مستند و ترکیب متنوع مصاحبه‌شوندگانی که برای وارسی سوژه مستند از سوی سازندگان انتخاب شده‌اند، حاکی از آن است که فاز تحقیق و پژوهش مجدّانه مورد توجه و اهتمام سازندگان «مهدی عراقی را بکش» قرار گرفته است. 

«مهدی عراقی را بکش» اگرچه در ترسیم و ارائه تصویری جامع و مانع از سال‌های پیش از شهادت شهید عراقی منسجم و یکنواخت عمل می‌کند، با این وجود چندان به تبیین و واکاوی انگیزه‌های گروهک تروریستی فرقان نسبت به ترور شهید مهدی عراقی نمی‌پردازد و بدین ترتیب عطش مخاطبان برای آگاهی از این وجه مکتوم شهادت شهید عراقی را بی‌پاسخ باقی می‌گذارد.

در تحلیل نهایی باید گفت که مستند «مهدی عراقی را بکش» یکی از مستندهای خوش ساخت و امیدبخش جشنواره سینما حقیقت امسال است که تماشای آن می‌تواند برای هر مخاطبی با هر نوع ذائقه، جهت‌گیری، خط‌مشی فکری و تعلقات حزبی و جناحی خالی از لطف نباشد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

«همدلی» نیکوکاران با شبکه های استانی صدا و سیما

چگونه از ماه مبارک رمضان نهایت استفاده را ببریم؟

کتاب بیانات امام خمینی(ره) در دوران دفاع مقدس رونمایی شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha