معماریان با «سرپل ذهاب» به دهمین جشنواره فیلم عمار می‌آید

معماریان با «سرپل ذهاب» به دهمین جشنواره فیلم عمار می‌آید

به گزارش سراج24، حسین معماریان کارگردان مستند «سرپل ذهاب» گفت: این مستند کمبودهای موجود در منطقه را بررسی می‌کند و در تلاش به منظور روایت اقدامات مثبت و درخور توجه امام جمعه شهر سرپل ذهاب در کمک‌رسانی به اهالی این منطقه است.

وی افزود: در زلزله سال ۹۶ بسیاری از منازل مسکونی در شهر سرپل ذهاب به طور کامل تخریب و بافت کلی شهر با آسیب جدی مواجه شد، در نتیجه تعداد وسیعی از مردم شهر آواره شدند. حجم خرابی‌ها آنقدر زیاد بود که به راحتی قابل ترمیم و بازسازی نبود.

کارگردان مستند «سرپل ذهاب» ادامه داد: از طرفی کم‌کاری هایی نیز از طرف سازمان های ذیربط صورت گرفت که در مجموع باعث شد مردم این منطقه تا مدت‌ها در سرما و گرمای طاقت‌فرسا بی‌سرپناه بمانند یا مجبور به زندگی در چادر و کانکس باشند؛ در چنین شرایطی بود که امام جمعه شهر سرپل ذهاب با همت و پشتکار به مشکلات مردم رسیدگی کرده و موجب دلگرمی آنان می‌شود.

معماریان خاطرنشان کرد: این مستند به دنبال به تصویر کشیدن تلاش‌های تشکل‌های مردم‌نهاد و ارگان‌هایی چون سپاه پاسداران است‌. در مستند «سرپل ذهاب» می‌بینیم که امام جمعه‌ شهر همواره در دسترس مردم است و در مراحل بازسازی این شهر قدم به قدم با مردم همراه است و هیچگاه دست از تلاش نمی‌کشد؛ زمانی که بدلیل تشدید بارندگی در مناطق غربی کشور، چادرها و کانکس‌های مردم زلزله‌زده دچار آبگرفتگی می‌شود، اولین فردی که شب حادثه به سراغ مردم می‌آید و دوشادوش آنان می‌ایستد، امام جمعه این شهر است.

وی اضافه کرد: در مستند «سرپل ذهاب» سعی شده دوربین گروه مستندسازی پا به پای امام جمعه جلو برود و اتفاقات تلخ و شیرین را از زاویه‌ای نزدیک روایت کند. در واقع ما بنا داریم فراز و فرودهایی که بر مردم زلزله‌زده سرپل ذهاب گذشته است را از زوایه امام جمعه‌ شهر به نظاره بنشینیم.

کارگردان مستند «سرپل ذهاب» یادآور شد: این مستند گوشه‌ای از مشکلات زلزله‌زدگان سرپل و سیر بازسازی این منطقه بدست نیروهای جهادی را نشان می‌دهد؛ در جریان این اثر بیشتر از آنکه به ریشه‌یابی مشکلات پرداخته شود به فرآیند حل مسئله و نقش حرکت های جهادی در گذر از بحران های طبیعی توجه شده است.

معماریان عنوان کرد: مستند «سرپل ذهاب» این امید را در مخاطب ایجاد می‌کند که اگر دست در دست هم دهیم و حساب‌شده عمل کنیم می‌توانیم بر سیل مشکلات فائق شویم و از پس حوادث ناگوار سربلند بیرون بیاییم.

وی در پایان تصریح کرد: امیدوارم این مستند بتواند حرف دل زلزله‌زدگان کرمانشاه را به گوش مسئولین ذیربط برساند و مردمِ دیگر مناطق ایران را از ملایمات و ناملایماتی که بر سرپل ذهاب گذشته آگاه کند.

اخبار مرتبط

واکاوی داستان یک مذاکره پس از یک قرن+ویدئو

مجموعه مستند «فرجام، تنهایی» نگاهی به جمعیت تاریخ معاصر

«کودتای ۵۳» در سینماهای «هنر و تجربه» اکران می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha