پژوهش اندیشمند الازهر؛

مؤلفه‌های ایدئولوژی ایرانیان

مؤلفه‌های ایدئولوژی ایرانیان

به گزارش سراج24، پویایی جمهوری اسلامی در رویدادهای چهار دهه گذشته، بارها سبب شگفتی دوستان و خشم دشمنان شده است. تهدیدهای فراوانی ضد‌جمهوری اسلامی در حوزه‌های سخت و نرم تدارک دیده شده است؛ تهدیدهایی که هر یک به‌تنهایی قادر به سرنگونی یک نظام سیاسی پرقدرت بوده است.

 ترورهای کور، شورش‌های خیابانی، کودتای پایگاه شهید نوژه، حمله نظامی آمریکا به طبس، جنگ هشت‌ساله، گسترش شبکه نفوذ فردی و جریانی، تحریم اقتصادی، تهدید نظامی، پرونده‌سازی مستمر و… در این زمره است.

مردم، رهبری و جهان‌بینی دینی به گفته ناظران از مؤلفه‌های اساسی بالندگی جمهوری اسلامی است. ترکیب هوشمندانه این سه مؤلفه، معجزه‌آفرین است وگرنه هریک به‌تنهایی فاقد کارایی بوده و چندان کارساز نیست. هر یک از این مؤلفه‌ها بارها واکاوی شده است اما به نظر می‌رسد باز هم کنکاش آن در هر عصری و نسلی ضروری است.

یکی از اندیشمندان الازهر مصر حدود یک دهه پیش در مورد ایدئولوژی جمهوری اسلامی پژوهشی انجام داده بود که شاید هنوز تازگی دارد.
او بر این باور است که در جهان‌بینی ایرانیان پنج مؤلفه ممتاز وجود دارد که در سایر مکاتب کمتر قابل مشاهده است یا اصلا دیده نمی‌شود. (برداشتی آزاد از گفته‌های او تا حد حضور ذهن با هدف رمزگشایی از چرایی ‌مقاومت فعال جمهوری اسلامی در برابر نظام سلطه را به اشترک می‌گذارم.)

1-داشتن_داستان: مکتب دینی ایرانیان برای هر رویداد تاریخی، داستانی عبرت‌آموز دارد. داستان ابرهه، شعب ابی‌طالب، مهاجران، انصار، خیبر، بدر، حنین، احد، غدیر، کربلا و … .

2-داشتن_قهرمان: قهرمانان در ایدئولوژی جمهوری اسلامی از جایگاه کانونی برخوردارند. پیامبر(ص)، علی (ع)، امام حسین (ع)، ابوالفضل(ع)، امام رضا(ع)، علی‌اکبر (ع)، علی‌اصغر (ع)، مالک اشتر، حر بن ریاحی و… .

3-داشتن_زنان_قهرمان: فرهنگ دینی ایرانیان مملو از قهرمانان زن که برای هر عصری و هر نسلی الگوست. خدیجه(س)، فاطمه زهرا (س)، زینب (س)، رقیه (س)، ام‌البنین (س) و… .

4-آینده‌نگری: مکتب فکری جمهوری اسلامی به سبب برخورداری از نهاد مرجعیت هرگز با بن‌بست مواجه نمی‌شود. نگاه در این نهاد مبنی بر آینده‌پژوهی است.

5-داشتن_ناجی: ظهور منجی و امیدواری به اصلاح امور از دیگر مؤلفه‌های ایدئولوژی جمهوری اسلامی است.
 این مؤلفه‌های پنج‌گانه ممکن است در سایر مکاتب هم به‌صورت موردی اما مبهم یافت شود اما روشنی و صراحت توأم با جزئیات از ویژگی‌های جهان‌بینی جمهوری اسلامی در این حوزه‌هاست.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

کشورهای تحت تحریم به‌ دنبال دریافت "دانش خنثی‌سازی تحریم" از ایران هستند

بایدن تحریم نفت ایران را تمدید کرد

نیروی دریایی ارتش مانع ربوده‌شدن یک کشتی تجاری ایرانی شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha